Darja Kocbek

 |  Mladina 8  |  Ekonomija

Kalkulator: Kratke novice

/media/www/slike.old/mladina/tkalkkratki_b5.jpg

© Borut Peterlin

Denar EU za infrastrukturo

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Darja Kocbek

 |  Mladina 8  |  Ekonomija

/media/www/slike.old/mladina/tkalkkratki_b5.jpg

© Borut Peterlin

Denar EU za infrastrukturo

Evropska komisija je objavila seznam projektov, ki bodo prejeli nepovratna sredstva za dograditev in posodobitev ključnih delov prometne infrastrukture. Gre za projekte, ki so uvrščeni v okvir vse-evropskega prometnega omrežja (TEN-T). Zanje je komisija skupaj odobrila 170 milijonov evrov. Od tega bo Slovenija za svoja nacionalna projekta dobila 3,1 milijona evrov. Prvi je izdelava projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja za avtocestni odsek od Dražencev do mednarodnega mejnega prehoda Gruškovje, zanj je na voljo 2 milijona evrov. Drugi je posodobitev železniške proge Poljčane-Pragersko in zanj je na voljo 1,1 milijona evrov. Slovenija je ena od partneric še v treh mednarodnih projektih, za katere je evropska komisija tokrat razdelila denar. Kontroli zračnega prometa in projektu sodelovanja pristanišč v Severnem Jadranu je dodelila po 1,4 milijona evrov, projektu pomorskih avtocest pa 2,8 milijona evrov.

Poplačana polovica obveznosti

Istrabenz je do konca lanskega leta poplačal skoraj polovico obveznosti do upnikov. Za zmanjšanje njihovih terjatev iz prisilne poravnave je namenil pretežni del kupnine, ki jo je dobil za delnice Droge Kolinske, piše v poročilu o izvajanju ukrepov v postopku prisilne poravnave, ki ga je objavil predsednik uprave Rudi Grbec. Drogo Kolinsko je Istrabenz novembra lani za dobrih 243 milijonov evrov prodal družbi Atlantic Naložbe.

Britanci opozarjajo na ovire

Vodja spodnjega doma britanskega parlamenta John Bercow je na poslovnem zajtrku Britanske gospodarske zbornice v Sloveniji naštel več ovir, ki omejujejo Slovenijo pri nadaljnjem gospodarskem razvoju. Zapletena birokracija je velika nadloga za poslovne investicije, ovire pa so tudi prepočasen potek privatizacije oziroma prodaje državnega premoženja, kompleksnost davčnega sistema (in previsoki davki), rigidnost trga delovne sile in nezdrava navezanost na uveljavljeni model socialnega varstva ter pomanjkanje transparentnosti v javni oskrbi.

Zmanjkuje sladkorja

Evropa se spopada s krizo v sektorju sladkorja zaradi vrtoglavih cen in predvsem zaradi nedosegljivosti tega živila, kar je posledica neuspešne evropske reforme, ugotavlja kmetijski minister Dejan Židan. Na probleme pri zagotovitvi zadostnih količin sladkorja so opozorila tudi nekatera slovenska podjetja živilsko-predelovalne industrije. Slovenija je, odkar se je odpovedala proizvodnji sladkorja, povsem odvisna, zlasti od evropskega trga. Proizvodnjo sladkorja bi zelo težko spet uvedla, saj je za zapiranje črpala evropski denar v višini 38 milijonov evrov.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.