2. 6. 2006 | Mladina 22 | Kultura
Gospodarji evrovizije
Zmagovalci, finski metalci, so šokirali in navdušili evropsko glasbeno občinstvo ter razburili nekatere cerkvene kroge
"Ali je to umetnost?!" je v nedeljo po tradicionalni panevropski glasbeni prireditvi, imenovani Eurosong, vernikom pridigal vrhovni poglavar grške pravoslavne cerkve nadškof Kristodulos. Zmaga Lordov, finskih hardrockerjev, preoblečenih v spake, ki so še najbolj spominjale na negativne like iz trilogije Gospodar prstanov, je zmotila celo nekatere cerkvene kroge. Sliši se naravnost bizarno, da se v tako sluzasto in po mnenju nekaterih že zdavnaj preživeto glasbeno prireditev, kot je Eurosong, vmešavajo celo verski voditelji.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
2. 6. 2006 | Mladina 22 | Kultura
"Ali je to umetnost?!" je v nedeljo po tradicionalni panevropski glasbeni prireditvi, imenovani Eurosong, vernikom pridigal vrhovni poglavar grške pravoslavne cerkve nadškof Kristodulos. Zmaga Lordov, finskih hardrockerjev, preoblečenih v spake, ki so še najbolj spominjale na negativne like iz trilogije Gospodar prstanov, je zmotila celo nekatere cerkvene kroge. Sliši se naravnost bizarno, da se v tako sluzasto in po mnenju nekaterih že zdavnaj preživeto glasbeno prireditev, kot je Eurosong, vmešavajo celo verski voditelji.
Šef grške pravoslavne cerkve, ki se je v zadnjem času precej angažiral tudi v zvezi s prepovedjo filmske različice Da Vincijeve šifre, ni bil edini, ki ga je zmotila zunanja podoba finskih glasbenikov. Ruski cerkveni dostojanstveniki so v zmagi v hudiče preoblečenih Fincev videli globlji pomen. Rusko javnost so obvestili, da gre za globoka notranja nasprotja, ki se porajajo v sodobnem evropskem človeku - na eni strani za zavedanje krščanskih korenin, na drugi za posledice dolgotrajne vsiljene posvetnosti, ki se kažejo v pop kulturi. Evropejcem so predlagali, naj se raje vrnejo k veri starih očetov in ne popuščajo takšnim vabam moderne dobe. Samo rusko prebivalstvo je bilo bistveno bolj ogorčeno, ker je bil njihov lepi superzvezdnik šele drugi. V vsem skupaj so videli združeno evropsko zaroto proti Rusom. Rusofobija pa naj bi v Evropi vladala tudi in morda predvsem zaradi visokih cen plina, ki ga Rusi izvažajo v evropske države!?
Lordi in njihov domnevni satanizem so dobili tudi v zadnji številki Družine, kjer pater Branko med drugim analizira, da "iz videnega in povedanega ne moremo reči, da smo po Evrosongu priča novi poplavi trdega satanizma. Na Ptujskem se v pustnem času mnogi mladi in stari oblečejo v demonsko kurentovo opravo, pa to še ne pomeni, da kličejo demone ali pa se vračajo v mračno pogansko religijo. Gre za maškarado." Sicer pa se poraja vprašanje, zakaj so se našemili v sataniste in ne recimo v zvončke in trobentice. Pekel in pošasti so pač trend množične kulture. Pater Branko pa tudi razlikuje med estradnim satanizmom, ki je še posebej pogost pojav v Skandinaviji, kar nekateri pripisujejo tamkajšnjemu podnebju, in pravim kultnim satanizmom. "Estradni satanist se s tematiko pekla karnevalsko poigrava, kultni satanist je vernik pekla, se čuti del pekla in ga hoče uresničevati. Estradni satanist je pozer in darkerski šminker, kultni satanist je iz bolečine obupa in sovraštva naredil svojo vero in prezira pozerstvo."
Satanisti ali ne, zmage so se zato toliko bolj veselili Finci. Takoj po objavi izidov jim je brzojavko s čestitko poslala sama finska predsednica Tarja Halonen. V njihovem domačem kraju, laponski prestolnici Rovaniemi, pa bodo, kot je obljubil tamkajšnji župan, po njih poimenovali enega izmed mestnih trgov. Kljub temu nikoli ne bodo najslavnejši prebivalci svojega mesta, saj tam uradno prebiva idol vseh otrok, Božiček. Večni glasbeni outsiderji Finci so svojo prvo zmago proslavili kar na ulicah domačih mest. Šef benda Tomi Putaansuu je svetovni javnosti pojasnjeval, da ni res, da za božič jedo malčke, kot pravijo nekatere govorice. S Satanom pa naj ne bi imeli nobene zveze, prav nasprotno. Sam je bil velik fen heavy metala in zelo ga je navdihovala skupina Kiss. Poleg tega pravi, da je po duši kljub tridesetim letom še vedno otrok in zbira figurice raznih superherojev, še posebej tistih He-Mana in gospodarjev vesolja. Roman Fileš, organizator Metal Campa, o skupini meni: "Metal je neuničljiv in to pravi feni vemo, tako da je to, da so Lordi zmagovalci, le potrditev naših besed. Niso sicer pravi metalci. So mešanica hard rocka in metala. Čutiti je veliko vplivov skupin, kot je denimo Motorhead." Sicer pa Lordi niso prvi takšen bend, saj je bila podobna hard rock atrakcija v devetdesetih letih prejšnjega stoletja ameriška skupina Gwar, le da ta širšemu občinstvu ni bila tako znana, ker se kot predstavnica ZDA ni mogla uvrstiti na popevko Evrovizije.
Zakaj so sploh zmagali Finci? Najbrž zato, ker so bili nevsakdanja atrakcija na najbolj mainstreamovski evropski glasbeni prireditvi. Prepričali pa so verjetno tudi številne mlajše poslušalce. Zgodba, da so finski feni Lordov prek Skypa in drugih programov za internetno telefonijo klicarili in nabirali glasove po drugih državah, kot so pisali nekateri tabloidi, najbrž ne drži. Heavy metal in njegove podzvrsti pač zadnja leta doživljajo nekakšen revival. "Revival metala opažamo že zadnjih nekaj let. Podatek, da so turneje skupine Iron Maiden že razprodane, da se število skupin veča in da so koncertni prostori polni, le dokazuje, da smo spet na vrhu. Čuti se povezanost med ljudmi, čuti se, da jih povezuje nekaj skupnega, in to je glasba," meni Fileš.
Nekdanje svetovne metalske zvezde iz osemdesetih let so res spet glavna atrakcija na letošnjih najpomembnejših poletnih festivalih. Britanci so že napovedali, da bodo pri njih v Doningtonu kot zvezde nastopili ravno letošnji zmagovalci Eurosonga. Sicer pa so evropske turneje napovedali iz pepela vstali veterani, člani skupin Twisted Sisters in WASP, ki so bili v svojih časih prav tako znani po številnih ekscesih na odrih, saj so recimo poleg glasbe predstavili tudi mesnopredelovalno industrijo in so surovo meso potem bratsko razdelili med občinstvo. Svetovne turneje, če omenimo le širšemu občinstvu najbolj znane skupine, so recimo napovedali skupina Guns n' Roses, ki jo vodi le še nekdanji pevec Axel Rose, pa ultraveterani iz skupine Whitesnake, ki naj bi godli tudi v naših krajih.