12. 8. 2011 | Mladina 32 | Svet
Svet: Kratke novice
Od 04.08.2011 do 10.08.2011
Pomoč vendarle prispela
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
12. 8. 2011 | Mladina 32 | Svet
Pomoč vendarle prispela
Združenim narodom je na začetku tedna uspelo v Somalijo, od vojnih spopadov razbito in od najhujše suše v zadnjih 60 let izstradano državo, pripeljati prve zaloge človekoljubne pomoči, in sicer 31 ton hrane, začasnih šotorov in žimnic. To pa je le kaplja na suho zemljo, saj zaradi lakote trpi že krepko čez tri milijone ljudi. Humanitarne organizacije opozarjajo, da pomoč prihaja prepočasi, veliko težav pa je povzročala tudi islamistična milica Al Šabab, ki pa je bila prejšnji teden pregnana iz Mogadiša.
Napadi na humanitarce
Mednarodni odbor Rdečega križa je v posebnem poročilu predstavil podatke o napadih na zdravstvene ustanove in osebje v konfliktnih območjih. Kot navaja organizacija, je od sredine 2008 do konca lanskega leta prišlo do 600 incidentov, nekateri so bili naključni, v drugih pa so bili zdravniki tarče napada, kar je strm porast v primerjavi z leti prej. Poleg Somalije in Afganistana so najbolj krvaveli še v Kolumbiji, Libiji in Gazi.
Asad ne popušča
Savdska Arabija je odpoklicala svojega veleposlanika iz Sirije, režim v Damasku je začela kritizirati tudi zaveznica Turčija, toda Bašir Asad se ne da. Njegova vojska še vedno poskuša zatreti upor, ki se ga, to je očitno že mesece, ne da več zadušiti. Sirska vojska s tanki zdaj oblega že več mest na severu ob turški meji v, kar se zdi, obupanem poskusu Asadovega režima, da bi končal upor. Ker tudi to ne bo uspelo, se poraja vprašanje, kaj se bo zgodilo potem. Bo prvi popustil režim ali bo v reševanje konflikta končno in odločno posegla mednarodna skupnost?
Revolucija tudi v Čilu
Ne pojenjajo tudi že več tednov trajajoči protesti v Čilu, kjer študentje skupaj s svojimi profesorji teorijo upora iz učilnic prenašajo v prakso na ulicah. Kljub temu da se je vlada zavezala k dodatnemu financiranju univerz ter študentskih skladov, se demonstracije nadaljujejo, saj je glavna zahteva protestnikov ta, da bi morale tudi zasebne univerze presežke denarja vlagati izključno v izobraževanje.
Kitajski praznik
Kitajska je splavila prvo »svojo« letalonosilko. »Svojo« zato, ker gre dejansko za nekoliko posodobljeno, pozor, sovjetsko letalonosilko. Peking je sam sporočil, da preizkusna vožnja, na katero so poslali ladjo, ne bo trajala dolgo in poraja se vprašanje, ali jih ni mogoče strah, da se ne bi zadeva celo potopila. Šala. Sila nezadovoljni pa so v Ameriki, saj zadnji kitajski oboroževalni korak dojemajo kot grožnjo. Se bodo že znali zavarovati s svojimi 11 letalonosilkami. Za zdaj.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.