Borut Mekina

 |  Mladina 8  |  Politika

Afere brez žarometov

Nekateri sumljivi posli so minili brez spektakularnih hišnih preiskav

Miran Strah

Miran Strah
© Matej Leskovšek

Policijska akcija proti trem najpomembnejšim gradbincem je bila spektakularna. Prvič se je zgodilo, da so lahko mediji v živo spremljali hišne preiskave in aretacije takšnih razsežnosti. Je bila zadaj režija? "Ne," trdijo na policiji, od koder so v torek, 12. februarja, ob 10. uri in 8 minut v javnost poslali prvo sporočilo o akciji. Pošiljatelj, Leon Keder, predstavnik za stike z javnostjo, pravi, da je obvestilo moral poslati zaradi velikega pritiska novinarjev.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Borut Mekina

 |  Mladina 8  |  Politika

Miran Strah

Miran Strah
© Matej Leskovšek

Policijska akcija proti trem najpomembnejšim gradbincem je bila spektakularna. Prvič se je zgodilo, da so lahko mediji v živo spremljali hišne preiskave in aretacije takšnih razsežnosti. Je bila zadaj režija? "Ne," trdijo na policiji, od koder so v torek, 12. februarja, ob 10. uri in 8 minut v javnost poslali prvo sporočilo o akciji. Pošiljatelj, Leon Keder, predstavnik za stike z javnostjo, pravi, da je obvestilo moral poslati zaradi velikega pritiska novinarjev.

Nedvomno je tako obelodanjen dogodek na potencialne gospodarsko-kriminalne združbe deloval "preventivno", kot je v prvem komentarju menil tudi predsednik vlade Janez Janša. Žal pa javnost na korupcijo in klientelizem na podoben način ni bila opozorjena ob nekaterih drugih aferah, ki smo jim bili priča v minulih letih in v katerih so večjo vlogo od postopkov javnega naročanja očitno odigrala politična poznanstva ali celo podkupnine.

Posebne policijske enote denimo niso vdrle v hišo Domna Zavrla. Njegovo podjetje Partner Fin je namreč na sumljiv način prejelo kar 51 milijonov tolarjev (254 tisoč evrov) davkoplačevalskega denarja za podjetniško, poslovno in davčno svetovanje. Zavrl naj bi svetoval podjetju Makro 5, ki je pri gradnji Pediatrične klinike skrbelo za polaganje električnih kablov. Pogodba o svetovanju je bila podpisana, pet dni preden je zdravstveno ministrstvo podjetje Makro 5 na javnem razpisu izbralo za izvajalca električne instalacije. V pogodbi pa piše, da bo Zavrl dobil denar le pod pogojem, če bo Makro 5 dobil posel pri Pediatrični kliniki.

Ker je Zavrl blizu oblasti - pred volitvami je sodeloval v strateškem svetu SDS, nov direktor podjetja Partner Fin pa je danes Miran Strah, član SDS in sodelavec bivšega zdravstvenega ministra Andreja Bručana -, se še vedno postavlja vprašanje: je Zavrl za 51 milijonov nekdanjih slovenskih tolarjev prek strankarskih povezav uredil, da je podjetje Makro 5 dobilo posel? Epiloga ni in tudi zdravstveni minister Bručan je odstopil iz osebnih, ne pa iz preventivnih razlogov.

Institut javnega razpisa je bil v zadnjih letih večkrat zlorabljen. Konec koncev je bil tudi največji posel, prodaja državnih deležev v Mercatorju, izveden brez javne ponudbe. Vlada je svoje prostore za več kot 100 milijonov takratnih tolarjev obnovila brez javnega razpisa. Pod taktirko Jureta Zupana, ministra za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo, postane največji prejemnik razpisanih sredstev za promocijo znanosti Frančiškanski družinski inštitut, na enem največjih razpisov za vzpostavitev centrov za promocijo znanosti pa dobijo več kot 360.000 tisoč evrov štiri katoliške organizacije ali organizacije, ki so povezane s sodelavci ministra Zupana.

Minister za kulturo Vasko Simoniti pokaže, da so razpisi zgolj formalnost, ko na zanimiv način priskrbi sredstva založbi Slovenska matica, katere urednik je Drago Jančar. Ker se Jančar pozabi prijaviti na javni razpis in ostane brez državnega denarja, mu Simoniti isto vsoto nakaže mimo vseh razpisov, iz tako imenovane ministrove postavke. Simonitijev svetovalec pri projektih obnove opere Tadej Veber nato s svojim podjetjem pri obnovi Opere tudi sodeluje. Bivši minister za zdravje Bručan Avto-moto zvezi Slovenije oziroma podjetju Flycom ob podpori vlade podeli pravico do izvajanja nujnih helikopterskih prevozov ponesrečencev brez javnega razpisa. Vlada, nezadovoljna z dotedanjimi javnomnenjskimi raziskavami, izvede javni razpis, vendar na njem novega ponudnika ne izbere, kljub temu pa po vzorcu naročil malih vrednosti posle dobivata podjetji Aragon in Skupina Parsifal.

Kaj pa koncesije? 14. julija 2005 je ministrstvo za finance družbi Astraea podelilo koncesijo za opravljanje igralniške dejavnosti na mejnem prehodu v Lipici, družbi Trine pa koncesijo za prirejanje posebnih iger na srečo v igralnem salonu v Goriških brdih. Predvsem družba Astrea je že tedaj zbudila pozornost marsikaterega primorskega občinskega svetnika, ki se je spraševal, zakaj želi država škodovati sama sebi. Večina igralcev iz Italije je namreč do tedaj skozi mejni prehod v Lipici prihajala v "državni" igralni salon v Kobilarno Lipica. Mejni prehod v Lipici je torej idealna točka za prestrezanje igralniških potrošnikov. In res: medtem ko so družbi Trine prihodki leta 2006 padli na zgolj 54 tisoč evrov, je družba Astrea zablestela. Leta 2005 je imela že več kot milijon evrov prihodkov, v lanskem letu pa že kar 9 milijonov evrov. Dvema lastnikoma je ostalo več kot milijon evrov čistega dobička. Predvsem na račun tujcev iz Italije seveda, ki so bili morda namenjeni v Kobilarno Lipica.

In komu je uspel veliki met? Enemu od solastnikov igralnega salona je ime Kristijan Petek. Je sin Stanislava Petka, ustanovitelja podjetja Klime Petek. Stanislav je tudi velik prijatelj z Janezom Janšo, s katerim gre večkrat na golf. Njegov drugi sin, Borut Petek, je kljub svojim 24 letom do pred kratkim služboval v kabinetu predsednika vlade kot svetovalec za notranjo politiko.