7. 8. 2020 | Mladina 32 | Kultura | Film
Greyhound
Aaron Schneider, 2019
zadržan +
Preko vode do svobode.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
7. 8. 2020 | Mladina 32 | Kultura | Film
zadržan +
Preko vode do svobode.
Greyhound, posnet po starem pomorskem bestsellerju C.S. Foresterja, izgleda kot Dunkirk iz druge roke. Tom Hanks – alias kapitan Ernest Krause – vodi odločni, neustrašni in junaški multinacionalni konvoj, ki skuša leta 1942 oskrbeti zavezniško vojsko v Evropi, toda na Atlantiku obstaja “črna cona” (Black Pit), kjer konvoj – kolektivni vojak Ryan – 50 ur ne more računati na zavezniško letalsko zaščito in kjer je prav toliko časa izpostavljen torpedom nemških podmornic, “volčjemu krdelu”, ki preži v hladni, divji, mučni temini globin.
Greyhound je triler, ki vojno zvede na igro živcev, na nekontroverzno računalniško igrico, ki jo prelevi v spektakel, v katerem pa torpedi delujejo manj abstraktno in bolj človeško od ljudi. Film je napet, toda na precej predvidljiv, rutinski način: torpedi prihajajo v valovih, rušilec U.S.S. Keeling, alias “Greyhound”, ki ga pilotira Hanks, vedno “za las” zgrešijo ali le oplazijo, kar pa ne preseneča – kapitan Krause ni le asket (tistih 50 ur sploh ne jé!), ampak tudi veruje v božjo previdnost in čudeže. Grey- hound – odjek Obračuna na Atlantiku, v katerem sta se na Atlantiku “igrala” kapitan ameriškega rušilca (Robert Mitchum) in kapitan nemške podmornice (Curd Jürgens) – je sicer narejen za velika platna, to se vidi, pa ga je pandemija prisilila v streaming, a razloga za obžalovanje ni, saj tudi računalniških igric ne vrtijo v kinu, pa pogosto izgledajo tako, kot da so ustvarjene za velika platna. (Apple TV+)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.