Uvodnik / Grega Repovž: Populistični bum bum
Laž je običajno preprosta in kratka, razlaga laži pa vzame veliko več časa in prostora, običajno je kompleksna, vključuje številke, čas, primerjave in podobno. In zato je laž tudi tako težko ustaviti – ker nanjo ni mogoče odgovoriti z enozložnico, poslušalec pa se mora zbrati in prisluhniti razlagi. Naj to pokažemo s primerom. Poslanka Nove Slovenije Vida Čadonič Špelič, ki je v svojem političnem življenju potovala z ene funkcije na drugo in je višina njene prihodnje pokojnine ne skrbi, saj bo brez dvoma presegla 3000, če ne 4000 evrov, je ta teden napovedala, da bo naslednja vlada, v kateri bo seveda Nova Slovenija, ukinila plačilo dolgotrajne oskrbe za upokojence. Sliši se kot lepa poteza, mar ne? Tako bo povprečna upokojenka oproščena plačevanja osmih evrov na mesec – gre za grdo breme, ki ji ga je naložila ta vlada.
Na prvi pogled se zdi, da gre res za golo skrb za upokojence. A poglejmo stvari z drugega zornega kota. Do leta 2023 so vsi odrasli državljani Slovenije plačevali dopolnilno zdravstveno zavarovanje, takrat je znašalo med 33 in 35 evri. Nato so zasebne zavarovalnice (seveda Vzajemna) napovedale dvig zavarovanja na 47 evrov – in Golobova vlada je posegla in prenesla dopolnilno zavarovanje na državno zavarovalnico ter s tem uvedla tudi kontrolo nad rastjo tega zavarovanja. Danes stane to zavarovanje 37 evrov na mesec, če bi ostalo v zasebnih rokah, pa bi že zagotovo doseglo vsaj 55 evrov na mesec. Kaj hočemo povedati s tem? Da bi danes ti isti upokojenci, s katerimi sočustvuje pred volitvami Vida Čadonič Špelič, vsak mesec plačevali vsaj 20 evrov več, kot plačujejo zdaj, oziroma več kot dvakrat več, kot plačujejo za dolgotrajno oskrbo. Ampak kaj ima s tem Vida Čadonič Špelič? Veliko. Prihaja iz stranke, ki je bila skupaj s SDS (in občasnimi drugimi) trdnjava, ki je branila te zasebne zavarovalnice in njihove dobičke. Vlade so padale za teh 600 milijonov, ki so jih vsako leto prijatelji Nove Slovenije držali v rokah in jih obračali ter si od njih odrezali 10 odstotkov na leto. Nikoli ni bilo mogoče dokazati, da ima Nova Slovenija pri tem umazane roke, do lani, ko se je jasno razkrilo, da so prav te kapitalske združbe financirale NSi prek obvodnih društev in raznih frizerskih salonov. Ko torej Vida Čadonič Špelič obljublja upokojencem nižje obremenitve, je bolje, da se ti primejo za denarnico: 25 let je bila prav ta Vida Čadonič Špelič (in z njo NSi in SDS) branik tega jemanja denarja iz žepa upokojencev in seveda tudi vseh drugih državljanov. Zdaj se že dve leti nazorno vidi, da je šlo za lažno storitev, za lažno zavarovanje, ki je imelo samo en namen – pobirati denar neposredno iz žepa ljudi (tudi upokojencev) za dejansko nepotrebno pretakanje denarja skozi zasebne zavarovalnice, ki ni imelo čisto nobenega učinka ne na zdravje ljudi ne na zdravstveni sistem. Celo več: javna zavarovalnica je imela zaradi tega le še dodatne postopke in delo.
Zakaj je ta primer tako pomemben? Ker je minilo točno 25 let od prvega članka o tem, da je dopolnilno zavarovanje, ki je nastalo pod patronatom tedanjih krščanskih demokratov v drugi vladi Janeza Drnovška, popoln blef, lažna storitev. Kar 25 let ni bilo mogoče razbiti tega sistema.
A takih drobnih laži je še več. Prva je seveda o višini davkov. V Sloveniji so plače res bolj obdavčene, a še vedno v povprečju Evropske unije. A drugih davkov dejansko nimamo. Seveda si vsi želimo nižjih davkov – in laž o nižjih davkih, ki so domnevno zgolj stvar zakonske spremembe, je še večja laž od zgoraj razčlenjene. Davke na plače je namreč mogoče znižati le na dva načina: z uvedbo drugih davkov, premoženjskih in nepremičninskega, povišanjem davkov na dobiček podjetij … Drugi način pa je znižanje deleža stvari, ki jih državljanom krije država. Nižji davki avtomatično pomenijo večji delež plačljivih storitev. Namesto prek davkov ob plači in pokojnini človek plača storitev sam – tam in takrat, ko jo potrebuje. In to je tisto, kar dejansko ponujata Nova Slovenija in SDS. Nižanje davkov ob nižanju ravni storitev države. In koga to najbolj prizadene? Tiste z manj denarja. In spet smo pri zdravstvu – prav tam, kjer se to najprej odvije. Kaj že zagovarjata Nova Slovenija in SDS? Več zasebne pobude v okviru javnega zdravstva. Torej to, kar smo imeli doslej. Sistem, kjer je sicer vsaka zdravstvena storitev dostopna, a je takoj oziroma v pravem času dostopna le tistim, ki jo lahko plačajo. Saj to je bil dosedanji zdravstveni sistem, mar ne? In kdo še danes zagovarja ta dosedanji zdravstveni sistem? Nova Slovenija in SDS.
Nižji davki so vedno dobrodošli, a občutijo jih najpremožnejši, manj premožni in srednji razred pa zelo hitro začne plačevati te nižje davke – s plačevanjem storitev. Najprej v zdravstvu, nato šolstvu itd. Tako ni le v Sloveniji: tako je povsod. Kdo že zagovarja zasebno šolstvo? Kdo ves čas ustanavlja zasebne šolske zavode? Prav Nova Slovenija in SDS. In kdo je pripeljal v Slovenijo zasebne domove upokojencev?
In tako pridemo do domoljubja. Kdo je bolj domoljuben: tisti, ki obeša zastave, razglaša svojo ljubezen do domovine, poje narodne pesmi na vsakem koraku ali tisti, ki plačuje davke in razume, da je temelj države ta elementarna poštenost? Je kaj bolj domoljubnega kot razumeti, da je ta (davčna) solidarnost temelj državnosti? Zato se velja prijeti za denarnico, ko kdo obljublja nižje davke in oprostitve. Ker misli predvsem nase.
Draga bralka, dragi bralec. Kdor želi danes ohraniti trezno glavo, mora imeti dostop do kakovostnih informacij.
Svet je, žal, nasičen z informacijskim šumom, dobre in premišljene analize, komentarji, recenzije in napovedi pa so v Mladini dostopni zgolj naročnikom. Ta prispevek smo za vas izjemoma odklenili.
Naredite tudi vi kaj zase, postanite naš naročnik in preizkusite Mladinin učinek.
