25. 4. 2007 | Mladina 16
En, dva, tri ...
... Koper in Piran sta naša, Izola pa ni
Klokočovnik, Popovič in Gantar
© Barbara Milavec
Obalni županski trio, ki je na zadnjih lokalnih volitvah uspešno zrušil 'rdečo trdnjavo', je očitno v krizi. Medtem ko naj bi župan Pirana Tomaž Gantar še vedno 'plesal', tako kot 'igra' Boris Popovič, se zdi, da se Tomislav Klokočovnik v Izoli tega ne gre več.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
25. 4. 2007 | Mladina 16
Klokočovnik, Popovič in Gantar
© Barbara Milavec
Obalni županski trio, ki je na zadnjih lokalnih volitvah uspešno zrušil 'rdečo trdnjavo', je očitno v krizi. Medtem ko naj bi župan Pirana Tomaž Gantar še vedno 'plesal', tako kot 'igra' Boris Popovič, se zdi, da se Tomislav Klokočovnik v Izoli tega ne gre več.
Sodu naj bi izbil dno sestanek pred štirinajstimi dnevi, na katerem naj bi Popovič od Klokočovnika zahteval zamenjavo podžupana Darka Grada.
Grad, tudi nekdanji koprski podžupan in eden ključnih akterjev oblikovanja politike v obeh občinah, se je očitno zameril svojemu prvemu šefu. Sam sicer zanika, da je prav on vzrok za začetek 'vojne'. Po njegovem jo je sprožilo to, da je Klokočovnik "Popoviču postavil jasne meje med medobčinskim sodelovanjem in notranjimi zadevami občine Izola". In ker izolski župan ni zamejal Grada, naj bi Popovič sam začel širiti govorice o nesoglasjih. Obenem naj bi, kot je Grad povedal v imenu svojega sedanjega župana, tudi več izolskih svetnikov povabil na pogovore v Koper in jim obljubljal službe, če bi Klokočovniku odrekli podporo in mu tako onemogočili županovanje.
Popovič o sporu ne daje izjav za medije. So pa v Kopru povedali, da skupni projekti občin, kot sta kanalizacija in varna hiša, tečejo. Bolj zgovoren je Gantar. Kot pravi, Klokočovnik ne spoštuje predvolilnih dogovorov o sodelovanju. Drugi očitki 'zdravniškemu kolegu' pa so na moč podobni tistemu, kar je že povedala nekdanja izolska županja Breda Pečan. "Razen v operacijski dvorani, dr. Klokočovnik ni opravljal nobenih organizacijskih in vodstvenih funkcij," pojasnjuje Gantar. Zaradi primanjkljaja izkušenj in dejstva, da funkcijo župana opravlja neprofesionalno, naj bi mu pomoč 'dobronamerno' ponujal Popovič. Brez njegovega osebnega angažmaja, je prepričan piranski župan, Klokočovnik ne bi prišel niti v drugi krog volitev. Sicer pa Gantar poudarja, da je za zamere med njim in izolskim županom kriv Medicor. Ta je namreč na razpisu za najem prostorov izolske bolnišnice premagal Klokočovnikov Zdravstveni zavod za kardiovaskularno dejavnost. In to v času, ko je bil direktor bolnišnice sedanji piranski župan. Tega, da je ostal brez svojega 'centra za operacije srca in ožilja', naj 'prvi kirurg v ljubljanskem kliničnem centru' ne bi prebolel vse do danes. Kar pa v Izoli, seveda, zanikajo.
Če že komu, lahko razprtije, ki so jih najprej zavili v 'nedolžen prepir med preveč samovšečnimi župani', največ prinesejo Klokočovniku. Na primer, simpatije tudi tiste polovice Izolanov, ki mu je na lokalnih volitvah odločno nasprotovala. In če prvim gospodom treh obalnih mest ne bo uspelo zgladiti 'prevelikih egov' in razlik na račun kakšnega višjega cilja, ki se lahko imenuje tudi 'Slovenija je naša', so odprte vse karte. V primeru, da bi Popoviču uspelo prepričati dovolj izolskih svetnikov, so to lahko celo nove volitve za župana.