Knjiga / Rudi Šeligo: Ohranjeni spomin

Beletrina, Ljubljana, 2024, 27 €

Bernard Nežmah
MLADINA, št. 10, 8. 3. 2024

+ + + + +

Izbrane novele pisatelja, dramatika, esejista in politika Rudija Šeliga (1935–2004).

ŽELITE ČLANEK PREBRATI V CELOTI?

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?


Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal, Apple Pay ali Google Pay.

Tedenski zakup ogleda člankov
> Za ta nakup se je potrebno .


Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine. Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje.


Bernard Nežmah
MLADINA, št. 10, 8. 3. 2024

+ + + + +

Izbrane novele pisatelja, dramatika, esejista in politika Rudija Šeliga (1935–2004).

Kot avtor je brskal po pozabljenih žanrih, se ustavil pri antični manipeji, se spraševal, kaj je pisanje, kaj slog, kaj percepcija, kaj je sploh tisto, kar vidi, na kaj meri pojem »zagledal se je«. Pomenljivo, novinarjem je vedno vse jasno, nezamisljiva jim je refleksivna distanca do samih sebe.

Nekdanji literat reizma v noveli Uslišani spomin uvede junaka Timoteja, plahega dečka, ki z zdravimi nogami šepa in se duši v občutkih sramu. Danes bi končal v rokah terapevtov, pri Šeligu se je prisiljen sam kobacati skozi življenje. Potem je vstopil v cerkev, prevzela sta ga kadilo in deklica Marjetka. Za sram je zmanjkalo prostora. A nenadna dekličina smrt ga je vrnila med šepave. Čez čas ga je prikoval pogled na violino, zdaj ga je prevzela erotična strast do instrumenta, a spet razočaranje, saj iz njega ni izvabil želenih tonov. Namesto obupa – pozavna, z njo igranje z ansamblom na pogrebih. Fant je pozabil, da je nekoč šepal. A šolski ukori in ponavljanje razredov so ga potisnili v objem sramu. Potegne potezo, zapusti šolo in gre med fizikalce v železarno. Ko s prvo plačo materi kupi serijo loncev, žari od ponosa. Med delom mu cev smrtno prebode tovariša in po cesti gre spet s šepavim korakom. Ta ga zanese v plesni orkester; ni ravno kot Kirk Douglas v Fantu s trobento, a pozavna je glasnejša od sramu, on pa se odslej giblje s plesnimi koraki.

Že malo pozabljeni pisatelj, katerega teme in bivanjska vprašanja pa postajajo vse bolj aktualni.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Preberite tudi

Prvi teden

Afera špageti ali afera Nobel burek?

V SDS želijo pozabiti na afero Black Cube, a jim to ne uspeva najbolje

Janez Janša / »Komunisti želijo uničiti našo civilizacijo«

V intervjuju za poljski spletni portal Višegrad24 je Janez Janša povedal, da verjame v teorije zarote o veliki zamenjavi, ki da preti Evropi in zahodni civilizaciji