V središču / Zaceljeno srce spleta
Zakaj je Reddit, platforma spletnih forumov, ki deluje že dobri dve desetletji, šele v zadnjem času postal tako zelo priljubljen, ponekod celo bolj od TikToka?
Gregor Kocijančič
MLADINA, št. 7, 20. 2. 2026

© Tomaž Lavrič
Reddit, živi fosil starega interneta, poleg Wikipedije velja za enega zadnjih še stoječih stebrov tega, kar naj bi medmrežje bilo – odprt prostor skupnostnega izmenjevanja znanja. Ta namera se je zaradi korporativnih interesov, nadzora, umetne inteligence in seveda algoritmov, ki namesto radovednosti spodbujajo potrošnjo in nadzor, z leti sicer izjalovila. Reddit pa je še vedno ocean tematskih forumov in spletnih skupnosti, kjer anonimni neznanci razglabljajo o vsem živem – o napotkih za servisiranje starega analognega ojačevalca, eksistencialnih vprašanjih smisla življenja, izkušnjah z redkimi boleznimi, političnih zdrahah ali receptih za ravno prav kiselkast kruh z drožmi. In čeprav je še vedno videti skoraj enako kot pred 20 leti, ko je nastal, kot predpotopna spletna stran iz preprostejših časov, ko smo brskali po Matkurji in se na splet povezovali prek hreščečih telefonskih modemov, je s svojimi več kot 130 tisoč forumi (posameznim pravimo subreddit) pravzaprav eno od najbolj priljubljenih in daleč najhitreje rastočih družbenih omrežij na trgu.
Gregor Kocijančič
MLADINA, št. 7, 20. 2. 2026

© Tomaž Lavrič
Reddit, živi fosil starega interneta, poleg Wikipedije velja za enega zadnjih še stoječih stebrov tega, kar naj bi medmrežje bilo – odprt prostor skupnostnega izmenjevanja znanja. Ta namera se je zaradi korporativnih interesov, nadzora, umetne inteligence in seveda algoritmov, ki namesto radovednosti spodbujajo potrošnjo in nadzor, z leti sicer izjalovila. Reddit pa je še vedno ocean tematskih forumov in spletnih skupnosti, kjer anonimni neznanci razglabljajo o vsem živem – o napotkih za servisiranje starega analognega ojačevalca, eksistencialnih vprašanjih smisla življenja, izkušnjah z redkimi boleznimi, političnih zdrahah ali receptih za ravno prav kiselkast kruh z drožmi. In čeprav je še vedno videti skoraj enako kot pred 20 leti, ko je nastal, kot predpotopna spletna stran iz preprostejših časov, ko smo brskali po Matkurji in se na splet povezovali prek hreščečih telefonskih modemov, je s svojimi več kot 130 tisoč forumi (posameznim pravimo subreddit) pravzaprav eno od najbolj priljubljenih in daleč najhitreje rastočih družbenih omrežij na trgu.
Trditev, da je Reddit družbeno omrežje, bo marsikomu verjetno šla hudo v nos. Vzpostavil se je namreč že davno pred vzponom družbenih omrežij, njegov namen pa nista bila mreženje in samopromocija uporabnikov, temveč vzpostavitev enostavne platforme za spletne razprave in deljenje povezav. Tudi vodstvo podjetja Reddit se ne strinja s tem, da ponuja družbenoomrežno storitev: ko je Avstralija na začetku leta uvedla prepoved družbenih omrežij za mlajše od 16 let, je Reddit na avstralsko vrhovno sodišče vložil tožbo, češ da zakon posega v pravico mladih do političnega izražanja in sodelovanja v javnih razpravah. Pri podjetju vztrajajo, da je bila platforma neupravičeno vključena med družbena omrežja, saj deluje predvsem kot poligon za javne razprave. Po tej logiki naj bi bil Reddit bližje starošolskemu spletnemu forumu ali spletnim oglasnim deskam kot pa algoritmično vodenemu stroju, ki ob pomoči temnih vzorcev ugrablja pozornost uporabnikov.
V primerjavi s klasičnimi družbenimi omrežji (denimo TikTokom, Facebookom, Instagramom in X) je bil res zasnovan bistveno bolj kot skupnostna platforma, kjer imajo uporabniki tudi znatno večji nadzor nad tokom informacij, ki prihaja do njih. Uporabniki Reddita namreč niso sledilci ustvarjalcev vsebine, influencerjev in zvezdnikov. Prav tako s pojavnostjo na platformi načeloma ne gradijo blagovne znamke. Večina identiteto pravzaprav skriva, in ker ne hlepijo po samopromociji, se težišče premakne z osebe na vsebino. Kdo pa odloči, katera vsebina bo najvidnejša? To niso ne vplivneži ne algoritmi, temveč skupnost.
