Priloga / Sončni kralj
Dr. Uroš Merc, predsednik uprave družbe Bisol
Staš Zgonik
MLADINA, št. 10, 10. 3. 2011

© Borut Krajnc
Je bilo leto 2010 stresno?
V lanskem letu so na slovensko fotonapetostno industrijo začeli leteti očitki, tudi od premiera Pahorja, o ustvarjanju premalo dodane vrednosti, češ da večino komponent uvažamo, opravljamo pa samo končno sestavljanje in monterska dela ter da se posledično radodarne državne subvencije večinoma prelivajo v tuje žepe. Kako gledate na to?
Torej se državno subvencioniranje vseeno splača?
Kako ste sploh lahko konkurenčni kitajskim proizvajalcem, ko pa je delovna sila pri njih občutno cenejša?
Kitajska je kljub temu postala največja izdelovalka fotonapetostnih modulov na svetu.
Še en razlog, da je bilo lansko leto naporno, je poletna »afera«, ko so gradbeni inšpektorji začeli izdajati odločbe o rušenju strešnih sončnih elektrarn, češ da nimajo gradbenega dovoljenja. Na koncu je v zadevo poseglo ministrstvo za gospodarstvo. Kako ste zadovoljni z razpletom?
Takrat ste bili zelo razburjeni, omenjali ste tudi zaprtje proizvodnje. Kako resna je bila ta grožnja?
Ali ste tudi vi po vzoru nekaterih uspešnih slovenskih podjetnikov razmišljali o selitvi proizvodnje v tujino?
Kateri je vaš največji projekt doslej?
Se vam zdi smiselna politika »privilegiranja« naprav, manjših od enega megavata? Ali ne bi bilo smiselno spodbujati čim večjih proizvodnih enot in s tem izkoriščati ekonomije obsega?
Kolikšno pa je povpraševanje po fotonapetostnih modulih, integriranih v fasade, ki jih tudi ponujate?
Nisem še zasledil, da bi se jasno izrekli o gradnji TEŠ 6. Kakšno je vaše mnenje?
Staš Zgonik
MLADINA, št. 10, 10. 3. 2011

© Borut Krajnc
Je bilo leto 2010 stresno?
V lanskem letu so na slovensko fotonapetostno industrijo začeli leteti očitki, tudi od premiera Pahorja, o ustvarjanju premalo dodane vrednosti, češ da večino komponent uvažamo, opravljamo pa samo končno sestavljanje in monterska dela ter da se posledično radodarne državne subvencije večinoma prelivajo v tuje žepe. Kako gledate na to?
Torej se državno subvencioniranje vseeno splača?
Kako ste sploh lahko konkurenčni kitajskim proizvajalcem, ko pa je delovna sila pri njih občutno cenejša?
Kitajska je kljub temu postala največja izdelovalka fotonapetostnih modulov na svetu.
Še en razlog, da je bilo lansko leto naporno, je poletna »afera«, ko so gradbeni inšpektorji začeli izdajati odločbe o rušenju strešnih sončnih elektrarn, češ da nimajo gradbenega dovoljenja. Na koncu je v zadevo poseglo ministrstvo za gospodarstvo. Kako ste zadovoljni z razpletom?
Takrat ste bili zelo razburjeni, omenjali ste tudi zaprtje proizvodnje. Kako resna je bila ta grožnja?
Ali ste tudi vi po vzoru nekaterih uspešnih slovenskih podjetnikov razmišljali o selitvi proizvodnje v tujino?
Kateri je vaš največji projekt doslej?
Se vam zdi smiselna politika »privilegiranja« naprav, manjših od enega megavata? Ali ne bi bilo smiselno spodbujati čim večjih proizvodnih enot in s tem izkoriščati ekonomije obsega?
Kolikšno pa je povpraševanje po fotonapetostnih modulih, integriranih v fasade, ki jih tudi ponujate?
Nisem še zasledil, da bi se jasno izrekli o gradnji TEŠ 6. Kakšno je vaše mnenje?