Etika / Menedžerji prevzeli, menedžerji uničili
Vse več podjetij, ki so jih prevzeli menedžerji, konča v stečaju in likvidaciji, zaposleni pa na cesti
V Sloveniji propada vse več podjetij, ki so jih prevzeli menedžerji. Zadnji tak primer je Svilanit iz Kamnika. Pred mesecem dni sta njegova lastnika postala generalna direktorica Mojca Šubic in direktor financ in računovodstva Sašo Pušnik. Šubičeva, ki bo tudi vodila likvidacijo, pravi, da bodo v prvi fazi postopoma zmanjšali obseg proizvodnje in do konca leta podjetje zaprli. Svilanit v Sloveniji ne bo več imel proizvodnje, kopalne plašče, brisače, kravate in druge izdelke, ki jih bodo izdelovali v južnih republikah nekdanje Jugoslavije, bo v Sloveniji samo še prodajal in imel distribucijo. Brez zaposlitve bo ostalo 250 delavcev.
Enaka usoda čaka novomeški Labod, ki je od leta 2007 v večinski lasti Franca Gajška, ki se že več let seli iz podjetja v podjetje. Podatka, koliko ljudi je zaradi njega že izgubilo zaposlitev, ni zaslediti. Znano je, da bo skupščina Laboda 20. aprila odločala o likvidaciji družbe. Brez službe bo predvidoma ostalo okrog 100 zaposlenih, od tega 60 v proizvodnji. MIP in prek njega Pomurko je družina Volk spravila na kolena v vsega štirih letih.
Kriza je za pogoltne in nevestne lastnike postala dobrodošel izgovor, da podjetje po hitri poti pahnejo v stečaj. Čas bi že bil, da bi se pristojni organi začeli resno ukvarjati z vprašanjem zlorabe stečaja s strani nevestnih lastnikov in jih začeli kazensko preganjati. Za to ni treba sprejemati novih predpisov, ne popravljati in dopolnjevati obstoječih. Te je treba samo začeti dosledno izvajati, pristojne organe ustrezno kadrovsko okrepiti, ljudi ustrezno plačati in jim pustiti proste roke pri opravljanju dela. To velja za organe pregona, dosleden, hiter in učinkovit mora postati sodni sistem, brezhibno morajo delovati regulatorji trga. Čim hitreje je treba zagotoviti, da se bodo lahko učinkovito dopolnjevali in si med seboj pomagali. Ti organi menedžerjem in drugim pogoltnim lastnikom lahko najbolj učinkovito zagrenijo življenje in jim preprečijo zlorabe stečajev in likvidacij podjetij za lastne koristi.
V sedanji vladi imata za to največ odgovornosti ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal in pravosodni minister Aleš Zalar. Prekupčevanja z delnicami in druge mahinacije na kapitalskih trgih mora preprečevati agencija za trg vrednostnih papirjev, resorno ministrstvo zanj je ministrstvo za finance, ki ga vodi Franci Križanič.
Poskrbeti je tudi treba za dosledno izvajanje predpisov o odgovornosti uprav in nadzornih svetov. Da nadzorniki kot Janko Kosmina po odstopu z mesta predsednika nadzornega sveta bankrotiranega Istrabenza ne bodo več imeli priložnosti pred TV-kamerami skrušeno in podcenjevalno razlagati, da so odstopili zaradi drobiža, ampak bodo že veliko prej, preden bo družba, ki jo nadzirajo, zrela za bankrot, svoje zgrešene odločitve razlagali na sodišču, vsakič, ko bodo potrdili kak sklep, pa bodo tudi imeli v mislih, da lahko ostanejo brez premoženja, če ne bodo odločali kot dober gospodar. Predpisi o odgovornosti uprav in nadzornikov so zelo jasni, samo izvajati jih je treba.
Ko se bodo prvi takšni menedžerji znašli za zapahi ter jim politične, prijateljske in druge povezave ne bodo koristile, bomo res lahko govorili o učinkoviti pravni državi. Zagotovitev možnosti za delovanje pravne države in preganjanje nečednosti na področju gospodarstva, vključno s kriminalom, bi morala postati ključni del strategije vlade za boj zoper krizo. Socialni ukrepi se bodo v precejšnji meri izničili, če bo denar zanje prek raznih obvozov izginjal v žepih nevestnih menedžerjev in lastnikov družb.