Darja Kocbek

 |  Mladina 39  |  Ekonomija

Kalkulator: Kratke novice

/media/www/slike.old/mladina/tkalkkratke_b5.jpg

© Borut Peterlin

Zelo slaba likvidnostna situacija

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Darja Kocbek

 |  Mladina 39  |  Ekonomija

/media/www/slike.old/mladina/tkalkkratke_b5.jpg

© Borut Peterlin

Zelo slaba likvidnostna situacija

Nadzorniki Vegrada so se seznanili s tekočim poslovanjem družbe, ki je v postopku prisilne poravnave. »Tekoča likvidnostna situacija je zelo slaba,« je po seji dejal predsednik nadzornega sveta v odstopu Klemen Boštjančič. Nekdanja direktorica Vegrada Hilda Tovšak v družbi po njegovih besedah nima več nobenih zadolžitev, jih pa ima v nekaterih hčerinskih družbah. Zelo verjetno pa je po opravljeni primopredaji ne bo več v Vegradu.

Nižji bonitetni oceni za NLB in NKBM

Ena vodilnih svetovnih bonitetnih agencij Moody's je znižala bonitetni oceni za Novo Ljubljansko banko (NLB) in Novo Kreditno banko Maribor (NKBM). Pri obeh je ocena prihodnjih obetov negativna. Moody's je znižal tudi oceni za kratkoročni dolg obeh bank. V NLB pojasnjujejo, da je sprememba bonitetne ocene predvsem posledica slabšega finančnega in skromnega kapitalskega položaja banke. V NKBM pa pravijo, da Moody's znižanje ratinga banke utemeljuje z nadaljevanjem pritiska na bančno poslovanje in poslabšanjem posojilne sposobnosti v Sloveniji in drugih državah v regiji, kjer posluje NKBM.

Veš, kaj ješ?

Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) je v okviru projekta Veš kaj ješ odprla spletno stran, ki je namenjena spodbujanju proizvajalcev k celovitejšemu označevanju živil ter osveščanju potrošnikov o označevanju in sestavinah prehrambenih izdelkov. Pri izbiri živil potrošnike pogosto zavedejo videz živila, napisi na embalaži, sama embalaža, različne oznake in certifikati. ZPS se je zato odločila, da bo s pomočjo nove spletne strani Veš kaj ješ? potrošnikom omogočila uporabo prehrambenega semaforja, ki je namenjen vrednotenju prehranskih izdelkov in ga je britanska agencija za varno hrano razglasila za najprimernejšo in najenostavnejšo obliko informacij za potrošnike, je pojasnila Tanja Pajk Žontar. Semafor omogoča potrošnikom, da lahko med seboj primerjajo industrijsko pripravljena živila oziroma predpakirana živila po njihovi prehranski oziroma hranilni vrednosti.

V Peku brez razrešnice

Lastniki Peka, med katerimi je največji država, na skupščini niso podelili razrešnice upravi in nadzornemu svetu za preteklo leto. Razlog, da država ni podprla predlaganih sklepov, naj bi bil spor z bivšim članom nadzornega sveta, ki je zdaj z družbo v sodnem sporu. Predsednica uprave Peka Marta Gorjup Brejc je predstavnike lastnikov seznanila z rezultati poslovanja v prvih sedmih letošnjih mesecih, ko je Peko ustvaril skoraj 6,5 milijona evrov prihodkov. Prihodki od prodaje so se v Sloveniji znižali za 23 odstotkov, na tujih trgih pa za pet odstotkov. Skupina Peko je letos naredila za 1,95 milijona evrov izgube.




Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.