STA

 |  Politika

»Janšev« muzej se ne ukinja, temveč združuje 

Ministrica za kulturo Asta Vrečko je v današnji izjavi glede usode Muzeja slovenske osamosvojitve poudarila, da se muzej ne ukinja, ampak se združuje z Muzejem novejše zgodovine Slovenije

ss

Ministrica za kulturo Asta Vrečko je ocenila, da bi bil samostojen Muzej slovenske osamosvojitve neracionalen
© Daniel Novakovič / STA

Ministrica za kulturo Asta Vrečko je v današnji izjavi glede usode Muzeja slovenske osamosvojitve poudarila, da se muzej ne ukinja, ampak se združuje z Muzejem novejše zgodovine Slovenije. Z združitvijo bo nastal nov muzej. Ime novega muzeja še ni znano.

Kot je še povedala ministrica Vrečko, so bili v prid združitvi obeh muzejev podani strokovni razlogi. Muzej slovenske osamosvojitve je bil namreč ustanovljen kot samostojna ustanova navkljub pozivom številne strokovne javnosti, da v Sloveniji že obstajajo ustanove in muzeji, ki zelo dobro pokrivajo področje slovenske osamosvojitve 90. let minulega stoletja ter da muzej sam nima lastne zbirke, tako da bi njegovo delo temeljilo na pridobivanju in ukvarjanju z zbirkami drugih ustanov. Na ministrstvu za kulturo so tako ocenili, da bi bil samostojen Muzej slovenske osamosvojitve neracionalen in so se odločili za združitev, je še povedala ministrica za kulturo.

Dodala je, da raziskovalno, kustosko, muzejsko delo ne bo trpelo, saj se bosta združili dve ustanovi. Zatrdila je, da bodo ohranjena delovna mesta kustosov in strokovnih sodelavcev v muzeju. Poudarila je še, da so bile ob sami ustanovitvi Muzeja slovenske osamosvojitve proti tudi veteranske organizacije.

"Z združitvijo obeh institucij seveda nastaja nov javni zavod, ki bo pokrival področje, ki ga sedaj pokriva Muzej novejše zgodovine, in področje Muzeja slovenske osamosvojitve, torej bo šlo za javni zavod, ki je nov javni zavod in bo pokrival širše področje, torej področje novejše zgodovine do sodobnosti."

Asta Vrečko,
ministrica za kulturo RS

"Z združitvijo obeh institucij seveda nastaja nov javni zavod, ki bo pokrival področje, ki ga sedaj pokriva Muzej novejše zgodovine, in področje Muzeja slovenske osamosvojitve, torej bo šlo za javni zavod, ki je nov javni zavod in bo pokrival širše področje, torej področje novejše zgodovine do sodobnosti," je še povedala ministrica.

Na vprašanje, kako komentira napovedane morebitne proteste v podporo samostojnega Muzeja slovenske osamosvojitve, je ministrica za kulturo menila, da glede na vse reakcije, ki so bile ob ustanovitvi muzeja, takšen protest ne more dobiti zelo široke podpore, vsekakor pa je ena najbolj demokratičnih stvari, da se izraža voljo na protestih.

Muzej slovenske osamosvojitve je bil ustanovljen kot samostojna ustanova navkljub pozivom številne strokovne javnosti, da v Sloveniji že obstajajo ustanove in muzeji, ki zelo dobro pokrivajo področje slovenske osamosvojitve 90. let minulega stoletja ter da muzej sam nima lastne zbirke, tako da bi njegovo delo temeljilo na pridobivanju in ukvarjanju z zbirkami drugih ustanov. 

Ministrica je še izrazila prepričanje, da vsi strokovni argumenti podpirajo odločitev ministrstva, ki jih bo to tudi predstavilo na nujni seji odbora za kulturo. Poslanska skupina opozicijske Slovenske demokratske stranke je namreč danes vložila zahtevo za sklic nujne seje, na kateri naj bi razpravljali, kot so zapisali "o likvidaciji" Muzeja slovenske osamosvojitve.

PREBERITE TUDI:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.