Pamflet / Bernard Nežmah: Ko se za čuda pojavi sodišče

Volilna kampanja, tožba proti časopisu in zmaga ljudstva

MLADINA, št. 8 ,  27. 2. 2026MLADINA, št. 8, 27. 2. 2026

Volilna kampanja vedno postreže tudi z žrtvami. Ena je dejavna stranka Piratov, ki so jo izpustila prva tri velika soočenja na nacionalki, Planet TV in na POP TV. Druga je Zaupanje, ki jo RTV SLO ni uvrstila med udeležence predvolilnih soočenj. A njen vodja stari politični maček Karl Erjavec je vložil tožbo na Upravno sodišče s predlogom, da izda začasno odredbo, po kateri bi jo pripustili v volilne oddaje. Vodstvo nacionalke se je odzvalo, da je stranka out, ker je pač zamudila datum 12. februar, do katerega je sprejemala uradne prijave. Neverjetno, državna televizija, ki jo obvezno plačujejo vsi državljani, tudi volivci Erjavčevih, je sklenila, da njihova predstavitev ni v skladu z njenimi internimi pravili!???? Zaupanje se v tožbi sklicuje, da je bil rok za oddajo kandidatskih list za parlamentarne volitve 19. februar. Torej teden kasneje, kot je televizijski dead-line. In kako bo odločilo sodišče? - Da je hišni red televizijske hiše nad državnimi volilnimi postopki ali pa bodo protestirajočo stranko s sodbo postavili v predvolilni program nacionalke?

ŽELITE ČLANEK PREBRATI V CELOTI?

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?


Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal, Apple Pay ali Google Pay.

Tedenski zakup ogleda člankov
> Za ta nakup se je potrebno .


Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine. Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje.


MLADINA, št. 8 ,  27. 2. 2026MLADINA, št. 8, 27. 2. 2026

Volilna kampanja vedno postreže tudi z žrtvami. Ena je dejavna stranka Piratov, ki so jo izpustila prva tri velika soočenja na nacionalki, Planet TV in na POP TV. Druga je Zaupanje, ki jo RTV SLO ni uvrstila med udeležence predvolilnih soočenj. A njen vodja stari politični maček Karl Erjavec je vložil tožbo na Upravno sodišče s predlogom, da izda začasno odredbo, po kateri bi jo pripustili v volilne oddaje. Vodstvo nacionalke se je odzvalo, da je stranka out, ker je pač zamudila datum 12. februar, do katerega je sprejemala uradne prijave. Neverjetno, državna televizija, ki jo obvezno plačujejo vsi državljani, tudi volivci Erjavčevih, je sklenila, da njihova predstavitev ni v skladu z njenimi internimi pravili!???? Zaupanje se v tožbi sklicuje, da je bil rok za oddajo kandidatskih list za parlamentarne volitve 19. februar. Torej teden kasneje, kot je televizijski dead-line. In kako bo odločilo sodišče? - Da je hišni red televizijske hiše nad državnimi volilnimi postopki ali pa bodo protestirajočo stranko s sodbo postavili v predvolilni program nacionalke?

Tretja žrtev je najbolj priljubljena politična oddaja Tarča. Ne da bi jo uradno ukinili, so jo med volitvami umolknili. OK, morajo najti dodatni čas v svojem programu pa so jo črtali. Toda neokrnjeno predvajajo tri večerne oddaje, ki imajo časovni domicil v ponedeljkih in torkih. Izpadla je samo Tarča!?? Ker je to oddaja, nad katero je najbolj bentila vladajoča Svoboda, tej eliminaciji rečemo - cenzura.

