Dva leva / Vlado Miheljak: Dva avtobusa

Tako to dela desnica, samo spomniti se je treba

MLADINA, št. 5 ,  6. 2. 2026MLADINA, št. 5, 6. 2. 2026

© Franco Juri

»Na pomisleke, da je tudi prejšnja vlada Janeza Janše, v kateri je sodelovala Nova Slovenija, pred državnozborskimi volitvami leta 2022 na podoben način predstavljala svoje dosežke, pa je Reberšek odgovoril, da je imela tretja Janševa vlada za razliko od sedanje ’kaj za pokazati’.«

Poslanec NSi Aleksander Reberšek meni, da je teža zlorabe davkoplačevalskega denarja odvisna od tega, kdo ga porabi (N1, 26. 1. 2026)

»Kar se migracij tiče, pa je rešitev enostavna; ustanovili bomo urad za deportacije, z enim zaposlenim, dvema pomočnikoma, dvema avtobusoma in pa 20 policijskimi specialci, in vsi, ki so v tej državi ilegalno, ki so ilegalno prestopili prag naših meja, bodo pač morali nazaj v skladu z uredbami, ki jih imamo.«

Poslanec SDS Žan Mahnič je napovedal ustanovitev deportacijskega urada po vzoru razvpite ameriške službe ICE (Večer, 3. 2. 2026)

»Sem proti nasilju. Zato, če protestirate, protestirajte mirno; v teh časih se moramo združiti.«

Melania Trump je za nasilje v Minnesoti obremenila protestnike (CNN, 27. 1. 2026)

Seveda politiki lažejo, manipulirajo, zavajajo. Od nekdaj in povsod. To je v naravi mnogih udeležencev političnega rituala, predvsem pa je to splošna značilnost sveta, v katerem delujejo. A nekateri vse to počno sramežljivo in pritajeno. Drugi brez zavor. Še več, laž, manipulacijo in celo avtoritarne vzgibe prodajajo kot čednost. Amerika v eri Trumpa z vsem razkošjem demonstrira to sprevrženo prostodušnost. A ne samo Trump s svojo falango političnih prostakov, celo soproga Melania, ki je bila doslej precej zadržana in v ozadju, je prešla v ofenzivo. Potem ko so se agenti ICE (Immigration and Customs Enforcement), ki novači tudi kriminalce in spominja na nekdanjo rusko paravojaško skupino Wagner, popolnoma izmaknili nadzoru in celo začeli pobijati ljudi, se je ob robu premiere propagandno-dokumentarnega portreta Melania, ki ga je posnel sporni režiser Brett Ratner, povezan s spolnimi zlorabami v aferi Epstein, oglasila prva dama in izrazila zaskrbljenost zaradi nasilja na ulicah Minnesote in drugod po državi. Ampak ne, ni pokazala s prstom na tiste, ki streljajo na mirne demonstrante, ampak na žrtve nasilja. Res sprevrženost in pokvarjenost brez primere. A tudi naš veleposlanik Mirošič se ni mogel zadržati in je prek družbenih medijev urbi et orbi širil odvratne fotografije slovenske diplomatske sluzavosti na premieri. Ogabno! Kot je ogabna tudi domislica Tine Gaber Golob, da poobjavi neko banalno fotomontažo, ki jo istoveti s filmsko podobo sporne soproge kriminogenega megalomana iz Bele hiše. Očitno se niti pred volitvami ne bo obvladala. Potreba samopromocije je močnejša od nje.

ŽELITE ČLANEK PREBRATI V CELOTI?

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?


Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal, Apple Pay ali Google Pay.

Tedenski zakup ogleda člankov
> Za ta nakup se je potrebno .


Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine. Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje.


MLADINA, št. 5 ,  6. 2. 2026MLADINA, št. 5, 6. 2. 2026

© Franco Juri

»Na pomisleke, da je tudi prejšnja vlada Janeza Janše, v kateri je sodelovala Nova Slovenija, pred državnozborskimi volitvami leta 2022 na podoben način predstavljala svoje dosežke, pa je Reberšek odgovoril, da je imela tretja Janševa vlada za razliko od sedanje ’kaj za pokazati’.«

Poslanec NSi Aleksander Reberšek meni, da je teža zlorabe davkoplačevalskega denarja odvisna od tega, kdo ga porabi (N1, 26. 1. 2026)

»Kar se migracij tiče, pa je rešitev enostavna; ustanovili bomo urad za deportacije, z enim zaposlenim, dvema pomočnikoma, dvema avtobusoma in pa 20 policijskimi specialci, in vsi, ki so v tej državi ilegalno, ki so ilegalno prestopili prag naših meja, bodo pač morali nazaj v skladu z uredbami, ki jih imamo.«

Poslanec SDS Žan Mahnič je napovedal ustanovitev deportacijskega urada po vzoru razvpite ameriške službe ICE (Večer, 3. 2. 2026)

»Sem proti nasilju. Zato, če protestirate, protestirajte mirno; v teh časih se moramo združiti.«

Melania Trump je za nasilje v Minnesoti obremenila protestnike (CNN, 27. 1. 2026)

