26. 5. 2011 | Mladina 21 | Ekonomija
Kalkulator: Kratke novice
© Borut Peterlin
Razprava o biomasi
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
26. 5. 2011 | Mladina 21 | Ekonomija
© Borut Peterlin
Razprava o biomasi
Ministrstvo za kmetijstvo je odprlo javno razpravo o strategiji izkoriščanja biomase iz kmetijstva in gozdarstva v energetske namene. Mnenja in predloge bodo zbirali do konca julija, julija bo ministrstvo organiziralo javno izmenjavo mnenj o strategiji. Ministrstvo ocenjuje, da kmetijska in gozdna biomasa pomenita pomemben potencial. Strategija zato opredeljuje vizijo in vlogo kmetijstva in gozdarstva na področju prizadevanj za povečanje zagotavljanja obnovljivih virov energije v Sloveniji do leta 2020. Obravnava tudi rabo gozdne in kmetijske biomase za proizvodnjo toplotne in električne energije ter pridelavo oljnic za pridobivanje biodizla in pogonskih olj. Na področju izrabe gozdne biomase je po oceni ministrstva še precej rezerv, uporabo kmetijskih rastlin v energetske namene pa je treba postaviti v kontekst temeljnih ciljev kmetijstva, saj je njegova prva naloga pridelava zadostnih količin kakovostne, varne in cenovno dostopne hrane.
Rast prihodkov
Po podatkih agencije za javnopravne evidence in storitve (Ajpes) so majhni podjetniki lani ustvarili 4,8 milijarde evrov prihodkov, kar je šest odstotkov več kot v letu 2009. Zaposlenih so lani imeli 50.336, kar je tri odstotke manj kot leta 2009. Lani so ustvarili 26.767 evrov neto dodane vrednosti na zaposlenega, kar je šest odstotkov več kot v letu 2009.
Občutna rast podpor
Elektrarne, ki so vključene v podporno shemo za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov in visoko učinkovite soproizvodnje toplote in električne energije, so lani prejele 48,6 milijona evrov podpore, kar je 108 odstotkov več kot predlani, ugotavljajo v združenju slovenske fotovoltaične industrije. Največji delež, 30,66 odstotka denarja, so prejele bioplinske elektrarne, s 26,54 odstotka jim sledijo visoko učinkovite soproizvodnje toplote in električne energije na fosilna goriva, na tretjem mestu so hidroelektrarne, ki so prejele 23,25 odstotka podpor.
Blagajne niso dovolj
Zbornice podpirajo prizadevanja ministrstva za finance pri sprejemanju ukrepov za zmanjševanje sive in črne ekonomije, vendar pa »uvedba davčnih blagajn ne more in ne sme biti edini ukrep, ki bo sprejet z namenom zmanjševanja sive in črne ekonomije«. Zahtevajo, da je treba najpozneje do konca tega leta pripraviti tudi ukrepe za reševanje problema neizdajanja računov. Predlog zakona o davčnih blagajnah, s katerimi hoče omejiti davčne utaje, je vlada poslala v javno obravnavo konec aprila.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.