-
18. 9. 2017 | Svet
Predlog za pravično obdavčitev Amazona in Googla v EU
Francija, Nemčija, Italija in Španija želijo tehnološke nadnacionalke, kot sta Amazon in Google, v Evropi obdavčiti na podlagi prihodkov, poroča Reuters. Zdaj te nadnacionalke večinoma plačujejo le davek od dobička, ki ga prikažejo njihove podružnice, ki so jih ustanovile v državah z nizkimi davki, kot je Irska, čeprav prihodke ustvarjajo v vseh državah EU. »Ne smemo več dovoljevati, da ta podjetja poslujejo v Evropi in v naše proračune plačujejo minimalne davke,« piše v pismu, ki so ga podpisali francoski finančni minister Bruno Le Maire, nemški finančni minister Wolfgang Schaeuble, italijanski finančni minister Pier-Carlo Padoan in španski finančni minister Luis de Guindos. Posredovali so ga Estoniji, ki do konca leta predseduje svetu EU in evropski komisiji.
-
18. 9. 2017 | Kultura
Matjaž Tančič, ki zadnja leta živi in ustvarja med Ljubljano in Pekingom, bo v ljubljanski Galeriji Fotografija predstavil fotografski projekt Heroji, ki je nastal med njegovim bivanjem v umetniški rezidenci na Samosu. Grški otok je ena izmed glavnih poti v Evropo za begunce in migrante iz Sirije, Bližnjega vzhoda in Afrike, ponaša pa se tudi z dolgo zgodovinsko in umetniško tradicijo in kulturo. Razstava, ki jo bodo odprli danes, 18. septembra ob 20.00, bo po Ljubljani potovala še v New York, Berlin in Šanghaj.
-
15. 9. 2017 | Mladina 37 | Politika
Bivši mariborski nadškof Franc Kramberger bo najvišji cerkveni dostojanstvenik, ki se bo moral zagovarjati pred sodiščem zaradi gospodarskega kriminala. Kot pojasnjujejo na ljubljanskem okrožnem sodišču, ga pravnomočna obtožnica bremeni zlorabe položaja. Po oceni tožilstva si je nadškofija s preprodajo delnic leta 2004 nezakonito prilastila 1,2 milijona evrov, in sicer tako, da so delnice od Krekove družbe, preko nadškofije, do končnih lastnikov, Etola in NFD, v enem dnevu spremenile cene v korist nadškofije.
-
15. 9. 2017 | Mladina 37 | Družba
Zasebni zobozdravnik Krištof Zevnik je leta 2015 dobil napotnico za odstranitev modrostnega zoba. A napotnice ni nesel v zdravstveni dom ali h kakšnemu svojemu kolegu – koncesionarju –, temveč k zasebniku. Torej zobozdravniku, ki opravlja tako imenovane samoplačniške storitve. Plačal je odstranitev zoba in nato od Zavoda za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) zahteval plačilo stroškov storitve v višini 110,85 evra. ZZZS je seveda račun zavrnil, saj Zevnik ni šel k zobozdravniku, ki sodi v sistem javnega zdravstva. Zevnik seveda tega ni naredil kot zaskrbljeni občan, ampak kot zasebni zdravnik, ki se ne strinja s sedanjim sistemom plačevanja zdravstvenih storitev. Ko je imel v rokah zavrnjen račun, je namreč lahko vložil tožbo. In senat delovnega in socialnega sodišča, sestavljen iz treh sodnikov, je letos poleti na prvi stopnji odločitev ZZZS zavrnil, češ da ima slovenska zakonodaja luknjo. Tako je sodišče odločilo že v drugem, sicer še nepravnomočno zaključenem primeru.
