KRATKI KURZ ZGODOVINE SDS
JURIJEV BUNKER
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Kakšen, za vraga, je to plakat, ki krasi današnjo naslovnico časopisa, ki ga držite v rokah in ki ga lahko občudujete še na straneh 3 in 18? Na ljudskem protestu proti tujkom v Šenčurju so se pod njim najraje slikali poslanci SDS.
Originalni plakat iz leta 1945
Ko so jih po nekaj dnevih predaha doleteli očitki, da so se slikali pod domobranskim plakatom, so se na svoji Novi televiziji začeli braniti, da so jim plakat podtaknili, najverjetneje plačanci SD. Res je, da so pripadniki SD nasledniki komunistov, ki so bili v preteklosti vsekakor vajeni pretkane dejavnosti, ampak vseeno, kako so se lahko poslanci SDS prav nastavljali fotografom pod tem »podtaknjenim« domobranskim plakatom? Ali so vedeli in jih ta povezava ne moti, ker je iz srca, ali pa sploh niso vedeli, kakšen plakat je to. Predpostavimo, da vsaj za zdaj v slovenski politiki ni posameznika, ki bi se zavestno slikal pod propagandističnim izdelkom vojske, ki se je borila z ramo ob rami s Hitlerjevo nacistično vojsko. Ker točno to ta plakat je. Je izjemen grafični prikaz ljubezni slovenskega domobranstva in nemškega nacizma. Plakat se je prvič pojavil v Ljubljani 22. aprila 1945, le 18 dni pred nemško kapitulacijo v drugi svetovni vojni in je slovenski narod pozival k borbi proti komunizmu. Oseba v domobranski uniformi točno to počne le osem dni pred Hitlerjevim samomorom. Če ni to izraz neizmerne ljubezni? Hitlerja so takrat zapustili že vsi zavezniki, razen slovenskih domobrancev. Avtor plakata, Jože Beránek, je svoje propagandno delo plačal z življenjem. Po vojni so ga partizani ubili in mu bojda odsekali roko, s katero je risal. Kdo bi si mislil, da bo po 70 letih njegov plakat spet postal aktualen. Sicer je leta 1995 že krasil tudi naslovnico Mladine, ki je po dolgih letih molka objavila zgodbo o tem izjemnem slikarju in oblikovalcu češkega rodu Jožetu Beránku, ki se je v tistih turbulentnih časih žal odločil za napačno stran. A očitno današnji poslanci SDS takrat niso brali Mladine in te zgodbe ne poznajo.
EXIT