8. 7. 2010 | Mladina 27 | Politika
»Izkušnje kažejo, da so lahko zasebniki še slabši lastniki od države«
Prof. dr. Jože Mencinger, ekonomist
© Miha Fras
Ali NLB sploh potrebuje dokapitalizacijo, in če jo, zakaj jo?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
8. 7. 2010 | Mladina 27 | Politika
© Miha Fras
Ali NLB sploh potrebuje dokapitalizacijo, in če jo, zakaj jo?
NLB je vladi poslala tri predloge možne dokapitalizacije, minister Križanič in premier Pahor pa govorita samo o dveh. Je torej predlog o javni prodaji delnic NLB že odpisan? Je javna prodaja v času recesije sploh izvedljiva?
Če se bo vlada odločila, da NLB okrepi z davkoplačevalskim denarjem, ali bi pri tem morala imeti izdelan načrt, kako dolgo bi država še ostala v lastniški strukturi NLB?
Bi bilo pametno, da bi se država odločila za sanacijo NLB po zgledu Švedske, se pravi, da bi v zameno za prednostne delnice v banki od nje odkupila slaba posojila? Tako bi bila NLB prisiljena odpisati vsa slaba posojila, saj bi samo s tem prišla do svežega državnega kapitala.
Se NLB sploh splača dokapitalizirati za 1,5-kratnik njene sedanje tržne vrednosti, če pa jo je mogoče prodati takoj in njena sanacija davkoplačevalcev ne bi stala nič?
Kaj menite o tem, da bi država svoj delež v NLB zmanjšala na 25 odstotkov plus eno delnico?
Zakaj nasprotujete prodaji NLB tujcem? Je nacionalni interes, ko gre za banke, legitimen argument? Kako na to gledajo druge evropske države?
Glavni članek
Špeha ni več. Šale je konec.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.