13. 8. 2009 | Mladina 32 | Ekonomija
Kalkulator: Kratke novice
Nemec, Verlič in Žerjav
© Borut Krajnc
Darsova “pomota”
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
13. 8. 2009 | Mladina 32 | Ekonomija
Nemec, Verlič in Žerjav
© Borut Krajnc
Darsova “pomota”
Računsko sodišče je sporočilo, da Dars ni izkazal zadovoljivih popravljalnih ukrepov, ki mu jih je naložilo v marca izdanem negativnem mnenju glede gradnje predora Šentvid, s čimer je kršil obveznosti dobrega poslovanja. Gre za to, da Dars pri naročilih gradnje mostov in predorov še vedno dopušča oddajo javnega naročila pred izdelavo projekta za izvedbo del in s tem omogoča dvigovanje prvotno predvidene cene. Na Darsu so bili nad mnenjem sodišča »delno začudeni«, nato pa so ugotovili, da je v odzivnem poročilu, ki so ga poslali sodišču, »prišlo do pomote« in da so predori iz te izjeme izključeni. Še vedno pa ostaja možnost izjeme pri viaduktih in mostovih.
Stečaj Escade
Nemški izdelovalec ženskih oblačil Escada, ki prek svojih hčerinskih podjetij daje kruh tudi 300 delavcem v Gornji Radgoni, je napovedal stečaj. Družba je namreč plačilno nesposobna, spodletel ji je tudi načrt poravnave z upniki. Da bo mera polna, je Escada tudi eden največjih Murinih naročnikov.
Slovenski rešitelji
Hrvaški minister za turizem Damir Bajs je med rešitelji letošnje hrvaške turistične sezone poleg Nemcev, Avstrijcev in Italijanov navedel tudi Slovence, julija naj bi nas bilo celo največ med vsemi. Julija naj bi bilo na Jadranu v primerjavi z lanskim letom le za 3 odstotke manj turistov.
Optimistični Krugman
Nobelov nagrajenec za ekonomijo Paul Krugman, svetovna avtoriteta za interpretacijo gospodarske krize, je na poslovnem forumu v Kuali Lumpurju izrazil prepričanje, da se je svet izognil drugi gospodarski depresiji po 30. letih minulega stoletja. Kljub temu naj bi trajalo vsaj dve leti, da si bo svetovno gospodarstvo popolnoma opomoglo.
Kitajska žejna nafte
Mednarodna agencija za energijo je ta teden napovedala, da se bo poraba nafte na Kitajskem kljub krizi še naprej povečevala, medtem ko se bo povpraševanje v Evropi in Severni Ameriki zmanjševalo. Letos naj bi na dan v povprečju načrpali slabih 84 milijonov sodov nafte, kar za 2,7 odstotka manj kot lani, prihodnje leto pa naj bi se količina v primerjavi z letošnjim letom povečala za 1,6 odstotka in se prvič po dveh letih ne bo zniževala.
Depresivna Rusija
Rusija je v drugem letošnjem četrtletju zabeležila rekorden padec bruto domačega proizvoda. V primerjavi z enakim obdobjem lani se je BDP skrčil za skoraj 11 odstotkov, največ, odkar ruski državni statistični urad beleži podatke o gibanju BDP. IMF sicer Rusiji že za prihodnje leto napoveduje vnovično gospodarsko rast.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.