-
18. 9. 2017 | Kultura
Konec novembra bodo v avstrijski prestolnici odprli novi muzej, posvečen nemškemu skladatelju Ludwigu van Beethovnu. Hišo na ulici Probusgasse 6 je leta 1967 je odkupilo mesto Dunaj, pozneje so v njej uredili spominske prostore, posvečene omenjenmu skladatelju. Zdaj so prostore prenovili za potrebe novega muzeja, prenova pa je stala 750.000 evrov. "Zdaj bo v hiši nekaj večjega, prvi pravi Beethovnov muzej," je povedal direktor muzeja Matti Bunzl.
-
15. 9. 2017 | Mladina 37 | Politika
Angelca Likovič, predsedniška kandidatka stranke Glas za otroke in družine, ki jo vodi Aleš Primc, je objavila 14 točk svojega programa. Poleg pričakovanih, da spoštuje deset božjih zapovedi, in nepričakovanih, da ne bo dovolila čipiranja prebivalcev Slovenije, se je nekdanja osnovnošolska ravnateljica in komentatorka resničnostnih šovov dotaknila tudi vprašanja nepremičnin. Tako je v 10. točki zatrdila, da ne bo dovolila »krivičnega nepremičninskega davka, ki bi obdavčil trdo delo in prihranke, ki so jih mnogi Slovenke in Slovenci celo življenje vlagali v svoje nepremičnine«.
-
15. 9. 2017 | Mladina 37 | Uvodnik
»Magna je izjemno ugledna mednarodna korporacija, ki lahko promovira Slovenijo za tuje vlagatelje ter domače vlagatelje, ker se lahko na tem primeru pokaže, da znamo hitro reagirati.«
— Predstavnik GZS in foruma tujih investitorjev pri GZS Goran Novković -
15. 9. 2017 | Politika
Radio Mladina: Grega Repovž o prvem izzivalcu na prihajajočih predsedniških volitvah
Pogovor je nastal na podlagi članka Prvi izzivalec, ki si ga lahko preberete v novi Mladini.
https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/342321208&color=%23ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false
-
15. 9. 2017 | Družba
-
-
15. 9. 2017 | Politika
Kdo je bolj gladek: Kim Džong ali Kim Žan?
Kim Džong Un, rojen v Orwellovem letu 1984, ljubljeni vodja severnokorejskega ljudstva in nosilec atomskih bomb. Žan Mahnič, predsednik podmladka SDS, študent obramboslovja in predsednik odbora za obrambo v slovenskem parlamentu, rojen leta 1990, ki je med zadnjo slovensko vojno še lulal v plenice.
-
15. 9. 2017 | Družba
Bo moral uporabnik Roga izprazniti prostor in ga vrniti občini?
Mestna občina Ljubljana (Mol) na sodišču uveljavlja lastninsko pravico nad območjem nekdanje tovarne Rog, ki ji jo, kot trdijo na občini, od junija 2016 odrekajo začasni uporabniki. V tej zadevi poteka na sodišču več postopkov, okrožno sodišče pa je avgusta ugodilo Molu v tožbi zoper enega od uporabnikov. Kot so za STA pojasnili na Molu, sodba pomeni, da je uporabnik "dolžan vrniti Molu v neposredno posest objekte in zemljišče - prostore bivše tovarne Rog, na parcelah, ki so navedene v izreku sodbe ter je dolžan opustiti kakršnokoli poseganje v te nepremičnine". Molu pa mora povrniti tudi pravdne stroške.
-
15. 9. 2017 | Mladina 37 | Politika
Če bi Marjan Šarec kandidaturo za predsednika republike napovedal leta 2012, pa čeprav z današnjo politično kilometrino in izkušnjami, verjetno ne bi zbral niti potrebnih 5000 glasov za vložitev kandidature. Leta 2012 je bila namreč predsedniška funkcija dojeta kot izrazito resna, rezervirana za prvokategornike. V prvem krogu so tako dejansko nastopili le trije kandidati: Borut Pahor, Danilo Türk in Milan Zver. Vsi trije so bili profesionalni državni politiki, drugi v tekmo niti vstopiti niso mogli. Zakaj ima danes župan Kamnika, po izobrazbi profesionalni igralec in nekdanji imitator, drugo najvišjo podporo, in prehiteva vse strankarske kandidate kot za šalo? Ne gre kazati s prstom na Boruta Pahorja. Najprej velja vstopiti v naše dnevne sobe.
