Pamflet / Bernard Nežmah: Premierov hokuspokus

Pred volilnimi viharji

MLADINA, št. 7 ,  20. 2. 2026MLADINA, št. 7, 20. 2. 2026

Agencija RS za okolje se je lani obrnila na Kmetijski inštitut, da ji izdela študijo o trajnostni oskrbi s hrano. Desetina strokovnjakov je nato spisala svoje ugotovitve, med njimi pa je ovrgla tezo, da Slovenci pojedo preveč mesa. Njihova analiza namreč kaže, da je nacionalna poraba mesa na evropskem povprečju. Toda kmalu potem so dognanja inštituta nenadoma umaknili z vladnih spletnih strani in napovedali, da bodo študijo dali preveriti še drugim recenzentom. V akademskem svetu je ustaljena navada, da članke pred objavo v revijah recenzirajo drugi eksperti, nikoli pa revije ne izidejo in jih posteriori umaknejo in dajo še v eno recenzijo. Sploh pa smo v tem primeru pogrešali razlog, zakaj so izsledki kmetijskega inštituta sporni. Kateri uradnik se je postavil nad stroko in sklenil, da njena raziskava ne velja? A enigma je bila hitro razrešena. Ministrstvo za zdravje je pred tem že plačalo sto tisočakov avtorjem promocijskih filmov, ki propagirajo vegansko prehrano. Še predno je vlada dobila rezultate o prehranskih navadah državljanov, je že lansirala propagandno akcijo. Zakaj za vraga so potem naročili študijo??? Raziskava je pač serijozna reč, ki jo zanimajo dejstva in ne agitacija. Je visoki uradnik, ki je dal iz proračuna plačati kampanjo, že odstopil? Je poskočilo Računsko sodišče, da bi presodilo nesmotrno porabo budžeta? Pač še eden izmed zgledov, kako vlada v primerih, ko jo demantirajo dejstva, iz roka prinese alternativne fakte.

ŽELITE ČLANEK PREBRATI V CELOTI?

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?


Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal, Apple Pay ali Google Pay.

Tedenski zakup ogleda člankov
> Za ta nakup se je potrebno .


Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine. Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje.


MLADINA, št. 7 ,  20. 2. 2026MLADINA, št. 7, 20. 2. 2026

Agencija RS za okolje se je lani obrnila na Kmetijski inštitut, da ji izdela študijo o trajnostni oskrbi s hrano. Desetina strokovnjakov je nato spisala svoje ugotovitve, med njimi pa je ovrgla tezo, da Slovenci pojedo preveč mesa. Njihova analiza namreč kaže, da je nacionalna poraba mesa na evropskem povprečju. Toda kmalu potem so dognanja inštituta nenadoma umaknili z vladnih spletnih strani in napovedali, da bodo študijo dali preveriti še drugim recenzentom. V akademskem svetu je ustaljena navada, da članke pred objavo v revijah recenzirajo drugi eksperti, nikoli pa revije ne izidejo in jih posteriori umaknejo in dajo še v eno recenzijo. Sploh pa smo v tem primeru pogrešali razlog, zakaj so izsledki kmetijskega inštituta sporni. Kateri uradnik se je postavil nad stroko in sklenil, da njena raziskava ne velja? A enigma je bila hitro razrešena. Ministrstvo za zdravje je pred tem že plačalo sto tisočakov avtorjem promocijskih filmov, ki propagirajo vegansko prehrano. Še predno je vlada dobila rezultate o prehranskih navadah državljanov, je že lansirala propagandno akcijo. Zakaj za vraga so potem naročili študijo??? Raziskava je pač serijozna reč, ki jo zanimajo dejstva in ne agitacija. Je visoki uradnik, ki je dal iz proračuna plačati kampanjo, že odstopil? Je poskočilo Računsko sodišče, da bi presodilo nesmotrno porabo budžeta? Pač še eden izmed zgledov, kako vlada v primerih, ko jo demantirajo dejstva, iz roka prinese alternativne fakte.

