Manipulator / Topovi za strele okoli ovinka

Slovenska vojska je že naročila topove za nove oklepnike Patria

Gregor Cerar
MLADINA, št. 23, 17. 6. 2007

Slovenski topovi

Slovenski topovi
© Borut Krajnc

V ameriškem podjetju Alliant so se javno pohvalili, da je Slovenija eden od štirih naročnikov njihovih topov Bushmaster IV mk 44, ki jih bodo prodali v vrednosti kar 15 milijonov dolarjev. Na ministrstvu za obrambo so potrdili naše domneve, da gre za topove, s katerimi bodo opremljeni novi oklepniki 8 x 8 Patria, oziroma da so del vozil, ki jih sestavljata konfiguracija osnovno vozilo in konfiguracija nadgradnja top 30 mm + PO SPIKE. Koliko topov so nabavili, niso pojasnili, so pa razložili, da je „ministrstvo za obrambo v preteklosti že navedlo skupno število različnih konfiguracij“. Slovenija topov ne bo nabavljala posebej, temveč je njihova cena po zatrjevanju MORS-a zajeta v 278,1 milijona evrov vrednem poslu s Patriami. Zanimalo nas je še, ali bodo slovenski oklepniki opremljeni z bushmasterji z najmodernejšim sistemom za nadzor ognja ABM (air bursting munition), ki naj bi po zatrjevanju Allianta omogočal, da strelec sam poljubno aktivira leteči izstrelek. To naj bi bilo še posebej dobrodošlo, če se sovražnik skriva za vogali ali zidovi. Na MORS-u o tem sistemu niso povedali nič, odgovorili so le: „Celotna nadgradnja v konfiguraciji 30 mm top in PO Spike bo imela sistem za nadzor ognja ( fire control system) in tako torej tudi topovi 30 mm. Sistem za nadzor ognja pa bo integriran v skupni sistem za kontrolo in poveljevanje (v tem primeru BMS - battlefield management system).“

ŽELITE ČLANEK PREBRATI V CELOTI?

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?


Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal, Apple Pay ali Google Pay.

Tedenski zakup ogleda člankov
> Za ta nakup se je potrebno .


Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine. Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje.


Gregor Cerar
MLADINA, št. 23, 17. 6. 2007

Slovenski topovi

Slovenski topovi
© Borut Krajnc

V ameriškem podjetju Alliant so se javno pohvalili, da je Slovenija eden od štirih naročnikov njihovih topov Bushmaster IV mk 44, ki jih bodo prodali v vrednosti kar 15 milijonov dolarjev. Na ministrstvu za obrambo so potrdili naše domneve, da gre za topove, s katerimi bodo opremljeni novi oklepniki 8 x 8 Patria, oziroma da so del vozil, ki jih sestavljata konfiguracija osnovno vozilo in konfiguracija nadgradnja top 30 mm + PO SPIKE. Koliko topov so nabavili, niso pojasnili, so pa razložili, da je „ministrstvo za obrambo v preteklosti že navedlo skupno število različnih konfiguracij“. Slovenija topov ne bo nabavljala posebej, temveč je njihova cena po zatrjevanju MORS-a zajeta v 278,1 milijona evrov vrednem poslu s Patriami. Zanimalo nas je še, ali bodo slovenski oklepniki opremljeni z bushmasterji z najmodernejšim sistemom za nadzor ognja ABM (air bursting munition), ki naj bi po zatrjevanju Allianta omogočal, da strelec sam poljubno aktivira leteči izstrelek. To naj bi bilo še posebej dobrodošlo, če se sovražnik skriva za vogali ali zidovi. Na MORS-u o tem sistemu niso povedali nič, odgovorili so le: „Celotna nadgradnja v konfiguraciji 30 mm top in PO Spike bo imela sistem za nadzor ognja ( fire control system) in tako torej tudi topovi 30 mm. Sistem za nadzor ognja pa bo integriran v skupni sistem za kontrolo in poveljevanje (v tem primeru BMS - battlefield management system).“

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Preberite tudi

»Domobranci ne priznajo, da so bili na napačni strani«

IZJAVA DNEVA

Janez Janša / »Komunisti želijo uničiti našo civilizacijo«

V intervjuju za poljski spletni portal Višegrad24 je Janez Janša povedal, da verjame v teorije zarote o veliki zamenjavi, ki da preti Evropi in zahodni civilizaciji