-
15. 9. 2017 | Mladina 37 | Politika
Jure Leben, državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo
Prihodnji teden, 24. septembra, bo referendum o drugem tiru. Natančneje, volivci bodo lahko zavrnili zakon o gradnji, upravljanju drugega tira železniške proge Divača–Koper (ZIUGDT) prek podjetja 2TDK in gospodarjenju z njim. Glavni pobudnik referenduma Vili Kovačič je z zahtevo uspel predvsem s pomočjo stranke SDS, češ da gre v tem primeru za koruptivni projekt vlade Mira Cerarja in da bi bilo mogoče drugi tir zgraditi hitreje in ceneje. O tem smo se pogovarjali z Juretom Lebnom, članom izvršnega odbora stranke SMC, ki je v vlogi državnega sekretarja za projekt odgovoren na ministrstvu za infrastrukturo.
-
15. 9. 2017 | Mladina 37 | Kultura
Leta 1969 je Jugoslavija klicala Bitko na Neretvi. Ne le da so se leto prej uprli študentje in v Beogradu priredili največje demonstracije v zgodovini Jugoslavije, ampak je Jugoslavija doživljala tudi val liberalizacije, ozaljšan z elementi kapitalizma in nacionalizma. Zdelo se je, da Jugoslavija ne stoji več skupaj. Da jo trga, zanaša in raznaša. Da po malem izginja. Ideje revolucije, enobeja ter bratstva in enotnosti, ki so jo držale skupaj, so medlele. Ker so Titu in partiji stvari ušle iz rok, ni bilo mogoče pričakovati, da bosta Jugoslavijo spravila k pameti. Ne, Tito in partija sta bila prekratka – Jugoslavije nista mogla več potegniti skupaj. Potrebovala sta nekaj močnejšega, udarnejšega in učinkovitejšega – Bitko na Neretvi.
-
15. 9. 2017 | Kultura
V K4 začenjajo novo sezono s klubskim dogodkom, na katerem bodo nastopili Junki Inoue, član razvpite londonske ekipe Toi Toi, Christian Kroupa/Alleged Witches, Nitz, Dulash in drugi. V Gala hali se bosta na b2b DJ setu pomerila Nina Hudej in Shekuza, v F Clubu pa bodo novo sezono odpri z 12-urnim maratonom, na katerem se bodo predstavili: Tomy DeClerque, Angel Anx, Rydel, Ranchie in drugi.
-
14. 9. 2017 | Politika
Sicer obstaja tudi vsaj ena koristna plat vztrajanja Janševega mladeniča, ki želi na seji parlamentarnega odbora za obrambo obravnavo pripravljenosti naše vojske v primeru konfliktov zaradi (ne)implementacije arbitražnega sporazuma v Piranskem zalivu: to je da bo morda EU lažje uvidela nevarnost nedorečenega stanja ob mobilizaciji nacionalističnih ekstremistov na obeh straneh meje te zahodno-balkanske regije. Le upati gre, da ne bo Evropa tega uvidela prepozno. Da je Mahnič le infantilni izvršilec taktike in strategije svojega ljubljenega vodje, je bolj ali manj jasno vsem. Ustvarjati izredno stanje z rožljanjem orožja zaradi (ne)implementacije arbitražnega sporazuma ni le neodgovorno, temveč povsem protislovno v odnosu do samega smisla arbitraže. Le-ta je namenjena mirnemu reševanju mejnih sporov, ne ustvarjanju konfliktov.
