Pamflet / Bernard Nežmah: Blamaža rešitelja

Volilna soočenja, uničevanje plodne zemlje in pot iz Bližnjega vzhoda

MLADINA, št. 9 ,  6. 3. 2026MLADINA, št. 9, 6. 3. 2026

Soočenje strank pred volitvami na temo zdravstva na POP TV je prineslo prvovrstno presenečenje. Medtem ko so stranke poslale v studio največje poznavalce, Prerod, ki so ga zaradi anketnega padca priljubljenosti izločili iz kroga povabljenih, je celo protestiral, ker so njegovemu adutu in prvovrstnemu poznavalcu Janezu Poklukarju, ex-ministru, ex-direktorju UKC, onemogočili sodelovanje v razpravi, je vladajoča Svoboda poslala pred kamere poslanko Tamaro Kozlovič, ne pa aktualne ministrice Valentine Prevolnik Rupel. Ključna oseba, ki je postavila sistem, o katerem bo tekla debata, je bila odsotna!?? Zakaj je umanjkala, sploh ker ministrica rada in često nastopa pred kamerami? Voditeljica je smiselno začela z vprašanjem: zakaj je ni v studiu, saj je vendar tudi kandidatka Svobode na volitvah? Poslanka je odgovorila, da je razlog to, da je zdravstvo v njihovi stranki timsko delo. Sledilo je tavtološko vprašanje, ali ima zaupanje v stranki, čemur je sledila hvalnica, da so vsi v stranki ponosni nanjo. In absurd je bil zaključen. Nobenega podvprašanja: ali ona ni del tima oziroma kdo je sklenil, da jo bodo raje obdržali doma?

ŽELITE ČLANEK PREBRATI V CELOTI?

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?


Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal, Apple Pay ali Google Pay.

Tedenski zakup ogleda člankov
> Za ta nakup se je potrebno .


Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine. Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje.


MLADINA, št. 9 ,  6. 3. 2026MLADINA, št. 9, 6. 3. 2026

Soočenje strank pred volitvami na temo zdravstva na POP TV je prineslo prvovrstno presenečenje. Medtem ko so stranke poslale v studio največje poznavalce, Prerod, ki so ga zaradi anketnega padca priljubljenosti izločili iz kroga povabljenih, je celo protestiral, ker so njegovemu adutu in prvovrstnemu poznavalcu Janezu Poklukarju, ex-ministru, ex-direktorju UKC, onemogočili sodelovanje v razpravi, je vladajoča Svoboda poslala pred kamere poslanko Tamaro Kozlovič, ne pa aktualne ministrice Valentine Prevolnik Rupel. Ključna oseba, ki je postavila sistem, o katerem bo tekla debata, je bila odsotna!?? Zakaj je umanjkala, sploh ker ministrica rada in često nastopa pred kamerami? Voditeljica je smiselno začela z vprašanjem: zakaj je ni v studiu, saj je vendar tudi kandidatka Svobode na volitvah? Poslanka je odgovorila, da je razlog to, da je zdravstvo v njihovi stranki timsko delo. Sledilo je tavtološko vprašanje, ali ima zaupanje v stranki, čemur je sledila hvalnica, da so vsi v stranki ponosni nanjo. In absurd je bil zaključen. Nobenega podvprašanja: ali ona ni del tima oziroma kdo je sklenil, da jo bodo raje obdržali doma?

Manjše presenečenje je bil intervju bivšega nekdanjega predsednika Milana Kučana v Delu. Mož se vsakič pred volitvami aktivira in pove, da so volitve izbira med napredkom in rušenjem. In opozoril, da posamične afere in spodrsljaji ne smejo zamegliti slike o pozitivnih spremembah, ki jih je prinesla vlada. Državljani - pozor: škandali, korupcija, katastrofalni učinki zakonov in klientelizem so le packa, ki ne sme oskruniti zveličavne slike!!!!!! Seveda je to podkrepil z žalostjo, da na Slovenskem ni žlahtne konservativne stranke. To po njegovem ni SDS, tudi koalicija ob NSi ne, še manj Logarjevi Demokrati. Že pred desetletji je namreč potarnal, da v državi ni izbire med strankami leve usmeritve in žlahtnimi konservativci. Človek, ki je bil dvajset let v vrhu komunistične partije, ki je prepovedovala vse drugačne stranke, zdaj že 35 let trpi, ker ne more voliti za žlahtno stranko konservativcev. Vmes se je sicer posodobil in tako potarna, da na so na njivah postavili nakupovalna središča in da smo priča uničevanju kmetijskih zemljišč.

