|  Mladina 28  |  Politika

Ljudske zamisli

Nekaj reformnih predlogov, ki so jih v zadnjih dveh letih prebivalci poslali vladi

Uzakonitev poligamije

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

 |  Mladina 28  |  Politika

Uzakonitev poligamije

PREDLOG: »Zavedam se, da trenutno živimo v zelo nesekularizirani državi, kjer država in cerkev še nista popolnoma ločeni! Zavedam se, da nas katoliška tradicija že 1000 let ali še več uči, da smo ljudje monogamna bitja. Ampak se zavedam, da nekje obstajajo določeni posamezniki, ki bi se želeli poročiti z več kot enim posameznikom naenkrat. Trenutno prihaja v obravnavo družinski zakonik, ki bo omogočil, da se lahko poročijo tudi istospolni partnerji. Če lahko država sprejema homoseksualnost kot normalen življenjski slog, zakaj potem takem ne bi mogla sprejeti tudi poligamije?«

ODGOVOR MINISTRSTVA: »Veljavni zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih ureja zakonsko zvezo, in sicer pravi, da je zakonska zveza z zakonom urejena življenjska skupnost moža in žene. Po veljavni ureditvi zakonodaje, za razlage katere je pristojno ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, poligamija ni urejena.«

Cerkveni davek

PREDLOG: »Vladi predlagam, da uvede financiranje verskih skupnosti in cerkva po principu verskega davka. Takšno financiranje verskih organizacij je edino pravično in ga imajo v več evropskih državah. Z uvedbo verskega davka bi se odpravilo nepravično in neupravičeno financiranje verskih skupnosti in cerkva po principu solidarnosti ...«

ODGOVOR URADA: »Urad za verske skupnosti se s predlagateljevo navedbo veljavne ureditve deloma strinja, ne strinja pa se s predlagano rešitvijo ... Ta pomeni, da verske skupnosti ne bi smele, ker prejemajo cerkveni davek, prejemati sredstev, ki bi jih država namenila za mešane zadeve (npr. verske skupnosti ne bi smele kandidirati za sredstva za obnovo kulturnih spomenikov, za humanitarno dejavnost ...). Ker takšna omejitev ne bi veljala za neverske organizacije (drugi lastniki kulturne dediščine, dobrodelne organizacije ...), bi lahko takšna ureditev pomenila kršitev načela enakosti iz 14. člena ustave.«

Legalizacija prostitucije

PREDLOG: »Predlagam, da se po nizozemskem zgledu legalizira prostitucija.«

ODGOVOR MINISTRSTVA: »Do legalizacije prostitucije se enoznačno ne moremo opredeliti, saj je zakonodajalec že pred leti dekriminaliziral prostitucijo s tem, da jo je izvzel iz Zakona o javnem redu in miru, kjer je bila prej opredeljena zgolj kot prekršek. S tem dejanjem je zakonodajalec prostitucijo dejansko pravno 'dopustil', saj ni več označena kot prepovedano dejanje. Prav tako je poklic 'prostitutka' opredeljen v katalogu poklicev v več pravnih virih EU in poklic ali dejavnost kot taka na ravni pravnega reda EU ni sporna.«

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.