Film / Sto žebljev

Centochiodi, 2007 Ermanno Olmi

Marcel Štefančič, jr.
MLADINA, št. 4, 29. 1. 2009

zadržan

Zadnji igrani film.

ŽELITE ČLANEK PREBRATI V CELOTI?

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?


Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal, Apple Pay ali Google Pay.

Tedenski zakup ogleda člankov
> Za ta nakup se je potrebno .


Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine. Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 17,00 EUR dalje.


Marcel Štefančič, jr.
MLADINA, št. 4, 29. 1. 2009

zadržan

Zadnji igrani film.

Ermanno Olmi, italijanski auteur (Drevo za cokle), je zdaj, pri sedeminsedemdesetih, sklenil, da bo Sto čevljev njegov zadnji film in da bo poslej snemal le še dokumentarce - tako kot na začetku svoje kariere. »Želim si, da sprejmete mojo odločitev kot osebno izbiro, ki je nastala premišljeno in je ni spodbudila domišljavost niti ni bila boleče iztrgana. Ne gre za pretirano čustvenost. Danes je to spontano dejanje: posledica moje preobrazbe v teh dolgih letih, ki me v tem dragocenem obdobju življenja, imenovanem 'zrela' leta, vodi k drugim ciljem.« Igre je konec. In dovolj je fikcije. Olmiju se je zahotelo realnosti. Kar je po svoje ironično: njegovi filmi so vedno gravitirali k dokumentarnosti. In tudi Sto čevljev je film, ki skuša shoditi po vodi. Profesor na bolonjski univerzi (Raz Degan), ki ima dovolj razlogov, da je izgubil vero v vero, križa serijo unikatnih »svetih« knjig (proč dogme! proč klišeji! proč represija!), potem pa se pred preganjalci - okej, pred sodobno »inkvizicijo«, pred sodobno verzijo rimskih centurijev - mučeniško zateče med preproste, iskrene ljudi, v naivno rajsko skupnost ob reki Po, kjer s svojo dolgo brado, svojimi dolgimi lasmi in svojimi mesijanskimi oraklji kar kliče po hospitalizaciji. Umobolnice so polne ljudi, ki pravijo, da Jezusa Kristusa le igrajo. Sto žebljev bi lahko vrteli skupaj z Dvomom.
(Cankarjev dom)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Preberite tudi

Peticija / »Mijič naj nemudoma odstopi z mesta poslanca!«

Peticijo za odstop poslanca Resnice je podpisalo že več kot 11.000 ljudi 

V Sloveniji gredo vohunske igračke za med

IZJAVA DNEVA

Kako si Stevanović razlaga nalogo predsednika državnega zbora

Predsednik DZ je prepričan, da predlog za njegovo razrešitev temelji na zgrešeni predpostavki