Darja Kocbek

 |  Mladina 32  |  Ekonomija

Kalkulator: Kratke novice

Od 04.08.2011 do 10.08.2011

ZDA izgubile najvišjo oceno

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Darja Kocbek

 |  Mladina 32  |  Ekonomija

ZDA izgubile najvišjo oceno

Tri dni zatem, ko so se v ameriškem kongresu kompromisno dogovorili o povišanju meje ameriškega javnega dolga, je bonitetna hiša Standard&Poor's znižala kreditno oceno ZDA z AAA na AA+. Svojo odločitev je med drugim utemeljila s tem, da varčevalni ukrepi, ki jih nameravajo izpeljati ZDA, ne bodo zadoščali za zajezitev naraščajočega dolga. To je sicer prvič, da je S&P znižala kreditno oceno na javni dolg ZDA po letu 1941, ko je državi podelila trojni A. Čeprav je bilo znižanje pričakovano, je svetovne trge kapitala spravilo na kolena in še dodatno okrepilo strah vlagateljev pred ponovnim padcem v recesijo. V nekaj dneh so vlagatelji na svetovnih borzah izgubili skoraj 4000 milijard evrov.

ECB spet na pomoč

Evropska centralna banka je kljub nasprotovanju nemške zvezne banke začela kupovati španske in italijanske državne obveznice, da bi tako vsaj začasno zajezila strah med vlagatelji. Španija in Italija sta bili namreč v minulih nekaj tednih pod hudim pritiskom vlagateljev zaradi bojazni, da podobno kot Grčija, Irska in Portugalska nista sposobni redno servisirati svojih dolgov. Po mnenju ekonomista dr. Mojmirja Mraka je odločitev ECB »pravi recept v trenutku, ko ni kaj drugega narediti, ne pa za srednje in dolgoročno reševanje problema«. Na daljši rok bo treba preiti k resnim dejanjem, najverjetneje v smeri tesnejših fiskalnih povezav med državami članicami evropske monetarne unije.

Visoki dobički ameriških podjetij

Kljub šibkosti ameriškega gospodarstva so številna ameriška podjetja v drugem četrtletju letošnjega leta zabeležila rekordne dobičke. Od podjetij, ki sestavljajo indeks S&P 500 in so poslovne rezultate objavila do začetka tega tedna, jih je 72 odstotkov preseglo pričakovanja analitikov. Tako so velikani 3M, Caterpillar, Goodyear, Microsoft in Apple poročali o visokih dobičkih. Ekonomisti uspehe ameriških podjetij pripisujejo velikim rezom pri stroških v času recesije, zlasti na račun odpuščanja, k dobičkonosnosti pa je prispeval tudi šibak dolar, ki je pocenil ameriške izdelke na tujih trgih.

Svež kapital za Twitter

Družba, ki ima v lasti spletno socialno omrežje Twitter, je končala pogovore o dokapitalizaciji. Po poročanju medijev naj bi ji uspelo pritegniti približno 800 milijonov dolarjev svežega kapitala, od tega naj bi 400 milijonov prispevalo rusko podjetje DST v lasti internetnega tajkuna Yurija Milnerja, 400 milijonov pa naj bi dodala skupina vlagateljev, ki jo sestavljata T Rowe Price Group in JPMorgan Chase. Twitter je s tem postal vreden okoli osem milijard dolarjev. Podjetje DTS je sicer že investiralo tudi v Facebook.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.