Seveda politiki lažejo, manipulirajo, zavajajo. Od nekdaj in povsod. To je v naravi mnogih udeležencev političnega rituala, predvsem pa je to splošna značilnost sveta, v katerem delujejo. A nekateri vse to počno sramežljivo in pritajeno. Drugi brez zavor. Še več, laž, manipulacijo in celo avtoritarne vzgibe prodajajo kot čednost. Amerika v eri Trumpa z vsem razkošjem demonstrira to sprevrženo prostodušnost. A ne samo Trump s svojo falango političnih prostakov, celo soproga Melania, ki je bila doslej precej zadržana in v ozadju, je prešla v ofenzivo. Potem ko so se agenti ICE (Immigration and Customs Enforcement), ki novači tudi kriminalce in spominja na nekdanjo rusko paravojaško skupino Wagner, popolnoma izmaknili nadzoru in celo začeli pobijati ljudi, se je ob robu premiere propagandno-dokumentarnega portreta Melania, ki ga je posnel sporni režiser Brett Ratner, povezan s spolnimi zlorabami v aferi Epstein, oglasila prva dama in izrazila zaskrbljenost zaradi nasilja na ulicah Minnesote in drugod po državi. Ampak ne, ni pokazala s prstom na tiste, ki streljajo na mirne demonstrante, ampak na žrtve nasilja. Res sprevrženost in pokvarjenost brez primere. A tudi naš veleposlanik Mirošič se ni mogel zadržati in je prek družbenih medijev urbi et orbi širil odvratne fotografije slovenske diplomatske sluzavosti na premieri. Ogabno! Kot je ogabna tudi domislica Tine Gaber Golob, da poobjavi neko banalno fotomontažo, ki jo istoveti s filmsko podobo sporne soproge kriminogenega megalomana iz Bele hiše. Očitno se niti pred volitvami ne bo obvladala. Potreba samopromocije je močnejša od nje.

Pri nas za zdaj še ni tako hudo kot v Ameriki, a možnosti niso dobre. Če Janši uspe ponovni, četrti pohod na oblast, bomo videli močno začinjeno različico njegove tretje vladavine, ko je represivni duet Hojs-Olaj pošiljal eskadrone robokopov in s solzivcem obogatene vodne topove nad demonstrante. Številni ekscesi s prekoračitvami uporabe sile so se takrat zgostili v dva vrhova. Pred shodi je že junija 2020 policija začela legitimirati in nadlegovati kar naključne mimoidoče na ulicah, pod predpostavko njihove možne bodoče udeležbe na neprijavljenih shodih. Janševo dokončno izgubo realitetne kontrole in samonadzora pa je pomenilo zavarovanje državne proslave leta 2020, ko je bilo ožje središče mesta bolj varovano in zaprto kot Davos pred protesti antiglobalistov v času zasedanj WEF. Kasnejši nadzor nad delom policije je sicer ugotovil sistemske in operativne nepravilnosti v ravnanju ob protestih, tudi nesorazmerno uporabo sile. A do epiloga ni prišlo. Tudi policijski sindikati in nova ministrica za notranje zadeve v Golobovi vladi ter njen novi šef policije po zamenjavi oblasti niso potegnili nujnih konsekvenc.

Se lahko že videno ponovi? Ne, ne bo se ponovilo, ampak se bo še poglobilo. Kajti tokrat bo vse bolj eksplicitno, grobo, vulgarno in nasilno. Neprimerljivo z ero zadnje Janševe vlade. Sedaj mu korajžo daje Trump. Pač korajžo, da brez omahovanja aktivira vse svoje avtoritarne ter antidemokratske vzgibe. In Janšev, kot ga je ljubkovalno poimenovala pesnica, »tolstolični hajli hajlo jager« pravi, da ne bo več prepuščal pobude kdaj pa kdaj muhasti in nepredvidljivi policiji, ampak bo po vzoru Trumpove službe ICE organiziral strankarsko vardo, ki ji lahko po potrebi z dragocenimi inštrukcijami stopi na pomoč tudi mednarodna kartelna organizacija, ki je povezana z bivšim in morebitnim bodočim ministrom. In potem bo res hajli hajlo.

Jager Mahnič pravi, da za veliki povolilni lov potrebuje zgolj dva avtobusa. Verjetno enega za nevladnike, drugega za predstavnike levih strank, v prostih terminih pa oba za migrante. Ali mu bo uspelo, je odvisno od tega, kaj boste počeli 22. marca 2026.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si.

Delite članek:


Pisma bralcev

Pisma bralcev

Dva avtobusa


Preberite tudi

»To je tako velik projekt, da bo Slovenija bankrotirala«

IZJAVA DNEVA

V središču

Kultura samozadostnosti

Pozabljamo, da se Janša še kako zaveda, da 95 odstotkov državljank in državljanov vse življenje živi predvsem, če ne celo samo v Sloveniji

Intervju

»Janša je stavil na napačnega konja«

Achiya Schatz, nekdanji izraelski specialec, strokovnjak za dezinformacije