TV komentar / Bomo morali spet na okope, da ubranimo RTV Slovenija?
Kar bodo kmalu skomine
Stanka Prodnik
MLADINA, št. 18, 8. 5. 2026

Videomontaža v Utripu: spomenik žrtvam vseh vojn z mladinci z rdečo zvezdo (levo) in Rupnikovo zaprisego Hitlerju (desno).
© TV Slovenija
Ni prvič, da bomo v tej rubriki pohvalili delo novinarke Špele Kožar, ki je v tokratnem Utripu na TV Slovenija jasno in brez olepševanja opozorila na cinizem, ki si ga je ob prazniku dela privoščila bodoča desna koalicija. Ta je s sprejemom novega zakona o vladi, ki med drugim združuje ministrstvo za delo z gospodarskim, in s podporo tako imenovanemu interventnemu zakonu za razvoj Slovenije že nakazala smer prihodnje vlade – smer vse izrazitejšega podrejanja interesom kapitala.
Stanka Prodnik
MLADINA, št. 18, 8. 5. 2026

Videomontaža v Utripu: spomenik žrtvam vseh vojn z mladinci z rdečo zvezdo (levo) in Rupnikovo zaprisego Hitlerju (desno).
© TV Slovenija
Ni prvič, da bomo v tej rubriki pohvalili delo novinarke Špele Kožar, ki je v tokratnem Utripu na TV Slovenija jasno in brez olepševanja opozorila na cinizem, ki si ga je ob prazniku dela privoščila bodoča desna koalicija. Ta je s sprejemom novega zakona o vladi, ki med drugim združuje ministrstvo za delo z gospodarskim, in s podporo tako imenovanemu interventnemu zakonu za razvoj Slovenije že nakazala smer prihodnje vlade – smer vse izrazitejšega podrejanja interesom kapitala.
Novinarka je nanizala nekaj pomembnih podatkov, denimo to, da bi s predlaganim zakonom en odstotek prebivalstva v zdravstveno in pokojninsko blagajno prispeval 56 milijonov manj, medtem ko bi znižanje DDV za 15 osnovnih živil ostalim pustilo v denarnici zgolj prgišče evrov. A dovolila si je iti še dlje. Kot je povedala, v Sloveniji v tem trenutku »dobivamo mandatarja, ki bo morda dokončno sesul javne medije, kritične nevladne organizacije, protikorupcijsko komisijo, Fakulteto za družbene vede. Dobivamo državo, ki išče vzor obračunavanja z drugače mislečimi pri Trumpu.« Opozorila je tudi, da bosta sindikalni boj in ustavnosodniški nadzor v prihodnjih letih ključna. Pa tudi, koga časti blok, ki bo postavil naslednjo vlado.
Morda lahko najbolj cenimo Špelo Kožar kot novinarko zato, ker ostaja neustrašna. Podobnega komentarja – tako natančnega, neposrednega, neprizanesljivega – si večina njenih kolegov na RTV Slovenija ne bi upala javno podati, kaj šele na največji komercialni televiziji pri nas, na POP TV, kjer so v pričakovanju naslednje vlade Janeza Janše že sklonili glave. Tu je treba čestitati tudi uredništvu, da je tak komentar sploh spustilo v eter, kar nikakor ni samoumevno. Zdaj bi bili lahko ponižni in pohlevni zaradi strahu pred napovedmi nastajajoče desne koalicije, da bo RTV Slovenija sesula tako rekoč na prafaktorje. Napovedana je bila že ukinitev RTV-prispevka, Janša pa je pred volitvami grozil, da bi radiotelevizijo lahko ukinili po grškem principu in jo postavili na novo. Lahko si zgolj predstavljamo, kakšna bi bila nova, narejena po podobi skrajne desnice. Dovolj je že, če se ozremo po kanalih, ki jih nadzoruje kader SDS: Nova24TV ali Planet TV ...
Prispevek Špele Kožar je v luči takšnih napovedi izjemno pomemben. Največja napaka, ki jo lahko v tem trenutku naredi RTV Slovenija, je tišina. Spomniti se je treba, s kakšno privoščljivo brezbrižnostjo in politično motivirano surovostjo je prejšnje vodstvo po nareku SDS pritiskalo na zaposlene, jih discipliniralo, ukinjalo oddaje ter ustvarjalo ozračje strahu, zaradi česar so tudi nekateri perspektivni novinarji bežali iz hiše ali pa pristali na samocenzuro. A spomniti se je treba tudi takratnega odpora, novinarske stavke in poguma tistih, ki so branili to pomembno institucijo. Že zdaj bi morali spet strniti vrste skupaj s civilno družbo – pred nami je namreč, zelo verjetno, največji boj za ohranitev javne radiotelevizije doslej.