Nad pisanjem medijev se je medtem tako razsrdila kulturna ministrica, da je tedniku Demokracija napovedala tožbo. Konec devetdesetih je po nekaj tožbah politikov zoper novinarjev, sodstvo s svojimi oprostilnimi sodbami postavilo okvir, ki je dolgo veljal med politiki - da morajo pač sprejeti kritiko, četudi je šokantna in žaljiva, če prispevki zadevajo njihovo politično početje. Zdaj ministrica Asta Vrečko pravi, da jo je tednik z naslovnico, na kateri jo povezuje z afero Fotopub, blatil in da je čas je, da naredimo konec sovražnemu govoru ter zlorabi medijev oziroma svobode govora. Reč spominja na osemdeseta, ko se je jugoslovansko predsedstvo po objavi Mladininega članka Mamula go home! čez teden sešlo na seji, na kateri je sklenilo da je Mladinino pisanje napad na voditelje jugoslovanske armade, klevetništvo in destabiliziranje države ter pozvalo tožilca, naj nemudoma ukrepa. Besednjak aktualne ministrice sledi duhu stare partije, ki stremi k temu, da bi naredili konec časopisni hiši, tokrat Demokraciji, ki po njenem uteleša sovražni govor. No na njeni tiskovki je novinarji niso vprašali, po katerem členu KZ bo tožila časnik. Inkriminirana naslovka je resda radikalno ostra - prinaša ministrico in njenega kolego Luko Mesca, v ozadju pa podobo zlorabljenega dekleta, priklenjenega na radiator. Toda poanta nosilnega članka, ki izhaja iz naslovne strani, je povezava stranke Levica s Fotopubom zloglasnega Dušana Smodeja. Postopek nič drugačen, kot takrat, kadar mediji najdejo foto politika, na katerem pozira z notoričnim negativcem. Torej zajedljiva satira, kajpak boleča za naslikane, ampak to so konture svobodnega tiska.

Zadeva Fotopub, ki implicira podporo politikov pobeglemu artistu, pa ostaja še naprej pomenljiva. Ko jo je Radio Ognjišče osvetlil v svojih poročilih, je povzel tudi odgovor ljubljanskega sodišča, ki mu je odgovorilo, da aktivnosti za vročitev obtožnice potekajo. - Birokratska nezainteresirana latovščina!!!!! Kaj pa Levica? Njeni protagonisti bi vsekakor lahko javno pozvali pravosodje, da konča s strategijo čakanja, po kateri se bo grešnik že sam slej ko prej pojavil pred roko pravico.

Je pa sedaj udarila vest, ki se je zdela kot fake-news: okrajno sodišče je zadržalo izvajanje novega parkirnega režima v delu Štepanjskega naselja in nalaga Mestni občini Ljubljana, da do končne odločitve sodišča preneha izvajati uvedeni parkirni režim. Mestni red, ki ga je uveljavil župan Zoran Janković, ki je po četrti postavil parkomate, je suspendiran. Če bi novica prišla v času pusta, bi jo hvalili kot dobro domislico. A kot resnična pomeni pravno omejitev županovega samopaštva!!!!!! Jankoviću in njegovim ekipam je zapovedalo, da mora do končne sodbe domačinov zoper občino takoj prenehati izvajati vse dejavnosti v zvezi z novim parkirnim režimom, to je izdajanje parkirnih dovolilnic in njihovo zaračunavanje, zaračunavanje parkirnine ter odvažanje vozil s pajki v delu naselja.

Čas je za vložitev tožbe zoper županovo odredbo, s katero ni podražil parkirnih ur, ampak jih je samovoljno razširil od petka do svetka. Če je dvig parkirnin čez dan utemeljeval s skrbjo za parkirni blagor meščanov pred dnevnimi migranti, njegova vpeljava plačljivega parkiranja po 19. uri, prek noči in celo ob nedeljah, ni utemeljena na ničemer, razen na perfidni strategiji, kako meščanom naložiti nove dajatve, s katerimi bo polnil mestno blagajno. Levica, ki da skrbi za socialno pravičnost, je bila ob tem nema. Ta podražitev namreč najbolj udari po ljudeh z nižjimi prihodki. Idealen case za Pravno mrežo za varstvo demokracije!??? Župan Janković se pač obnaša v maniri srednjeveškega fevdalca, ki je po mili volji dvigal tlako in davščine. 

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Preberite tudi

»Domobranci ne priznajo, da so bili na napačni strani«

IZJAVA DNEVA

Janez Janša / »Komunisti želijo uničiti našo civilizacijo«

V intervjuju za poljski spletni portal Višegrad24 je Janez Janša povedal, da verjame v teorije zarote o veliki zamenjavi, ki da preti Evropi in zahodni civilizaciji