6. 11. 2000 | Mladina 45
LPP se ne meni za potnike
Monopolisti imajo svoja pravila in svoje milijone
Med čakanjem v kolonah, ki so v Ljubljani stalnica, se marsikdo začne spraševati, zakaj ljudje ne uporabljajo storitev javnega mestnega prevoza. Odgovor je podoben kot pri vseh takšnih vprašanjih: premalo denarja.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
6. 11. 2000 | Mladina 45
Med čakanjem v kolonah, ki so v Ljubljani stalnica, se marsikdo začne spraševati, zakaj ljudje ne uporabljajo storitev javnega mestnega prevoza. Odgovor je podoben kot pri vseh takšnih vprašanjih: premalo denarja.
V Ljubljanskem potniškem prometu vidijo razlog za tako nevzdržno stanje v tem, da ni denarja za sodobnejše avtobuse. Na njihovi spletni strani pa lahko preberemo tudi to, da je eden ključnih razlogov za zmanjšano uporabo javnih prevozov tudi prenizka cena bencina.
Njihovi uporabniki pa lahko prikažejo še drugo plat medalje. Potniki, zlasti tisti občasni, ki nimajo mesečnih vozovnic, se pritožujejo, češ da lahko žetone kupijo le na eksotičnih lokacijah. Potniki brez dragocenega koščka plastike pa morajo plačati kar 40 odstotkov več. Zato se potniki upravičeno sprašujejo, ali je sploh v interesu monopolistov prodajati žetone in pri tem zaslužiti 50 tolarjev manj. LPP-jevci se lahko pohvalijo, da so uspeli pokoriti enega od dveh velikih upornikov, ki jim je bila 4-odstotna provizija premajhna. Zdaj lahko spet kupujete žetone pri 3DVA, ki so morali privoliti v ponujene pogoje. Pri javnem prevozu pa poskrbijo tudi za bodoče velike odjemalce, dijake in študente. Vsako leto je treba narediti novo vozovnico in pri tem monopolistom plačati nastale stroške.
Vsak, ki hoče uporabljati njihove prevoze, mora svoje podatke napisati na poseben kartonček, ki ga potem potrdi ustrezna izobraževalna ustanova. Kartončke posebej za to priložnost prodajajo pri LPP, po 40 tolarjev. Boris Balažič, vodja prometne in potniške blagajne, nam je razložil, čemu so potrebni posebni kartončki in zakaj niso dobra navadna potrdila o šolanju, ki so za študente in dijake zastonj: "Kartončki morajo biti zato, ker se lažje hranijo. Nekaj malega pa tudi zaslužimo." V Tiskarni Radovljica so nam povedali, da bi bila cena za tak kartonček največ 7 tolarjev. Letos so prodali 31.196 takih kartončkov, kar pomeni, da so s svojim monopolnim dejanjem pri dijakih in študentih zaslužili skoraj milijon tolarjev.