2. 9. 2011 | Mladina 35 | Politika
Jezus bi jih prijavil policiji
Policija preiskuje prikrivanje spolnih zlorab v slovenski RKC
Obsojeni kašeljski duhovnik Franci Frantar
© Matej Leskovšek
Slovenska RKC je vsaj v enem primeru v nasprotju z veljavno zakonodajo prikrivala spolne zlorabe v svojih vrstah. To izhaja iz odgovora ministrstva za pravosodje na poslansko vprašanje o sumih pedofilije v cerkvenih krogih. Prikrivanje je med preiskovanjem enega izmed primerov spolnih zlorab odkrila policija.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
2. 9. 2011 | Mladina 35 | Politika
Obsojeni kašeljski duhovnik Franci Frantar
© Matej Leskovšek
Slovenska RKC je vsaj v enem primeru v nasprotju z veljavno zakonodajo prikrivala spolne zlorabe v svojih vrstah. To izhaja iz odgovora ministrstva za pravosodje na poslansko vprašanje o sumih pedofilije v cerkvenih krogih. Prikrivanje je med preiskovanjem enega izmed primerov spolnih zlorab odkrila policija.
Vse od razgaljenja številnih spolnih zlorab širom po svetu uradna slovenska RKC zatrjuje, da po slovenski zakonodaji ni dolžna obveščati organov pregona o sumih spolnih zlorab v svoji organizaciji. Drži, da je RKC pravna oseba zasebnega prava in zato zanjo ne velja 145. člen zakona o kazenskem postopku. Ta člen določa, da morajo naznaniti kazniva dejanja, ki se preganjajo po uradni dolžnosti, vsi državni organi in organizacije z javnimi pooblastili in njihovi predstavniki. A to nikakor ne pomeni, da lahko slovenska RKC prikriva spolne zlorabe v svojih vrstah. Zavezuje jo 91. člen zakona o socialnem varstvu, ki določa, da mora RKC, če pri svojem delu »ugotovi ogroženost otroka, mladoletnika ali osebe, ki ji je odvzeta poslovna sposobnost«, o tem obvestiti krajevno pristojni center za socialno delo. »Na podlagi pridobljenih podatkov je policija ugotovila, da RKC ni obveščala krajevno pristojnih centrov,« piše v odgovoru na poslansko vprašanje.
Če ta obveznost velja za vse zaposlene v javnem šolskem in predšolskem sistemu, zakaj ne bi veljala za zaposlene v zasebnih vrtcih, šolah, za varstvo na domu in pri verouku?
Dodatno so tudi predstavniki RKC po splošni obvezi iz 280. člena kazenskega zakonika obvezani naznaniti kaznivo dejanje s predpisano kaznijo do treh let, za katero vedo, da se pripravlja. Sicer se odgovorna oseba kaznuje z zaporom do enega leta. To pride v poštev pri vseh tistih duhovnikih, ki so v eni ali več župnijah že spolno ali drugače zlorabljali otroke, RKC pa jih potihoma, brez vpletanja države, preprosto prestavi v spet novo župnijo. Poleg tega je RKC, kot slehernik, tudi moralno dolžna naznanjati kazniva dejanja po 146. členu zakona o kazenskem postopku. Sintagma »vsakdo lahko naznani kaznivo dejanje«, tam ni zato, da ne bi kdo mislil, da je naznanjanje kaznivih dejanj prepovedano, pač pa kot navodilo za ravnanje.
A vse te zapovedi in norme je slovenska RKC doslej odločno odklanjala. Zato je morda prišel čas, da se spremeni zakonodaja, ki ureja obveznost naznanjanja kaznivih dejanj. Da se obveznost naznanjanja spolnih zlorab uvede za vse organizacije in posameznike, ki imajo v oskrbi otroke, mladoletnike ali prizadete osebe. Če ta obveznost velja za vse zaposlene v javnem šolskem in predšolskem sistemu, zakaj ne bi veljala za zaposlene v zasebnih vrtcih, šolah, za varstvo na domu in pri verouku?
Na ministrstvu za pravosodje pojasnjujejo, da takšna sprememba ni predmet najnujnejših popravkov kazenske zakonodaje, da pa to ne pomeni, da ne bo v prihodnje. Dodajajo, da kazenska zakonodaja to področje ureja dokaj dobro, sploh, ker je tiste, ki bi pomagali pri prikrivanju spolnih zlorab, po veljavni zakonodaji mogoče preganjati zaradi pomoči storilcu po storitvi kaznivega dejanja (282. člen kazenskega zakonika), preprečitve dokazovanja (285. člen) in zaradi oviranja pravosodnih in drugih državnih organov (286. člen).
Iz povedanega, trdijo na ministrstvu, izhaja, da »ni problem v zakonodaji, ampak v ravnanju ljudi«.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.