Reddit je veljal za ultimativno greznico sovraštva, a se je z odstranitvijo najtežavnejših skupnosti in vzpostavitvijo jasnejših pravil uspešno otresel slabega slovesa.
Vsak aktivni uporabnik Reddita je tako imenovani redditor (tvorjenka pomeni ’urednik Reddita’), saj uporabnik z enim klikom ovrednoti kakovost posamezne objave (ali komentarja). Če jo oceni pozitivno, glasuje za (upvote) in jo s tem potisne višje v vidno polje. Če jo oceni negativno, glasuje proti (downvote) in jo, nasprotno, skrije na dno. To se je izkazalo za presenetljivo učinkovito uredniško sito. Platforma torej deluje po načelu demokratične samoregulacije.
A izraz redditor je pogosto v rabi tudi kot slabšalni izraz za spletnega pametnjakoviča, ki je kronično prisoten na spletu. Definicije izraza v šaljivem angleškem spletnem slovarju Urban Dictionary pa gredo še dlje: definirajo ga kot »karikaturo milenijca, ki uteleša najslabše stereotipe o razvajenih ameriških srednješolcih iz srednjega sloja«, in kot »arogantnega, agresivno ateističnega študenta, ki je prepričan, da je pametnejši od vseh, ker je prebral nekaj poglavij iz del Richarda Dawkinsa«.
Reddit pa že od samega začetka ni privlačil le pametnjakovičev, temveč je še pred desetletjem deloval tudi kot zatočišče za toksične trole, kot ultimativna spletna greznica sovraštva in sovražnega govora, podobna platformam, kakršni so 4Chan, Facebook in Twitter, odkar ga je prevzel Elon Musk. Zaradi odsotnosti pravil in nadzora je bil nekakšen Divji zahod medmrežja, kjer so se zadrževali predvsem mladi moški, belci, ki so med seboj malodane tekmovali, kdo bo objavil bolj politično nekorekten, provokativen ali žaljiv zapis. Na Redditu so denimo kraljevale skupnosti, naklonjene odkritim rasistom in antisemitom, nasilnežem nad ženskami, sramotenju debelih, nekonsenzualni in maščevalni pornografiji, nevarnim teorijam zarote in drugim oblikam ekstremizma. Ena od najbolj razvpitih zgodb iz mračnega veka Reddita je iz leta 2013, iz časa po bombnem napadu na bostonskem maratonu, ko je moštvo redditorjev zagnalo spletni lov na čarovnice, torej iskanje osumljencev za ta teroristični napad. Po krivem so obtožili nekaj posameznikov, ti pa so bili zato deležni množičnega spletnega nadlegovanja in tako imenovanega doxanja, javnega razkrivanja občutljivih zasebnih podatkov.
S tem je stari, toksični Reddit dosegel dno. To pa je bil povod za radikalno preobrazbo v platformo, kakršno poznamo danes. Pod taktirko Steva Huffmana, ki je sedež izvršnega direktorja ponovno zasedel leta 2015, je Reddit začel odstranjevati najspornejše skupnosti in vzpostavljati jasnejša pravila (najpogostejše zlato pravilo posameznega subreddita je »bodi spoštljiv«), sočasno pa je ohranil načelo skupnostnega samoupravljanja, nad katerim poleg uporabnikov bdijo tudi prostovoljni moderatorji. Ti naj bi skrbeli za konstruktivnost razprav ter upoštevanje bontona in pravil posameznega subreddita, marljivo naj bi odstranjevali bote in trole, sočasno pa naj bi spoštovali Redditovo temeljno vrednoto – svobodo izražanja, a znotraj meja, ki preprečujejo širjenje sovražnega govora.
Seveda so si te skupnosti še danes med seboj zelo različne po tem, kaj v njih velja za (ne)sprejemljivo ali (ne)žaljivo. Številne subreddite odlikujejo dokaj stroga pravila, zaradi katerih vsak žaljiv komentar v hipu izgubi vidnost. Druge dopuščajo več primitivizma in provokacije.
