Jure Trampuš

 |  Mladina 10  |  Politika

V senci malteškega križa

Šturmov inštitut je za slab milijon spisal zakon o verskih skupnostih, ki je v številnih členih v skladu z zahtevami katoliške cerkve

Lovro Šturm (z očali - v sredini) na sprejemu v red Malteških vitezov

Lovro Šturm (z očali - v sredini) na sprejemu v red Malteških vitezov
© Denis Sarkić

Ko je sredi lanskega leta Mirko Bandelj tedaj še direktorju urada za verske skupnosti Dragu Čeparju poslal obvezna navodila, naj vendarle začne postopke registriranja verskih skupnosti, ki so od nedelujočega urada že nekaj let čakale birokratski blagoslov, se je za hip zdelo, da se bo verska regulativa začela urejati ne le za največjo versko skupnost pri nas, ampak tudi za majhna, ne posebno znana religiozna gibanja. K temu niso pripomogli le sekretarjeva jeza in ukori iz tujine, ampak tudi obljuba novega zakona, ki naj bi nadomestil starega, večji del napisanega že daljnega leta 1976. Urad je takrat brez razpisa za sestavljavca zakonskega predloga izbral Inštitut za pravo človekovih pravic, ki ga vodi nekdanji ustavni sodnik in malteški vitez Lovro Šturm. Kljub kritikam - nekateri pazljivi predstavniki verskih skupnosti, pa tudi stroke sicer niso dvomili o Šturmovi strokovnosti, vendar jih je zmotila njegova pripadnosti laičnemu, a strogemu redu katoliške cerkve - je lucidni Šturm večkrat poudaril, da njegovo versko prepričanje s strokovno pripravo ne bo imelo nikakršne zveze. Podobno je menila vlada, posebnemu poročevalcu Združenih narodov za človekove pravice pa je odgovorila, da je bila izbira Šturmovega inštituta izpeljana v skladu z zakonodajo in da bi bilo upoštevanje verske pripadnosti kot izločilnega razloga diskriminatorno in v neskladju s slovensko ustavo.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje: