5. 8. 2011 | Mladina 31 | Politika
Umetnost biti tiho
Če Pahor ne razume, naj potem tudi ne govori
Neposrečeno je bilo že to, da je Borut Pahor ob obisku Bližnjega vzhoda izraelsko-palestinski mirovni proces (kup mrtvih črk na papirju, to je jasno širši mednarodni skupnosti) primerjal s slovensko-hrvaškim ozemeljskim sporom in arbitražo, ki naj bi ga rešila. Težko bi našel neustreznejšo analogijo.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
5. 8. 2011 | Mladina 31 | Politika
Neposrečeno je bilo že to, da je Borut Pahor ob obisku Bližnjega vzhoda izraelsko-palestinski mirovni proces (kup mrtvih črk na papirju, to je jasno širši mednarodni skupnosti) primerjal s slovensko-hrvaškim ozemeljskim sporom in arbitražo, ki naj bi ga rešila. Težko bi našel neustreznejšo analogijo.
Izrael mirovni proces uspešno blokira zadnja tri desetletja (ob pomoči ameriškega veta v Varnostnem svetu OZN). Blokiranje sporazuma poteka zaradi (povsem ilegalne) širitve na Zahodni breg, ki ga Izrael z naselbinami in vojaškimi postojankami obvladuje že več kot 40 odstotkov. Ironično je bilo tudi, da je prav v času Pahorjevega moraliziranja v Tel Avivu izraelska vojska s tanki vdrla v Gazo in napadla več civilnih objektov, da bi zanetila spopad, za katerega bi bil seveda potem kriv Hamas.
Mednarodna skupnost ima izraelskega ravnanja dovolj, to je med drugim pokazal nedavni plaz priznanj palestinske države. Svet je pripravljen priznati Palestino in tamkajšnja oblast je zato zaprosila, da o tem septembra odloči Generalna skupščina OZN. Podporo je do sedaj izrazilo že 130 držav, neodvisnost palestinske države pa podpirata tudi Mednarodni denarni sklad in Svetovna banka.
A premier Borut Pahor je, zdi se, to spregledal, saj je v Tel Avivu Palestince posvaril pred tem »enostranskim dejanjem«. Kot je pojasnil na tiskovni konferenci prejšnji četrtek v Ljubljani: »Dejal sem, da so enostranska dejanja način, kako se poglobi nezaupanje ene pogajalske partnerice do druge. Po mojem mnenju, poznavajoč volumen in globino izraelsko-palestinskega spora in mirovnega procesa, je proces direktnih pogovorov verjetno najprimernejša in najkoristnejša pot do trajnega miru in varnosti ter do medsebojnega priznanja dveh držav.« Pahor je ustvarjal vtis, da je to njegovo mnenje, do katerega je prišel na podlagi svojega znanja. A v takšnem prepričanju ni osamljen. Njegovo mnenje je samo prekopirano ameriško stališče, ki pravi, da je ustanovitev palestinske države mogoča le na podlagi pogovorov z Izraelom, to pa, prevedeno v iskrene besede, pomeni nikoli.
Nenavadno je še, da Pahor očitno ne (pre)pozna niti uradne politike naše države, saj je ta v tem primeru drugačna od njegovega proameriškega stališča. Na ministrstvu za zunanje zadeve so odgovorili: »Slovenija tako kot širša mednarodna skupnost podpira načrt palestinskega predsednika vlade Fajada iz leta 2009 za ustanovitev neodvisne palestinske države.« Tudi predsednik države Danilo Türk podpira priznanje Palestine. Aprila je poslal pismo generalnemu sekretarju OZN Ban Ki Munu, v katerem je govoril o »pravični rešitvi palestinskega vprašanja« in zapisal: »Trdno sem prepričan, da je napočil trenutek za rešitev izraelsko-palestinskega spora, temelječ na dveh neodvisnih državah, Izraelu in Palestini, ki bi v miru živeli druga ob drugi.«
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.