Boj za oblast / Družina, domoljublje in novo življenje
Dr. Jože Duhovnik, predsednik nove Krščansko demokratske stranke
Urša Marn
MLADINA, št. 31, 31. 7. 2008

Jože Duhovnik je redni profesor na ljubljanski fakulteti za strojništvo. Bil je direktor Litostroja in viden član Slovenskih krščanskih demokratov - stranke, ki se je pozneje združila v tvorbo SLS+SKD. Do razpada združene stranke je bil njen podpredsednik, nato pa se je iz politike povsem umaknil. Do ustanovitve Krščansko demokratske stranke je simpatiziral z Bajukovo NSi.
© Matej Leskovšek
Zakaj mislite, da slovenski politični prostor potrebuje še eno desno stranko?
> Ker se vse stranke drenjajo na sredini, zaradi česar jasno opredeljeni državljani nimajo na izbiro ne prave desne ne prave leve stranke. Naš cilj je jasno zastopanje krščanskodemokratskih stališč. Trenutno je šest strank na levici in samo tri na desnici, ob tem da je skoraj tretjina volivcev neopredeljenih. Prepričani smo, da imajo državljani pravico izbirati med večjim številom strank.
Urša Marn
MLADINA, št. 31, 31. 7. 2008

Jože Duhovnik je redni profesor na ljubljanski fakulteti za strojništvo. Bil je direktor Litostroja in viden član Slovenskih krščanskih demokratov - stranke, ki se je pozneje združila v tvorbo SLS+SKD. Do razpada združene stranke je bil njen podpredsednik, nato pa se je iz politike povsem umaknil. Do ustanovitve Krščansko demokratske stranke je simpatiziral z Bajukovo NSi.
© Matej Leskovšek
Zakaj mislite, da slovenski politični prostor potrebuje še eno desno stranko?
> Ker se vse stranke drenjajo na sredini, zaradi česar jasno opredeljeni državljani nimajo na izbiro ne prave desne ne prave leve stranke. Naš cilj je jasno zastopanje krščanskodemokratskih stališč. Trenutno je šest strank na levici in samo tri na desnici, ob tem da je skoraj tretjina volivcev neopredeljenih. Prepričani smo, da imajo državljani pravico izbirati med večjim številom strank.
Ali z drobljenjem ne tvegate, da bo NSi ostala zunaj parlamenta in da Janši ne bo uspelo sestaviti desne koalicije?
> Janši že zdaj ne bo uspelo sestaviti desne koalicije, ker mu manjka deset odstotkov. Ključno vprašanje je, kam bodo šli neopredeljeni glasovi. Desničarji so zelo odločni in jasni ljudje. Če ne bodo imeli možnosti izbire, se volitev ne bodo udeležili, s čimer bodo svoj glas avtomatično podarili levici.
Ali z novo stranko nagovarjate predvsem volivce NSi?
> Ne. Nagovarjamo predvsem tiste, ki na volitve ne gredo, ker nimajo izbire. Pa tudi nekdanje volivce SKD.
Ali niso nekdanji volivci SKD pravzaprav volivci NSi?
> Ne vsi. Če bi bili, bi imela NSi precej več podpore.
Je eden od razlogov za ustanovitev nove stranke tudi v tem, da se NSi preveč podreja SDS?
> Dejstvo je, da so programska izhodišča NSi in SDS različna, kar v praksi ni prišlo do izraza.
Kakšna so programska izhodišča nove stranke?
> Glavni poudarek bo na družini, domoljubju in novem življenju. Podpiramo normalne družine, ne pa družinskih skupnosti. Narobe se nam zdi, da mati z otrokom, ki je formalno samohranilka in živi skupaj z moškim, dobi od države večjo podporo kot družina z enim otrokom. Drug problem je, da je oblast pozabila na srednji sloj. Skrbijo jo samo ljudje z visokimi in nizkimi prihodki. Predlagamo tudi, da bi moral vsak prebivalec Slovenije obvezno končati srednjo šolo, nasprotujemo pa uvedbi šolnin na univerzah, ker si kot majhna država tega ne moremo privoščiti. Govoriti o razvoju Slovenije brez vložka v znanje, je neumnost. Ministrstvo za znanost je ljubljanski Univerzi povzročilo velikansko škodo. Danes se nekatere javne fakultete komaj preživljajo. Po drugi strani pa je bilo omogočeno odpiranje visokošolskega prostora zasebnim fakultetam, celo takšnim, ki imajo samo enega zaposlenega, tajnico in fikus. Nobenega zagotovila ni, da bodo te fakultete obstajale tako dolgo, kot traja povprečen študij. To je do študentov neodgovorno.
Zagovarjate krščanskodemokratske vrednote. Ali NSi teh vrednot ne zagovarja?
> Tipično področje, kjer Bajuk krščanskodemokratskih vrednot ni dosledno zagovarjal, je igralništvo. Pri tako občutljivi temi moraš biti jasen od začetka. Ne smeš mencati.
Koliko članov že imate?
> Čez tristo.
Boste kandidirali že na letošnjih volitvah?
> Seveda. Evidentiranih imamo že štirideset kandidatov, manjka nam jih še 48.
Bo med njimi tudi kakšno zveneče ime?
> Med kandidati je devet nekdanjih poslancev in več občinskih svetnikov.
Ste v stranko povabili nekdanja ministra Drobniča in Zupana, župana Vovka in nekdanjega predsednika SKD Peterleta?
> Z vsemi omenjenimi smo se pogovarjali pred dvema ali tremi meseci. Odločili so se, da se nam za zdaj še ne pridružijo.
Je mogoče, da bi si kdo od njih premislil?
> To se lahko zgodi. Prihodnji teden bomo objavili imena. Morda bo med njimi tudi kdo od omenjenih.
Kako odgovarjate na očitek NSi, da so med ustanovitelji nove stranke tudi nekdanji člani partije?
> Predlagam, da vse stranke, ki se razglašajo za desne, najprej počistijo pred svojim pragom in šele nato s prstom kažejo na druge.
Ali ni naivno pričakovati, da vam bo v manj kot dveh mesecih brez mreže lokalnih odborov uspelo zbrati dovolj podpore za prestop parlamentarnega praga?
> Naš cilj je vstop v parlament. Če ne zdaj, pa čez štiri leta. Nismo muha enodnevnica. Gledamo dolgoročno.
Govori se, da za ustanovitvijo stranke stoji Rimskokatoliška cerkev ...
> To ne drži. S Cerkvijo nas povezuje samo to, da zagovarjamo enake vrednote.
Pa je Cerkev naklonjena ustanovitvi nove stranke?
> Ne vem. Vem pa, da v vseh detajlih s sedanjimi desnimi strankami ni zadovoljna.