Manipulator / Planinski dom in resnični dom

Kako unovčiti spomin na veliko pisateljico

Alma M. Sedlar
MLADINA, št. 24, 21. 6. 2004

Planinski dom

Planinski dom
© Alma M. Sedlar

V Celju so pred dobrima dvema letoma, kmalu zatem, ko je Mestna občina Celje odkupila hiško, v kateri sta Alma Karlin in Thea Gamelin preživeli zadnja leta življenja, nekateri kulturniki podprli poslovno potezo Stanka Zakelška, lastnika podjetja Hudournik, d. o. o, ki je, navdihnjen s podporo somišljenikov, začutil, kako bi bilo mogoče unovčiti spomin na veliko pisateljico.

ŽELITE ČLANEK PREBRATI V CELOTI?

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?


Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal, Apple Pay ali Google Pay.

Tedenski zakup ogleda člankov
> Za ta nakup se je potrebno .


Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine. Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje.


Alma M. Sedlar
MLADINA, št. 24, 21. 6. 2004

Planinski dom

Planinski dom
© Alma M. Sedlar

V Celju so pred dobrima dvema letoma, kmalu zatem, ko je Mestna občina Celje odkupila hiško, v kateri sta Alma Karlin in Thea Gamelin preživeli zadnja leta življenja, nekateri kulturniki podprli poslovno potezo Stanka Zakelška, lastnika podjetja Hudournik, d. o. o, ki je, navdihnjen s podporo somišljenikov, začutil, kako bi bilo mogoče unovčiti spomin na veliko pisateljico.

Odkupil je štorski planinski dom na Svetini, ki ga je dal podreti, potem pa je na istem mestu zgradil ogromen objekt in ga kljub nasprotovanju javnosti poimenoval "Dom Alme Karlin na Svetini". Čeprav je marsikdo takrat opozarjal, da bo zato še toliko bolj pozabljen resnični dom Karlinove, ki je desetletja propadal le nekaj kilometrov stran, se Zakelšek skupaj z nekaterimi podporniki ni dal. Almin dom na Svetini je v nekakšni tišini živel dve leti; pred dobrim tednom je davčni urad Celje zaradi neplačanih davščin in drugih obveznosti razpisal dražbo zarubljenih predmetov. Dražilo se je v vrednosti skoraj 43 milijonov tolarjev in večina predmetov je bila prodanih. Kot je neuradno slišati, pa Zakelšek kljub temu ostaja lastnik objekta, ki naj bi ga nameraval dati v najem. Objekt naj bi kljub rubežu nemoteno obratoval, med zarubljenimi predmeti pa na srečo ni stvari, neposredno povezanih z Almo Karlin, ki so jih v objekt postavili ob otvoritvi.

Še manj sreče kot z domom na Svetini je z njeno pravo hišo. Tisti, ki so se zavedali, da bi lahko bile stvari, ki so se po smrti Thee Gamelin valjale po razpadajoči hiški, nekoč veliko vredne, so iz nje pokradli vse, kar je bilo mogoče odnesti. Številne dragocenosti, pisma, rokopisi in fotografije naj bi se skrivali po kleteh zbiralcev po vsej Sloveniji. Dela na hiši pa so se pred letom in pol ustavila. Uradno zato, ker je občini zmanjkalo denarja za obnovo, neuradno, ker je glavni izvajalec gradbenih del na hiši, podjetje Škoflek iz okolice Vojnika, šlo v stečaj in ostalo dolžno svojim podizvajalcem.

Glede na to, da denarja (pa tudi zanimanja) za dokončno prenovo Alme Karlin v celjski občini ni, bi bilo morda res bolje, da občina hiše sploh ne bi odkupila ali pa da bi jo predala v roke kakšnemu zasebniku. Če bi ob vseh tistih, ki so začutili, kako bi bilo mogoče zaslužiti z uporabo znamke "Alma Karlin", sploh še našli koga med tistimi vse bolj redkimi zanesenjaki, ki jih (še) niso uspeli ustaviti in katerih delo je kljub oviram še vedno iskreno usmerjeno v to, da Alma Karlin v Celju končno dobi mesto, kakršno si zasluži.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Preberite tudi

»Kardelj je bil prepričan, da ima misijo«

IZJAVA DNEVA

V središču

Generacija, ki je delala, a je sistem ne vidi

Spregledana anomalija v slovenski pokojninski zakonodaji

V središču

Koncesije za Crystal

Zasebna klinika davčnega strokovnjaka Ivana Simiča vsa leta posluje z izgubo