Teden / Neplemenita tožba 

Približno 45 toženih v zadevi Plac naj bi maja stopilo pred sodišče

Matic Gorenc
MLADINA, št. 8, 27. 2. 2026

Dogajanje v Placu: 19. DIY-kabaret: Feminizem ni šala!

Dogajanje v Placu: 19. DIY-kabaret: Feminizem ni šala!
© Nina Pernat

Na območju bivše menze Cestnega podjetja Ljubljana, ki je bila zapuščena in je razpadala, so se 3. septembra 2022 zbrali posamezniki in jo začeli urejati z namenom, da vzpostavijo avtonomni prostor. Že prvi dan jih je obiskala policija in identificirala več kot sto posameznikov, med njimi tudi novinarje, ki so o dogajanju poročali. Malo pozneje je za okoli 45 identificiranih posameznikov sledila tožba DUTB, takratne lastnice objekta, zaradi motenja posesti. Med toženimi so tudi omenjeni novinarji. Zdaj DUTB ne obstaja več, lastništvo objekta se je najprej preneslo na SDH, nato še na družbo DSU. Tožba je romala iz institucije v institucijo, vedno bolj se je zdelo, da dejanske obravnave nikoli ne bo.

ŽELITE ČLANEK PREBRATI V CELOTI?

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?


Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal, Apple Pay ali Google Pay.

Tedenski zakup ogleda člankov
> Za ta nakup se je potrebno .


Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine. Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje.


Matic Gorenc
MLADINA, št. 8, 27. 2. 2026

Dogajanje v Placu: 19. DIY-kabaret: Feminizem ni šala!

Dogajanje v Placu: 19. DIY-kabaret: Feminizem ni šala!
© Nina Pernat

Na območju bivše menze Cestnega podjetja Ljubljana, ki je bila zapuščena in je razpadala, so se 3. septembra 2022 zbrali posamezniki in jo začeli urejati z namenom, da vzpostavijo avtonomni prostor. Že prvi dan jih je obiskala policija in identificirala več kot sto posameznikov, med njimi tudi novinarje, ki so o dogajanju poročali. Malo pozneje je za okoli 45 identificiranih posameznikov sledila tožba DUTB, takratne lastnice objekta, zaradi motenja posesti. Med toženimi so tudi omenjeni novinarji. Zdaj DUTB ne obstaja več, lastništvo objekta se je najprej preneslo na SDH, nato še na družbo DSU. Tožba je romala iz institucije v institucijo, vedno bolj se je zdelo, da dejanske obravnave nikoli ne bo.

Pa vendar. V teh dneh toženi posamezniki dobivajo vabila na glavno obravnavo, ki naj bi bila maja. Več kot tri leta in pol po domnevnem motenju posesti. V odziv so uporabniki Placa sklicali tiskovno konferenco in na njej opozorili na zaveze vlade, da bo zavarovala avtonomne prostore (te zaveze je vključila tudi v koalicijsko pogodbo), in ironijo, da jih že skoraj štiri leta toži podjetje v državni lasti. Tožene osebe so »posamezniki, za katere je vlada konkretno obljubila, da bodo zaščiteni, in da bodo tožbe zoper njih umaknjene, kar se, več kot očitno, ni zgodilo. Sodišča delajo in meljejo po svoje, vlada pa na noben način ni pripomogla k hitrejši razvezi nastale situacije,« so pojasnili v izjavi za javnost.

Predsednik vlade Robert Golob se je na začetku zasedbe celo neposredno obrnil na skupnost Placa prek omrežja Instagram in ji sporočil: »Imate moje simpatije.« Dodal je, da upa, da bo lastnik lastninsko pravico uveljavil za »plemenit in družbeno koristen namen«. Tožbo proti mladoletnim in novinarjem težko označimo za plemenito ali družbeno koristno dejanje.

Uporabniki Placa so na tiskovni konferenci poudarili vlogo, ki jo ima ta avtonomni prostor v kulturnem in socialnem dogajanju. »Zadnja tri leta in pol PLAC obstaja. PLAC dela dobro. Ohranja dobre odnose z lokalno skupnostjo. Zagotavlja varen prostor številnim mladim in malo starejšim. Vsem, ki jih širša družba zavrača in spregleda. S čistilnimi akcijami združujemo lokalno skupnost in skrbimo za okolje, v katerem obstajamo in delamo. Organiziramo koncerte, filmske večere, najrazličnejša predavanja in diskusije. Dajemo prostor kolektivom, ki ga drugje ne dobijo ali si ga ne morejo privoščiti.« V zadnjem času so uporabniki opazili tudi vedno pogostejše obiske policije brez konkretnega razloga, ki samo še povečujejo občutek, da jih oblastne strukture ne podpirajo.

Z ministrstva za solidarno prihodnost, ki naj bi bilo »pristojno« za Plac, so sporočili, da so »vedno podpirali avtonomne prostore, ki jih vidimo kot del civilne družbe. Kot ministrstvo sicer nimamo pristojnosti, da pozivamo k umiku tožb zoper uporabnike avtonomne cone Plac.« Potrdili so tudi, da »v vladi o primeru tožb zoper uporabnike avtonomne cone Plac ni bilo razprave«.

Morda je čas, da ta steče, sploh glede na to, da je predsednik vlade Robert Golob izrazil naklonjenost uporabnikom Placa.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Preberite tudi

»Domobranci ne priznajo, da so bili na napačni strani«

IZJAVA DNEVA

Janez Janša / »Komunisti želijo uničiti našo civilizacijo«

V intervjuju za poljski spletni portal Višegrad24 je Janez Janša povedal, da verjame v teorije zarote o veliki zamenjavi, ki da preti Evropi in zahodni civilizaciji