Reddit je leta 2023 imel 60 milijonov dnevnih uporabnikov, danes jih ima skoraj dvakrat več. Vsak teden ga uporablja skoraj pol milijarde ljudi, na mesec več kot milijarda.
Čeprav teh in tudi neresnic, žal, niso izkoreninili, se je Reddit v zadnjem desetletju dokaj uspešno otresel pretežnega deleža slabega slovesa in začel privabljati širše množice, s čimer se je občutno spremenila tudi demografija njegovih uporabnikov: nekoč je veljal za zatočišče tehnološko (in igričarsko) pismenih mladih moških, pretežno belcev iz Združenih držav Amerike, danes je bistveno bolj raznolik. Razmerje med spoloma se je izenačilo, platforma se je močno internacionalizirala, vzniknile so številne lokalizirane skupnosti, tudi pri nas: subreddit r/Slovenia ima več kot sto tisoč dejavnih uporabnikov, ki se na platformi najraje prepirajo o politiki in krohotajo političnim memom, subreddit r/Ljubljana vsak teden prešteje dobrih 20 tisoč obiskovalcev, ki se najraje pritožujejo nad storitvami Ljubljanskega potniškega prometa. Nekoč, preden je Elon Musk omrežje dokončno skvaril, so številni, tudi slovenski uporabniki, za takšne pogovore najraje uporabljali Twitter (zdaj X). Danes se marsikdo raje zateče na Reddit. Tudi prve informacije o napadu na Aleša Šutarja in tem, da v bolnišnici leži z izjemno hudimi poškodbami, zaradi katerih je kasneje umrl, so se pojavile prav na Redditu.
Ob vsem tem ne preseneča, da je njegova priljubljenost, čeprav deluje že dobri dve desetletji, zares eksplodirala šele v zadnjem času. Leta 2023 je štel 60 milijonov dnevnih uporabnikov, danes jih je skoraj dvakrat več. Vsak teden ga uporablja skoraj pol milijarde ljudi, na mesec pa več kot milijarda. V Veliki Britaniji je po priljubljenosti nedavno prehitel celo družbeno omrežje TikTok, najbolj priljubljeno med mladimi. Najhitreje uporaba raste prav med temi, zlasti v starostni skupini od 18 do 24 let. Nekoč je deloval pod motom »prva stran svetovnega spleta«, predlani se je samooklical za »srce spleta«.
Kako pojasniti dokaj nenaden razcvet platforme, ki se že dolgo ni zares posodobila ali prilagodila duhu časa? V dobi, ko splet iz dneva v dan bolj zaudarja po gnijočem truplu – torej v času, ko se uresničuje teorija mrtvega interneta, ki predvideva, da bodo medmrežje uzurpirali (ro)boti in da bomo (človeški) uporabniki kmalu predvsem pasivni opazovalci algoritemsko vodene vsebine, ki jo avtomatizirano ustvarja in objavlja umetna inteligenca –, so pristni medčloveški stiki na spletu zares redka dobrina. Reddit se ponaša prav s tem, da je eno od zadnjih spletnih zatočišč za pristno komunikacijo med anonimnimi neznanci, ki (večidel) niso roboti. »Danes delujemo v povsem drugačnem spletnem okolju – takšnem, ki ga zaznamujejo netransparentni algoritmi, generirane vsebine in naraščajoče nezaupanje,« je na nedavni tiskovni konferenci povedal Steve Huffman, Redditov izvršni direktor. In dodal: »V svetu, ki ga preplavlja brozga, ustvarjena z umetno inteligenco, je Reddit najbolj človeški kotiček interneta.«
Nikakor ni nujno, da se z vsem tem strinjamo, Reddita tudi ne gre poveličevati kot ultimativnega rešitelja svetovnega spleta. A dejstvo je, da se vse več ljudi tja zateka, ker so naveličani oglasov, zakamufliranih v članke, avtomatizirane umetnointeligenčne brozge in površnih strojnih povzetkov, kakršne jim vsiljuje denimo Googlovo orodje AI Overview. Prav zato naglo narašča število uporabnikov spleta, ki Googlov brskalnik uporabljajo predvsem za iskanje zapisov na Redditu: geslu iskanja enostavno dodajo pripono »Reddit«, saj lahko le tako računajo, da bodo nasvet, mnenje, priporočilo ali odgovor na vprašanje dobili od sočloveka z dejanskimi izkušnjami, ne od stroja ali nekoga, ki jim skuša nekaj prodati.