Je gospod Kučan javno protestiral, ko so tovarno Magno pri Hočah pred dobrim desetletjem sezidali na prvovrstnih poljih? OK, takrat še ni imel okoljskega uvida. Poglejmo torej odločitev vlade, ki je izbrala za veliko investicijo gradnjo regijske bolnišnice v Kranju. Lokalni župan se je potem pohvalil, da bodo na ravnicah kranjskega Zlatega Polja, kjer kmetje že desetletja gojijo poljščine, postavili bolnišnico, zraven pa bodo zgradili še dom za starostnike in stanovanjske bloke. In to v deželi, kjer je plodna kmetijska zemlja posebej zaščitena z zakoni. Smo v časnikih brali protest bivšega predsednika??????

Lokacijo stavbnih kompleksov sredi polj so soglasno potrdili na seji vlade. Kaj pa Levica, ki se ponaša s svojo skrbjo za okolje in zeleni razvoj? Je protestirala njena predsednica Asta Vrečko? No, stranka je vendar politično korektna in javno ne oporeka svojim partnerjem. Toda, ko je zunanja ministrica Tanja Fajon poklicala za zagovor iranskega veleposlanika, je prišla ministrica Vrečko pred kamere in izrazila glasno nejevoljo, ker na zagovor ni poklicala ameriškega. Okoljsko skrb ima Levica očitno le v programu.

Se je pa medtem prebudilo sodstvo. Potrem ko vrh ljubljanskega sodišča šest let ni opazil, da sodnica ne začne in ne začne procesa proti županu Jankoviću et consortes, se je zdaj le pričelo sojenje. Tudi isto sodišče, ki leto ni vročilo obtožnice fotopubskemu artistu Dušanu Smodeju, je zdaj sporočilo, da mu je obtožnica zdaj vročena. Nauk - na Slovenskem se roka pravice premakne šele tedaj, ko njeno ignoranco secirajo časnikarji.

V prvem primeru se je odlikovala ekipa Tarče, ki pa jo je vodstvo nacionalke suspendiralo pred volitvami, ker da je neprofesionalna, praktično sramota hiši. Pred dnevi pa je prav ta skupina novinarjev prejela posebno nagrado gledalcev, ki so jo izbrali za najboljšo oddajo RTV SLO!!! A le dan kasneje je vrh nacionalke doživel še eno blamažo. Upravno sodišče je s sodbo uvrstilo Erjavčevo stranko Zaupanje v predvolilna soočenja na RTV SLO. Interni akt, ki jo je izvrgel, ker se teden pred zaključkom uradnih prijav na parlamentarne volitve ni prijavila na sodelovanje, pač ni preživel sodnega pretresa. Vrhovniki javne televizije postopajo, kot da so oni sami poslednje merilo pluralizma in demokratične institucije, ne pa zakoni ter pravice gledalcev do najširše obveščenosti.

Vmes se je začela ameriško-izraelska vojna z Iranom, ki je pognala tisoč slovenskih državljanov v beg iz Združenih Arabskih Emiratov. Tu se je izkazal premier Robert Golob, ki jim je v torek poslal čustveno bodrilno izjavo na instagramu, v kateri jim je zagotovil, da jim je organiziral let na brniško letališče, kamor bodo prispeli v dopoldanskih urah v sredo. Tako spodbujena množica, z malimi otroci in v frenetični nervozi, je ujeta na letališču čakala še celo noč, pisala proteste, da nimajo nobenih informacij, kdaj in kako bodo odleteli. A glej zlomka, premierov instagram je umolknil, od predsednika vlade niso dobili več nobenih vesti ne o zapletih ne o razpletih!!!!!!!! Golobov lik rešitelja je postal kolateralna žrtev vojne. .

Dokler ni šel v pokoj državni sekretar Andrej Šter, je ob vojnah, epidemijah in naravnih nesrečah vse potekalo pikolovsko natančno, brez velikih obljub, a z natančnim in umirjenih scenosledom reševalnih akcij.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Preberite tudi

»Domobranci ne priznajo, da so bili na napačni strani«

IZJAVA DNEVA

Janez Janša / »Komunisti želijo uničiti našo civilizacijo«

V intervjuju za poljski spletni portal Višegrad24 je Janez Janša povedal, da verjame v teorije zarote o veliki zamenjavi, ki da preti Evropi in zahodni civilizaciji