Teden / Pozivi tožilstvu, naj ne preganja politikov
Predvolilna imuniteta
Peter Petrovčič
MLADINA, št. 7, 20. 2. 2026

Predsednik NSi Jernej Vrtovec, osumljen zlorabe položaja, od tožilstva zahteva, naj prekine postopek.
© Borut Krajnc
Specializirano državno tožilstvo je 2. februarja na sodišče vložilo obtožni predlog zoper Mateja Tonina, Jerneja Vrtovca, Janeza Žaklja in Jožefa Horvata. Očita jim zlorabo položaja, ker so novembra 2023 kot člani parlamentarne komisije za nadzor nad obveščevalnimi službami na policiji preverjali, ali je v konkretnih zadevah prisluškovala članom njihove politične stranke. Čeprav tovrstne »predvolilne afere« v Sloveniji niso nič novega, se je tokrat začela razprava o nekakšni »predvolilni imuniteti za politične funkcionarje«, obtoženi so celo pisali tožilstvu, naj postopke zoper njih ustavi.
Peter Petrovčič
MLADINA, št. 7, 20. 2. 2026

Predsednik NSi Jernej Vrtovec, osumljen zlorabe položaja, od tožilstva zahteva, naj prekine postopek.
© Borut Krajnc
Specializirano državno tožilstvo je 2. februarja na sodišče vložilo obtožni predlog zoper Mateja Tonina, Jerneja Vrtovca, Janeza Žaklja in Jožefa Horvata. Očita jim zlorabo položaja, ker so novembra 2023 kot člani parlamentarne komisije za nadzor nad obveščevalnimi službami na policiji preverjali, ali je v konkretnih zadevah prisluškovala članom njihove politične stranke. Čeprav tovrstne »predvolilne afere« v Sloveniji niso nič novega, se je tokrat začela razprava o nekakšni »predvolilni imuniteti za politične funkcionarje«, obtoženi so celo pisali tožilstvu, naj postopke zoper njih ustavi.
Poslanci NSi tako tožilstvu predlagajo, naj ustavi pregon zoper njih, tudi zato, »da ne bodo institucije pravosodja razumljene v javnosti zgolj še kot orodje v rokah politično-kapitalskih elit«. Pravniki, recimo Ernest Petrič, Ludvik Toplak in Matevž Krivic, so šli še dlje. Menijo, da se vlaganje obtožnic v predvolilnem času ne spodobi in da gre za politično zlorabo tožilstva. Oziroma kot je zapisal Krivic, »domnevno kaznivo dejanje opozicijskih poslancev še zdaleč ni kakšno trenutno nevarno dejanje, ki bi zahtevalo, da se pregon začne čim prej«.
Volitve so v Sloveniji pogosto. Parlamentarne so na štiri leta, vmes so še lokalne, evropske in predsedniške volitve ter referendumi. Slovenci gremo v povprečju vsaj enkrat na leto na volitve in enkrat na referendum. Tožilstvo naj torej za posameznega politika, zoper katerega vodi preiskavo, presoja, koliko je on ali njegova stranka vpletena v posamezne volitve in koliko časa pred volitvami (morda pol leta ali leto dni) naj jo pusti pri miru? Pri tem naj tudi presoja, za kako »nevarno« kaznivo dejanje gre – in gre politikom, ki so storili manj nevarno kaznivo dejanje, bolj na roko, tistim drugim pa malo manj? Kaj pa politiki? Naj skladno s tem, kar so storili poslanci NSi, od tožilstva zahtevajo, naj postopke zoper njih ustavi?
Se zavedamo, kaj je narobe s takšnim razmišljanjem? Kako narobe je, da osumljeni s položaja poslanca od tožilstva zahteva, da opusti pregon zoper njega ali kogarkoli drugega? Se zavedamo, da je zahteva tožilstvu, naj se ne vmešava v volitve, hkrati zahteva, naj se vanje vmešava? Poziv tožilstvu, naj opravlja svoje delo, oziraje se na volilni čas, je prav to – poziv k vmešavanju v volitve.
Morda je še čas za kanček refleksije, različni represivni postopki zoper politične funkcionarje so nekaj povsem vsakdanjega. Zoper podpredsednika SDS Aleša Hojsa je tožilstvo ravno pred dnevi zaključilo preiskavo, s katero je preverjalo sum izdaje tajnih podatkov Kavaškemu klanu, in ovadbo zavrglo. Predsednik vlade Robert Golob pa se pred volitvami ubada z več postopki pred Komisijo za preprečevanje korupcije. Saj si verjetno želimo, da politiki vsaj odgovarjajo za kršitve zakonodaje? Ali naj imajo predvolilno imuniteto? Morda splošno imuniteto?