Peter Petrovčič

 |  Mladina 51  |  Politika

Velike ribe

Sodbe leta 2014

Obsojeni Boško Šrot

Obsojeni Boško Šrot
© Borut Krajnc

Patria

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Peter Petrovčič

 |  Mladina 51  |  Politika

Obsojeni Boško Šrot

Obsojeni Boško Šrot
© Borut Krajnc

Patria

V zadevi Patria je bil pravnomočno obsojen nekdanji predsednik vlade, obrambni minister in predsednik vodilne stranke na desnici Janez Janša. Pa tudi njegov dolgoletni politični sopotnik, brigadir Tone Krkovič, in direktor podjetja Rotis Ivan Črnkovič. SDS je usmerila svojo pozornost izključno v »rešitev« svojega predsednika, ki ga je potem ustavno sodišče decembra (začasno) izpustilo na prostost. Njegova sodelavca v zločinu, Krkovič in Črnkovič, posameznika z nekoliko manj političnega vpliva in finančnega zaledja, pa bosta morala očitno še malo počakati.

Šrot/Bavčar

Poleg Janše in Krkoviča je bil na zaporno kazen obsojen še en »osamosvojitelj«, Igor Bavčar. Skupaj z nekdanjim predsednikom uprave Pivovarne Laško Boškom Šrotom sta bila obsojena v zadevi Istrabenz, in sicer zaradi nepravilnosti pri preprodaji lastninskega deleža, ki ga je Pivovarna Laško imela v Istrabenzu. Bavčar je bil obsojen na sedem let zapora, Šrot na skoraj šest. Šrot je že na Dobu, Bavčar še ne.

Sodnik

Pravnomočno je bil obsojen tudi prvi slovenski sodnik. Nekdanji celjski sodnik Milko Škoberne bo moral zaradi zlorabe položaja v zapor za pet let in pol. Obsojen je bil, ker je v zameno za podkupnino odpravil pripor in mednarodno tiralico zoper Esada Čehajića. »Izdal« oziroma ovadil ga je prav Čehajić, ker naj bi Škoberne s partnerji v zločinu za svoje »usluge« zahteval vedno več oziroma preveč.

Kordež

Vrhovno sodišče je zaradi kršitev v postopku na prostost izpustilo prvega »tajkuna«, ki je moral v zapor, nekdanjega predsednika uprave Merkurja Bineta Kordeža. Ne glede na to pa se bo Kordež skoraj zagotovo moral vrniti v zapor, zaradi te in morda še kake druge odprte zadeve.

Ubežnik

Sodišču, tožilstvu in policiji skupaj in v sodelovanju s tujimi in mednarodnimi pravosodnimi organi celo leto ni uspelo najti pobeglega nekdanjega direktorja Luke Koper Roberta Časarja, ki je bil obsojen na pet let in devet mesecev zapora.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.