Manipulator / Širjenje peskokopa

Razveljavljene zaveze iz preteklosti

Staš Zgonik
MLADINA, št. 38, 24. 9. 2009

Peskokop Soteska

Peskokop Soteska
© Borut Peterlin

Vas Soteska na Dolenjskem ima dve veliki znamenitosti, lep srednjeveški grad Soteska in precej grd peskokop Soteska. Iz letala je veliko bolje viden slednji, saj zaradi izkopavanja manjka pol hriba. Območje izkopa je za zdaj še vedno omejeno z odlokom občine Novo mesto iz leta 1996, ki določa tudi, da mora izkoriščenju vseh površin slediti zaprtje peskokopa in vrnitev površin v prvotno stanje. Bralec nas je opozoril, da se upravljavec peskokopa, Gozdno gospodarstvo Novo mesto, s tem ne misli sprijazniti. Kot trdi, so peskokop celo začeli širiti, še preden so pridobili vsa potrebna dovoljenja.
Franc Vovk, župan občine Dolenjske Toplice, je to trditev potrdil. Po njegovih besedah je širitev predvidena v novem občinskem prostorskem načrtu, ki pa je za zdaj še v postopku sprejemanja. »Odkrito vam povem, da glede na to, da je občinski prostorski načrt v izdelavi in da noben soglasodajalec ni dal negativnega mnenja, Gozdno gospodarstvo Novo mesto pa je spoštovalo in upoštevalo praktično vse dane pripombe, ne vidim potrebe, da bi od njih zahteval, naj počakajo.« Ob tem poudarja, da upravljavci peskokop na eni strani res širijo, vendar ga na drugi strani zapirajo. Material, ki bo nastal s širitvijo, naj bi na drugi strani porabili za zapiranje. Andrej Mirtič iz Gozdnega gospodarstva Novo mesto pa vnaprejšnjo širitev peskokopa zanika in trdi, da se še vedno držijo veljavnega odloka iz leta 1996. »Na delu, kjer nimamo dovoljenega izkopa, ne delamo nič, samo poti za dostop so bile narejene. Imeli smo inšpekcijske preglede, geometra, ki je vse izmeril.«
Rudarski inšpektor Andrej Lugarič pa je potrdil, da si je poleti ogledal peskokop. »Mene so prepričali, da je vse v redu. Nisem pa preverjal vsake malenkosti. Ne dam roke v ogenj, vendar po mojih podatkih niso prekoračili dovoljenj.«
Vsekakor pa je zanimivo, da so imeli odgovorni leta 1996, ko so sprejemali zdaj še veljavni odlok o obsegu peskokopa, več posluha za preprečevanje nadaljnje degradacije okolja, kot ga imajo danes.

ŽELITE ČLANEK PREBRATI V CELOTI?

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?


Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal, Apple Pay ali Google Pay.

Tedenski zakup ogleda člankov
> Za ta nakup se je potrebno .


Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine. Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje.


Staš Zgonik
MLADINA, št. 38, 24. 9. 2009

Peskokop Soteska

Peskokop Soteska
© Borut Peterlin

Vas Soteska na Dolenjskem ima dve veliki znamenitosti, lep srednjeveški grad Soteska in precej grd peskokop Soteska. Iz letala je veliko bolje viden slednji, saj zaradi izkopavanja manjka pol hriba. Območje izkopa je za zdaj še vedno omejeno z odlokom občine Novo mesto iz leta 1996, ki določa tudi, da mora izkoriščenju vseh površin slediti zaprtje peskokopa in vrnitev površin v prvotno stanje. Bralec nas je opozoril, da se upravljavec peskokopa, Gozdno gospodarstvo Novo mesto, s tem ne misli sprijazniti. Kot trdi, so peskokop celo začeli širiti, še preden so pridobili vsa potrebna dovoljenja.
Franc Vovk, župan občine Dolenjske Toplice, je to trditev potrdil. Po njegovih besedah je širitev predvidena v novem občinskem prostorskem načrtu, ki pa je za zdaj še v postopku sprejemanja. »Odkrito vam povem, da glede na to, da je občinski prostorski načrt v izdelavi in da noben soglasodajalec ni dal negativnega mnenja, Gozdno gospodarstvo Novo mesto pa je spoštovalo in upoštevalo praktično vse dane pripombe, ne vidim potrebe, da bi od njih zahteval, naj počakajo.« Ob tem poudarja, da upravljavci peskokop na eni strani res širijo, vendar ga na drugi strani zapirajo. Material, ki bo nastal s širitvijo, naj bi na drugi strani porabili za zapiranje. Andrej Mirtič iz Gozdnega gospodarstva Novo mesto pa vnaprejšnjo širitev peskokopa zanika in trdi, da se še vedno držijo veljavnega odloka iz leta 1996. »Na delu, kjer nimamo dovoljenega izkopa, ne delamo nič, samo poti za dostop so bile narejene. Imeli smo inšpekcijske preglede, geometra, ki je vse izmeril.«
Rudarski inšpektor Andrej Lugarič pa je potrdil, da si je poleti ogledal peskokop. »Mene so prepričali, da je vse v redu. Nisem pa preverjal vsake malenkosti. Ne dam roke v ogenj, vendar po mojih podatkih niso prekoračili dovoljenj.«
Vsekakor pa je zanimivo, da so imeli odgovorni leta 1996, ko so sprejemali zdaj še veljavni odlok o obsegu peskokopa, več posluha za preprečevanje nadaljnje degradacije okolja, kot ga imajo danes.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Preberite tudi

»Tudi simboli ZZB NOB Slovenije sodijo na državno proslavo«

V ZZB NOB Slovenije in Društvu TIGR Primorske se ne bodo udeležili proslave ob dnevu državnosti, saj partizanska rdeča zvezda pod Janševo vlado ni dobrodošla

Intervju

»Janša je stavil na napačnega konja«

Achiya Schatz, nekdanji izraelski specialec, strokovnjak za dezinformacije

Milan Kučan / »Moj aktivni politični vek je mimo«

Prvi predsednik republike je poudaril, da politikom, ki danes vodijo državo, ne želi svetovati