STA

 |  Politika

Macron in Starmer bi zgradila skupen jedrski ščit

Francija in Združeno kraljestvo za krepitev skupne obrambe

Francoski predsednik Emmanuel Macron in angleški premier Kier Starmer

Francoski predsednik Emmanuel Macron in angleški premier Kier Starmer
© Lauren Hurley / 10 Downing Street

Francoski predsednik Emmanuel Macron in britanski premier Keir Starmer sta v sredo napovedala namero o krepitvi sodelovanja na področju obrambe in vzpostavitvi skupnega jedrskega ščita, kar sta strani danes tudi uradno potrdili z deklaracijo. Voditelja sta naznanila tudi dogovor o migracijah, s katerim naj bi zajezili prihode na Otok prek morja.

Starmer in Macron, ki je danes zaključil tridnevni obisk v Veliki Britaniji, sta današnji dan začela z dvostranskim vrhom delegacij obeh držav, nato pa sta se odpravila v bližnji Northwood, glavni center za vodenje britanskih vojaških operacij.

Voditelja sta podpisala deklaracijo, s katero se državi zavezujeta k skupnim naročilom več raket dolgega dosega in dodatni krepitvi sodelovanja v okviru obnovljenega obrambnega pakta. Osredotoča se tudi na skupno jedrsko obrambo.

Jedrski sili sta v deklaraciji navedli, da je mogoče njuna programa za jedrsko odvračanje - čeprav ostajata neodvisna - uskladiti v primeru morebitnih groženj z napadi na katero izmed njiju ali na Evropo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Macron in Starmer sta se že v sredo pogovarjala tudi o migracijah prek Rokavskega preliva z majhnimi čolni, ki predstavlja pereče vprašanje za obe državi, zlasti za Združeno kraljestvo. V Londonu že dlje časa pritiskajo na Francijo, da mora storiti več za preprečevanje tovrstnih migracij, ki letos znova presegajo rekorde.

V uradu britanskega premierja so omenili, da bi bilo treba "razbiti poslovni model" tihotapcev migrantov, potem ko je Macron v torek v britanskem parlamentu obljubil ukrepe za zmanjšanje števila migrantov, ki prečkajo Rokavski preliv.

Danes je Starmer na to temo naznanil dogovor med državama. V skladu z njim bodo vsakega migranta, ki bo prek morja prispel v Veliko Britanijo, po hitrem postopku vrnili v Francijo, v zameno pa bodo drugemu posamezniku, ki dotlej ni poskušal nezakonito vstopiti v državo, omogočili varen vstop v državo, je dejal Starmer.

Del dogovora je po besedah Macrona tudi zaveza Londona, da bo ukrepal proti dejavnikom, ki ljudi pritegnejo k prečkanju Rokavskega preliva. Med temi je na skupni novinarski konferenci ob zaključku obiska izpostavil boj proti nezakonitemu opravljanju dela.

Macron je danes zaključil svoj prvi državniški obisk v Združenem kraljestvu po brexitu, med katerim ga je sprejel tudi kralj Karel III. Zadnji francoski predsednik na državniškem obisku na Otoku je bil Nicolas Sarkozy leta 2008.

Francoski predsednik je obisk izkoristil tudi za poziv k skupnemu priznanju palestinske države. Kot je dejal, bi bil tak korak "edino upanje za mir".

Iz Northwooda sta sicer danes Starmer in Macron tudi na daljavo vodila virtualno srečanje t. i. koalicije voljnih, skupine okoli trideset držav, ki so se na njuno pobudo letos zavezale h krepitvi obrambnih zmogljivosti Ukrajine in zagotavljanju nadzora morebitnega premirja med Kijevom in Moskvo. Pridružilo se jima je več voditeljev, ki se danes udeležujejo konference za obnovo Ukrajine v Rimu, med njimi italijanska premierka Giorgia Meloni in ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.