Teden / Slovenci zadovoljni, razen kadar vlada Janez Janša

Raziskava Eurobarometer

Matic Gorenc
MLADINA, št. 52, 24. 12. 2025

© Profimedia

Evropska komisija je objavila ugotovitve iz nedavne raziskave Eurobarometer, ki je merila javno mnenje v vseh državah Evropske unije. Raziskava kaže, da so prebivalci Slovenije izjemno zadovoljni s svojim življenjem. Kar 96 odstotkov jih je dejalo, da so, gledano v celoti, z življenjem zadovoljni. To je največ od začetka meritev, delež je, odkar so se meritve leta 2005 začele, znašal od 79 do 96 odstotkov. S tem izidom se Slovenci uvrščajo med najbolj zadovoljne v Evropi, uvrstili so se tik za Danci, na drugem mestu so izenačeni z Irci.

Od sredine leta 2016 je bilo z življenjem vedno zadovoljnih več kot 90 odstotkov vprašanih, razen v letih 2020 in 2021, ko se je njihov delež približal 80 odstotkom. To je bil čas epidemije covid-19, pa tudi tretje Janševe vlade. Najnižje zadovoljstvo, 79 odstotkov zadovoljnih, je Eurobarometer nameril leta 2013, ko so ljudje že konkretno občutili posledice svetovne finančne krize.

Kot glavno težavo na nacionalni ravni Slovenci še vedno navajajo naraščajoče cene in inflacijo, to pa velja tudi na splošno za evropsko prebivalstvo, a je pri nas odstotek teh, ki to štejejo za največjo težavo, še višji. Pri naslednjih dveh težavah Slovenija izstopa, visoko po pomembnosti, na drugem in tretjem mestu, sta uvrščena zdravje in stanovanjska problematika. Slovence manj od evropskega povprečja skrbijo gospodarske razmere v državi in migracije. Kot najmanj pomembni so bili navedeni okolje in tveganja, povezana s podnebnimi spremembami. Slovenci in evropski državljani se na splošno strinjajo, da je najpomembnejša preizkušnja, s katero se spoprijema EU, ruski vdor v Ukrajino. Sledijo še mednarodne razmere, migracije ter varnost in obramba.

Že druga raziskava zapored kaže, da je več Slovencev zadovoljnih z delovanjem demokracije v državi – 51 odstotkov ljudi je zadovoljnih, 48 odstotkov pa ne. Takšno je razmerje – približno pol-pol – od sredine leta 2022, od nastopa vlade Roberta Goloba. Med mandatom Janeza Janše, leta 2021, se je število zadovoljnih zmanjšalo celo na 25 odstotkov, manjši je bil delež le okoli leta 2013, saj je dosegel celo zgolj 17 odstotkov – tudi v tistem obdobju je bil nekaj časa na oblasti Janša.

Kar 61 odstotkov Slovencev je zadovoljnih z gospodarskimi razmerami v državi, evropsko povprečje je le 38 odstotkov. Prav tako so nadpovprečno zadovoljni s svojim osebnim finančnim položajem.

Kljub vsemu temu Slovenci ostajajo pesimisti. Le 31 odstotkov jih meni, da gredo trenutno stvari v Sloveniji v pravo smer, 57 odstotkov jih meni, da gredo v napačno – tu je Slovenija nekje pri evropskem povprečju. Prav tako slovensko prebivalstvo ostaja skeptično. Do prav vseh institucij, ki so bile ponujene v Eurobarometrovem vprašalniku (zdravniki, vojska, policija, občine, Nato, EU, OZN, sodstvo, vlada, parlament in stranke), so Slovenci bolj skeptični od evropskega povprečja. Najbolj zaupajo zdravnikom, vojski in policiji, najmanj pa političnim strankam, parlamentu in vladi.

Ugotovitve raziskave so torej protislovne. Slovenci poročajo, da so s svojim življenjem, stanjem demokracije in gospodarskimi razmerami zadovoljni, kljub temu pa ne zaupajo institucijam, ki oblikujejo politike na teh področjih in so verjetno najbolj odgovorne za položaj, ki ga ljudje dojemajo kot dober.

Draga bralka, dragi bralec. Kdor želi danes ohraniti trezno glavo, mora imeti dostop do kakovostnih informacij.
Svet je, žal, nasičen z informacijskim šumom, dobre in premišljene analize, komentarji, recenzije in napovedi pa so v Mladini dostopni zgolj naročnikom. Ta prispevek smo za vas izjemoma odklenili.
Naredite tudi vi kaj zase, postanite naš naročnik in preizkusite Mladinin učinek.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Preberite tudi

»Domobranci ne priznajo, da so bili na napačni strani«

IZJAVA DNEVA

Janez Janša / »Komunisti želijo uničiti našo civilizacijo«

V intervjuju za poljski spletni portal Višegrad24 je Janez Janša povedal, da verjame v teorije zarote o veliki zamenjavi, ki da preti Evropi in zahodni civilizaciji