Teden / Protizakonito novačenje članov

Dijaški dom Janeza Boska je kršil avtonomijo šolskega prostora 

Klea Nan
MLADINA, št. 12, 27. 3. 2026

Luka Simonič, predsednik SDM, ki je sodeloval tudi na sporni prireditvi v Gimnaziji Želimlje. Kandidiral je za poslanca stranke SDS, a se v parlament ni prebil.

Luka Simonič, predsednik SDM, ki je sodeloval tudi na sporni prireditvi v Gimnaziji Želimlje. Kandidiral je za poslanca stranke SDS, a se v parlament ni prebil.
© Željko Stevanić / IFP

Konec januarja je Slovenska demokratska mladina, podmladek stranke SDS, obiskala Dijaški dom Janeza Boska, ki spada h Gimnaziji Želimlje, zasebni gimnaziji, delujoči pod pokroviteljstvom Zavoda sv. Frančiška Saleškega. Pobudo za prireditev Uveljavite svojo volilno pravico in ne ostanite tiho! je dala SDM, potekala pa je v organizaciji dijaškega doma. Zaradi prireditve je bil zavod, torej dijaški dom, prijavljen inšpektoratu za šolstvo na podlagi suma kršitve zakona, ki v šolah prepoveduje delovanje političnih strank in njihovih podmladkov, s tem pa zagotavlja avtonomijo šolskega prostora.

ŽELITE ČLANEK PREBRATI V CELOTI?

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?


Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal, Apple Pay ali Google Pay.

Tedenski zakup ogleda člankov
> Za ta nakup se je potrebno .


Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine. Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje.


Klea Nan
MLADINA, št. 12, 27. 3. 2026

Luka Simonič, predsednik SDM, ki je sodeloval tudi na sporni prireditvi v Gimnaziji Želimlje. Kandidiral je za poslanca stranke SDS, a se v parlament ni prebil.

Luka Simonič, predsednik SDM, ki je sodeloval tudi na sporni prireditvi v Gimnaziji Želimlje. Kandidiral je za poslanca stranke SDS, a se v parlament ni prebil.
© Željko Stevanić / IFP

Konec januarja je Slovenska demokratska mladina, podmladek stranke SDS, obiskala Dijaški dom Janeza Boska, ki spada h Gimnaziji Želimlje, zasebni gimnaziji, delujoči pod pokroviteljstvom Zavoda sv. Frančiška Saleškega. Pobudo za prireditev Uveljavite svojo volilno pravico in ne ostanite tiho! je dala SDM, potekala pa je v organizaciji dijaškega doma. Zaradi prireditve je bil zavod, torej dijaški dom, prijavljen inšpektoratu za šolstvo na podlagi suma kršitve zakona, ki v šolah prepoveduje delovanje političnih strank in njihovih podmladkov, s tem pa zagotavlja avtonomijo šolskega prostora.

Zdenko Kodelja, zdaj že upokojeni raziskovalec in vodja Centra za filozofijo vzgoje na Pedagoškem inštitutu, poudarja, da je »avtonomija šolskega prostora, kakor jo določa zakon, eden ključnih pogojev za laično in strankarsko nevtralno javno šolo«, a hkrati opozarja, da »ta sama po sebi še ni zadosten pogoj za zaščito šol pred nedopustnimi posegi političnih strank, cerkva ali drugih verskih ustanov«. To ne pomeni, tako Kodelja, da je prepovedano obravnavati verske ali politične teme nasploh, morajo pa te biti predstavljene »objektivno, kritično in pluralistično«.

V dijaškem domu in podmladku so menili, da s prireditvijo, ki so jo pripravili, niso kršili zakona. V dijaškem domu so teden po njej v izjavi za javnost dejali, da »sami dogodka ne smatramo za delovanje politične stranke, politično agitacijo, volilno kampanjo ali promocijo določene politične opcije«, češ da je bila prireditev namenjena »spodbujanju kritičnega mišljenja, razumevanja družbenih procesov ter državljanske vzgoje mladih«, česar zakon ne prepoveduje. V SDM pa so zatrjevali, da je prireditev potekala popoldan in po njihovih besedah torej zunaj časa izvajanja vzgojno-izobraževalnega programa, da so jih dijaki sami povabili in naj torej vse skupaj ne bi bilo sporno.

A inšpektorat za šolstvo je zdaj presodil drugače. V odločbi, , izdani 27. 2. letos, podpisala pa jo je inšpektorica Kaja Lipovec, je zapisal, da prireditev ni bila le splošnoizobraževalni pogovor o družbenih in političnih temah, temveč »del načrtovanega programa, tudi predstavitve stranke SDS in njenega podmladka SDM«. Na njej je podmladek stranke, kot je razvidno iz objav na Facebooku, delil propagandno gradivo in pridobil nekaj novih članov. Iz sklepa inšpektorata je jasno, da »skladno s 4. točko Vzgojnega programa za dijaške domove vzgojno-izobraževalni proces v dijaških domovih poteka ves dan«. Z organizacijo prireditve je dijaški dom torej omogočil delovanje podmladka stranke v vzgojno-izobraževalnem zavodu in s tem očitno kršil avtonomijo šolskega oziroma vzgojno-izobraževalnega prostora.

Edina sankcija za zavod bo podrobnejše spremljanje dela direktorja dijaškega doma Janeza Krnca v »zvezi z zagotavljanjem avtonomije šolskega prostora«. Sklep inšpektorata ne navaja sankcij za SDM. Strankinemu podmladku je tako uspelo zakon zaobiti, kršil ga je očitno samo zavod, ki je SDM omogočil delovanje. »Bistvo avtonomije šolskega prostora je v tem, da varuje javne šole,« še poudarja Kodelja. »Te morajo biti prostor združevanja na temelju skupnih vrednot ter prostor učenja demokratičnega ravnanja, tolerantnosti in spoštovanja različno mislečih – varne pred tem, da bi postale prizorišče verskih ali političnih sporov in delitev.«

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Preberite tudi

Prvi teden

Afera špageti ali afera Nobel burek?

V SDS želijo pozabiti na afero Black Cube, a jim to ne uspeva najbolje

Naslovna tema

Ljudska fronta 2026

Kako se v spremenjenih razmerah upreti radikalnemu preoblikovanju oblasti?

Uvodnik

Grega Repovž: V boj zoper komuniste!