27. 2. 2004 | Mladina 8
Začasna zmaga odpisanih
V Celju spet celjski dimnikarji?
Mojster Cvek
© PAV
Z odločitvijo upravnega sodišča, ki je zavrnilo odločbo Mestne občine Celje o dodelitvi koncesije za opravljanje dimnikarskih storitev podjetjema Ekos Dramlje in Dimnikarstvo Maribor ter jo vrnilo v ponovni postopek, se je celjska dimnikarska zgodba začela počasi razpletati.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
27. 2. 2004 | Mladina 8
Mojster Cvek
© PAV
Z odločitvijo upravnega sodišča, ki je zavrnilo odločbo Mestne občine Celje o dodelitvi koncesije za opravljanje dimnikarskih storitev podjetjema Ekos Dramlje in Dimnikarstvo Maribor ter jo vrnilo v ponovni postopek, se je celjska dimnikarska zgodba začela počasi razpletati.
Kot smo že pisali, je celjska občina po tem, ko je to delo 42 let opravljalo Dimnikarstvo Celje, lani poleti koncesijo za opravljanje dimnikarskih storitev v občini podelila podjetju Ekos Dramlje, ki se je, ker kot podjetje, registrirano za urejanje okolja in zelenic, ni imelo dimnikarskih izkušenj, na razpis prijavilo skupaj z Dimnikarstvom Maribor. V Dimnikarstvu Celje (katerega večinski lastnik je direktor Josip Cvek, delež v njem pa ima tudi lastnik Ekosa Janez Škoberne) so se na odločitev najprej pritožili na pristojni organ MOC-a. Ker niso dobili odgovora, so tožbo zoper župana MOC-a Bojana Šrota vložili na Upravno sodišče RS, Oddelek v Celju.
Upravno sodišče je tožbi pritrdilo predvsem pri vsebinski presoji vprašanja, ali izbrani ponudnik (gre za skupno ponudbo Ekosa Dramlje in Dimnikarstva Maribor) izpolnjuje pogoje za opravljanje dimnikarskih storitev. Po mnenju sodišča je utemeljen ugovor, da Ekos Dramlje ni izpolnjeval vseh obveznih minimalnih zakonskih pogojev, zaradi česar bi moral naročnik v skladu z Zakonom o javnih naročilih ponudbo izločiti. Kot je razvidno iz razpisne dokumentacije, je Ekos Dramlje obrtno dovoljenje za opravljanje dimnikarske dejavnosti pridobil 28. aprila 2003, torej le dva meseca pred pridobitvijo koncesije, v tistem času pa je bil v podjetju zaposlen le en dimnikar - pa še ta verjetno le zato, da je podjetje lahko dobilo obrtno dovoljenje ... "Dimnikarska dejavnost se opravlja v Mestni občini Celje, ki šteje 49.342 prebivalcev, kar pomeni, da zgolj z enim zaposlenim dimnikarjem te dejavnosti ni mogoče opravljati, drugih dokazil o morebiti več zaposlenih osebah ter o ostali poslovni usposobljenosti pa navedeni ponudnik ni predložil," je zapisano v utemeljitvi sodnega senata, ki mu je predsedovala višja sodnica Štefanija Bornšek.
Dimnikarstvo Maribor po mnenju sodišča sicer izpolnjuje vse potrebne zakonske pogoje za opravljanje storitev, podjetje Ekos, ki z dimnikarsko dejavnostjo do pridobitve koncesije ni imelo nobenih izkušenj s to dejavnostjo, pa vseh zakonsko določenih pogojev ni imelo oziroma, kot je ugotovilo sodišče, "zanje ni predložilo dokazil". Zato je bila odločitev Mestne občine Celje o izbiri skupne ponudbe obeh ponudnikov za koncesionarja po mnenju sodišča nepravilna, odločba o dodelitvi koncesije pa nezakonita in celjska občina mora razpisni postopek ponoviti.
Kot je povedal Roman Repnik, županov predstavnik za odnose z javnostmi, se bodo na občini v začetku tega tedna odločili, ali se bodo na odločitev sodišča pritožili ali pa bodo razpisni postopek za pridobitev koncesije ponovili.
Podjetje Ekos, ki je med tem dobilo novega direktorja, Roberta Kladnika, sedež pa naj bi pred dnevi končno prestavilo na Ribarjevo ulicu v Celju, bo do ponovljenega razpisa dimnikarsko dejavnost v Celju opravljalo kot doslej. Po presoji Josipa Cveka imajo v Dimnikarstvu Celje zaradi izgube koncesije približno 4 milijone tolarjev izgube na mesec. Kako jo bodo povrnili, bodo razmišljali šele po tem, ko (in če) bo prišlo do ponovnega razpisa za dodelitev koncesije. Nanj se celjski dimnikarji, ki so med občani priljubljeni precej bolj kot pri županu, vsekakor nameravajo prijaviti.