Tako je premier Robert Golob na nacionalki odreagiral na vprašanje voditeljice, kaj poreče na ugotovitve NIJZ, da so se čakalne dobe v zdravstvu pod njegovo vlado krepko podaljšale. Odvrnil je, da čakalne dobe, kot jih prikazuje NIJZ, nimajo kaj dosti zveze z dejanskim stanjem in da so v več kot polovici primerov pol krajše. Država plačuje institucijo, kot je Nacionalni inštitut za javno zdravje, ki skozi leta beleži čakalne dobe, je torej najbolj kompetentni ocenjevalec položaja čakajočih bolnikov na obravnave. Premier Golob jo je štiri leta jemal kot relevantno institucijo, sedaj pa je ugotovil, da greši za polovico. Od kod to nenadno spoznanje? Oprl se je besede novega direktorja zdravstvene zavarovalnice, ki je presodil, da je v resnici realnost pol boljša. In nadaljnji recept? Golob je napovedal je, da bo stanje urejeno z zakonom o digitalizaciji zdravstva. O sveta preproščina, kompleksni sistem, ki ga v celotnem mandatu ni uspel obrniti v pozitivno smer, bo mesec pred koncem mandata rešil z enim zamahom!?????

Prvi mož Svobode je v istem pogovoru izpovedal svoje spoznanje, da se ne da graditi družbe na izključevanju, da on nikogar ne izključuje, pač iz sodelovanja izključuje le opozicijsko SDS. Logika iz vica o ljudožercih, ki so svečano razglasili, da od danes med njimi ni več ljudožercev, saj so zadnjega malo poprej požrli!

In kako kažejo dejstva o podpori državljanov političnim strankam. Nacionalka je objavila anketo Mediane, ki pa je vznemirila gledalce in komentatorje. Na zaslonu so prikazali odstotke podpore, ki kažejo, da imajo Logarjevi Demokrati za odtenek višjo popularnost kot Levica, potem pa graf, po katerem bi imela ta stranka več poslancev v parlamentu kot Logarjeva. Obenem pa še številke, ki kažejo na izenačenost Resnice in Piratov, od katerih pa bi glej čudo! v državni zbor prišli le prvi. Neugodno, kadar ljudstvo ne požira informacij, ampak jih prične preračunavati. No, nekaj dni kasneje se je pred kamerami prikazala direktorica agencije, ki je lahkotno pojasnila, da gre za nerazumevanje, saj da publika ni ločila med respondenti ankete, ki so le izrazili svoje strankarske preference, in onimi, ki so obenem napovedali volilno udeležbo. Enostavno, le da gledalcem pri televizijski objavi anketnega poizvedovanja tega niso povedali. Sicer pa je ista agencija pred volitvami napovedovala krepko zmago zagovornikov samomora z asitenco, potem pa enako pojasnila zgrešeno napoved s tem, da so bili napačno razumljeni. Ob naslednjih meritvah bi lahko nacionalka v studio povabila še vedeževalko.

A politika teče naprej. V Dražgošah je neznanec spominsko ploščo žrtev okupatorjevega terorja popisal s hakenkrojci. Nedvomno vandalizem. Pred medije je takoj stopil politik Levice in državni sekretar na ministrstvu za kulturo, ki je dejal, da gre za širjenje neonacizma v Sloveniji, da ne gre za najstniško igranje s simboli, ampak za širši pojav. Medtem ko policija storilcev še ni odkrila, on že ve, kakšnim skupinam ti storilci pripadajo!!!!????????

Zadnje dni decembra so na Škofijah in v Sv. Antonu neznanci izvedli nedoumljiv vandalizem na grobovih tamkajšnjih pokopališč: na Škofijah so poškodovali skoraj 80 grobov, v Sv. Antonu pa več kot 30 grobov oziroma nagrobnikov. Če primerjamo uničenje, imamo na eni strani demoliranje 110 grobov, na drugi pa nespoštljivo packanje nagrobnika. A ministrstvo za kulturo se v primorskem primeru ni odzvalo z ostro besedo, tam se je pač dogodil mladostniški vandalizem, v Dražgošah oskrunjenje! In enako so incidenta povzeli tudi dominantni mediji.

V Rimu so pred dnevi neznanci poškodovali znameniti kip slona z obeliskom. Baročni mojstrovini Giana Lorenza Berninija, ki v središču mesta stoji že od leta 1667, so odlomili okel. In kaj je storil minister za kulturo? Alessandro Giuli je izrekel, da se mu zdi nesprejemljivo, da je narodna umetniška in kulturna dediščina znova utrpela veliko škodo, in napovedal, da bo ministrstvo prispevalo delež za obnovo spomenika. Nič pa o fašistih ali skrajnih levičarjih.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Preberite tudi

»Domobranci ne priznajo, da so bili na napačni strani«

IZJAVA DNEVA

Janez Janša / »Komunisti želijo uničiti našo civilizacijo«

V intervjuju za poljski spletni portal Višegrad24 je Janez Janša povedal, da verjame v teorije zarote o veliki zamenjavi, ki da preti Evropi in zahodni civilizaciji