Jezero – dostopno le teden dni
RTV začela omejevati čas, ko bo mogoč ogled vsebin na spletu
Prizor iz televizijske nadaljevanke Jezero
© RTV SLO, Sašo Štih
Televizija Slovenija je pred predvajanjem četrtega dela serije Jezero gledalce obvestila, da bodo prvi trije deli za ogled izjemoma na voljo do nedelje, ko bo predvajala četrti del. Vse naslednje epizode naj bi bile na spletu dostopne le en teden, drugače od drugih videov domače produkcije, ki so za zdaj dostopni ves čas.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Prizor iz televizijske nadaljevanke Jezero
© RTV SLO, Sašo Štih
Televizija Slovenija je pred predvajanjem četrtega dela serije Jezero gledalce obvestila, da bodo prvi trije deli za ogled izjemoma na voljo do nedelje, ko bo predvajala četrti del. Vse naslednje epizode naj bi bile na spletu dostopne le en teden, drugače od drugih videov domače produkcije, ki so za zdaj dostopni ves čas.
Serija ima šest epizod, za takšno dostopnost pa so se odločili, ker naj bi se po kakovosti lahko primerjala s tujimi serijami. Za tem ne stoji želja distributerja po izdaji DVD, da bi z njim zaslužil še kaj več, saj je nosilka avtorskih pravic sama TV Slovenija, ta pa take namene zanika.
O dostopnosti gradiva se na TV Slovenija odloča programski svet, podrobnejših meril (če obstajajo) nam niso hoteli izdati. Za odločitve glede dostopnosti naj bi bila odgovorna direktorica TV Slovenija Natalija Gorščak v sodelovanju z odgovornimi uredniki. Pri Jezeru torej ne gre le za degradiranje kakovosti preostale slovenske produkcije, ampak za novost, ki naj bi se v prihodnje razširila po vsej spletni platformi 4D RTV SLO. Oddaje, ki so še dostopne in starejše od dneva, ko so uvedli prvo možnost ogleda na spletu, razumejo kot anomalijo sistema, ki še ni bil urejen. Njihov namen je ločevati med spletnimi ogledi na zahtevo in arhivom.
Kot zgled so navedli BBC, kjer so oddaje na spletu na voljo le s predhodno registracijo teden dni, potem pa so shranjene v arhivu in dostopne samo izjemoma in pod določenimi pogoji. Z letom 2020 bo TV Slovenija torej čas predvajanja posameznih vsebin na spletu omejila in oblikovala časovne pasove za maratonski ogled serij (binge-watching). Jezero naj bi maratonski ogled doživelo 1. maja in nato še enkrat v poletnih mesecih. Po novem pa bo za vse oddaje, torej tudi za otroške, informativne, zabavne in druge, veljalo, da si lahko vsebine z odlogom ogledate le en teden. Podobno ima stvari urejene avstrijski ORF.
Namesto platforme za ogled slovenskih serij in filmov, ki si je želi marsikdo in bi se 4D lahko razvil vanjo, bomo tako dobili še eno plačljivo televizijo, za katero smo že tako ali tako primorani plačevati. Akcijo prenove pravil za spletne oglede je televizija začela slabo leto po tistem, ko je zapovedala plačevanje prispevka vsem gospodinjstvom. Pred tem so se plačilu prispevka izognili tisti, ki televizije in/ali radia niso imeli. Zaradi poplave pametnih naprav in računalnikov pa so se odločili, da morajo prispevke začeti plačevati vsi.
Kljub temu bomo za isti denar po novem dobili manjšo dostopnost. Čeprav bo plačnikov položnic več. Oziroma dobili bomo enako možnost ogleda za nazaj, kot jo ponujajo ponudniki kabelske televizije.
Zgledi iz tujine včasih pridejo prav. A tokrat se pozablja na specifike slovenskega prostora, kjer filmov in nadaljevank tako rekoč ni mogoče videti nikjer. Namesto ogledov bodo žal, po novem tudi s sodelovanjem nacionalne televizije, še naprej vztrajno tonili v pozabo ...
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.
Pisma bralcev
Kristina Pritekelj, Ljubljana
Jezero – dostopno le teden dni
Večkrat sem v zadnjem času zasledila, da bo TV Slovenija časovno omejila dostopnost svojih oddaj (arhiv na spletu) le na en teden, potem pa bi bile shranjene v arhivu in dostopne samo na izrecno željo/zahtevo. Ta novica me je sprva neprijetno presenetila. Menila sem, da so to nepotrjeni trači, vendar glede na članek v zadnji Mladini očitno temu ni tako. Več