STA

 |  Svet

Francija z napovedjo priznanja Palestine ujezila Izrael in ZDA, Slovenija odločitev podpira

Napoved Francije so na drugi strani pozdravili v Palestini, pa tudi več evropskih in drugih državah

Protest za priznanje Palestine pred Državnim zborom je v Ljubljani potekal že leta 2014

Protest za priznanje Palestine pred Državnim zborom je v Ljubljani potekal že leta 2014
© Borut Krajnc

Francoski predsednik Emmanuel Macron je v četrtek zvečer napovedal, da bo Francija septembra na Generalni skupščini ZN priznala Palestino, kar je povzročilo ostre odzive in obsodbe Izraela in ZDA. Njegovo napoved so na drugi strani pozdravili v Palestini, pa tudi več evropskih in drugih državah, med drugim na Irskem, v Španiji in Savdski Arabiji.

"ZDA odločno zavračajo načrt Emmanuela Macrona, da na Generalni skupščini ZN prizna palestinsko državo. Ta nepremišljena odločitev služi le propagandi Hamasa in ovira mir. To je klofuta žrtvam 7. oktobra," je na omrežju X v odzivu na Macronovo napoved zapisal ameriški državni sekretar Marco Rubio.

Ostro se je odzval tudi Izrael, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Premier Benjamin Netanjahu je v izjavi v četrtek zvečer dejal, da takšna odločitev "nagrajuje teror" in predstavlja eksistenčno grožnjo Izraelu.

Obrambni minister Izrael Kac je prav tako menil, da je priznanje Palestine "sramotno" in pomeni "predajo terorizmu" ter "nagrajevanje Hamasovih morilcev in posiljevalcev". "Ne bomo dovolili ustanovitve palestinske entitete, ki bi škodovala naši varnosti in ogrozila naš obstoj," je dodal v objavi na omrežju X.

"Ne bomo dovolili ustanovitve palestinske entitete, ki bi škodovala naši varnosti in ogrozila naš obstoj."

Izrael Kac,
izraelski obrambni minister

Macronovo napoved sta na drugi strani pozdravila tako Palestinska uprava kot palestinsko islamistično gibanje Hamas.

Palestinska uprava je sporočila, da poteza "odraža zavezanost Francije mednarodnemu pravu in njeno podporo pravici palestinskega ljudstva do samoodločbe in ustanovitve neodvisne države". Gibanje Hamas pa je Macronovo napoved označilo kot "pozitiven korak v pravo smer k zagotavljanju pravičnosti zatiranemu palestinskemu ljudstvu".

"Pozivamo vse države sveta - zlasti evropske države in tiste, ki še niso priznale države Palestine, naj sledijo zgledu Francije," so dodali.

"Pozivamo vse države sveta - zlasti evropske države in tiste, ki še niso priznale države Palestine, naj sledijo zgledu Francije."

Emmanuel Macron,
francoski predsednik

Macronovo napoved so pozdravili tudi v Španiji, na Irskem, v Jordaniji in Savdski Arabiji. Savdsko zunanje ministrstvo je Macronovo odločitev označilo za zgodovinsko in pozvalo druge države, naj temu sledijo. V Dublinu in Madridu pa so poudarili, da je priznanje Palestine in rešitev dveh držav edina pot do miru na Bližnjem vzhodu.

Francoski predsednik bo v skladu s svojo napovedjo priznanje Palestine uradno oznanil septembra na generalni skupščini ZN, Francija pa bo pred tem skupaj s Savdsko Arabijo prihodnji teden v New Yorku gostila mednarodno konferenco za uresničitev rešitve dveh držav na ministrski ravni.

Francija bi s priznanjem Palestine postala najvplivnejša evropska država, ki bi to storila, več drugih pa je že namignilo, da bi lahko sledile tej potezi.

Tako se dodatno krepi politični pritisk na Izrael, medtem ko je v mednarodni skupnosti vse pogosteje slišati kritike - predvsem zaradi onemogočanja dostav humanitarne pomoči v Gazo, kjer ljudi poleg vsakodnevnega bombardiranja vse bolj ogrožajo katastrofalne življenjske razmere, pomanjkanje osnovnih dobrin in huda lakota. Izrael medtem vztrajno zavrača obtožbe o namernem povzročanju lakote v Gazi in nadaljuje silovite napade na palestinsko enklavo.

Slovenija: Gre za drzen korak in rešitev dveh držav

Slovenija francosko odločitev o priznanju Palestine pozdravlja, je danes na omrežju X sporočila zunanja ministrica Tanja Faon. Slednja je menila, da gre za "drzen korak za mir in rešitev dveh držav".

"Podpiramo mednarodno pravo in pravičen, trajen mir na Bližnjem vzhodu," je v objavi na omrežju X še sporočila zunanja ministrica.

"Podpiramo mednarodno pravo in pravičen, trajen mir na Bližnjem vzhodu."

Tanja Fajon,
slovenska zunanja ministrica

Francija bo poleg tega skupaj s Savdsko Arabijo prihodnji teden v New Yorku gostila mednarodno konferenco za uresničitev rešitve dveh držav na ministrski ravni.

Na konferenci bo sodelovala tudi Slovenija, ki je palestinsko državo priznala junija lani, od takrat pa se je z več izjavami in potezami predstavnikov oblasti in civilne družbe uveljavila kot ena najglasnejših zagovornic pravic Palestincev med članicami Evropske unije. Nazadnje je vlada pred tednom dni sprejela ukrep, s katerim je izraelskega ministra za nacionalno varnost Itamarja Ben-Gvira in finančnega ministra Bezalela Smotriča razglasila za nezaželeni osebi.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.