-
14. 9. 2017 | Svet
Konservativci zaprli razstavo o raznolikosti spolov
V Braziliji so v kulturnem centru banke Santander v Portu Alegre mesec dni prej, kot je bilo načrtovano, zaprli razstavo o raznolikosti spolov (Queermuseum). Ta odločitev je bila sprejeta potem, ko so protestniki gibanje Svobodna Brazilija, ki so jih podprli evangeličanski kristjani, opozorili, da promovira bogokletstvo, pedofilijo in sodomijo, čeprav so bila med 263 razstavljenimi deli tudi dela velikanov brazilske umetnosti, kot sta slikarja Candido Portinari in Lygia Clark. Silas Malafia, eden glavnih evangeličanskih pastorjev, trdi, da so prestopili meje strpnosti.
-
14. 9. 2017 | Kultura
Deset kulturnih dogodkov od četrtka do nedelje
V Kinu Šiška bo nastopila po mnenju kritikov najboljša britanska punk zasedba Bad Breeding. V Umetnostni galeriji Maribor bodo odprli retrospektivno razstavo grafika in likovnega pedagoga Bojana Golije. V Cankarjevem domu bo na ogled dokumentarni film Boris Pahor: portret svobodnega človeka v režiji francoske avtorice Fabienne Issartel, ki je film snemala osem let. V Kinu Šiška bo otvoritev CoFestivala, mednarodnega festivala sodobnega plesa s predstavo Bum teles, avstrijske koreografinje Doris Uhlich.
-
13. 9. 2017 | Politika
Hrvaški mediji razkrivajo, kdo je ta Žan Mahnič, ki želi na mejo poslati vojsko
Hrvaški mediji pričakovano niso navdušeni nad pozivi poslanca SDS predsednika odbora za obrambo Žana Mahniča, saj slednji poziva, da mora Slovenija, zaradi incidentov v Piranskem zalivu in hrvaškega nespoštovanja arbitražnega sporazuma, aktivirati slovensko vojsko in jo poslati na mejo. Mahniča opisujejo kot nekdanjega orglarja, ki ga je bolj zanimala vojna tematika in je nato postal obramboslovec. Z vojsko pa osebno nima izkušenj, saj je premlad, da bi bil nabornik. Žan ima namreč komaj 27 let.
-
28. 8. 2015 | Mladina 35 | Družba
Slavko Goldstein (1928 - 2017)
Pri zagrebški založbi »Profil« je izšla obširna in podrobna knjiga o Titu, ki sta jo napisala oče in sin – Slavko in Ivo Goldstein. Slednji je profesor zgodovine na zagrebški univerzi in veleposlanik v Parizu, prvi pa se je rodil prav leta 1927, ko je Broz začel politično kariero, si, Žid, rešil življenje, ko je leta 1942 pobegnil v partizane, po vojni delal kot novinar, publicist in urednik založb »Liber« in »Novi Lieber«, bil predsednik židovske občine v Zagrebu, še prej je konec štiridesetih let za nekaj let emigriral v Izrael, skratka človek, ki je zgodovino, o kateri piše, tudi sam doživel.
-
13. 9. 2017 | Svet
Banke, ki sedijo na 500 milijardah »lažnih posojil«
Avstralski regulator bank je poostril pogoje za odobravanje posojil, ker se boji, da bo rast cen nepremičnin povzročila balon, poroča Bloomberg. Skrbi ga visoka in hitra rast cen stanovanj v Sydneyju, Melbournu in Brisbanu, ki je povzročila rekordno visoko zadolženost gospodinjstev. Pomočnica guvernerja avstralske centralne banke Michele Bullock je dejala, da bodo regulatorji »narediti več, če bo to potrebno«, predsednik komisije za vrednostne papirje in naložbe Greg Medcraft pa verjame, da je na stanovanjskem trgu nastal »balon«.
-
15. 9. 2017 | Družba
V Italiji pametni telefoni tudi med poukom?
"Šolskega sveta ni mogoče ločiti od sveta mladostnikov. Pametni telefoni so orodje, ki lahko ob nadzoru učiteljev in staršev olajša učenje," je povedala italijanska ministrica za izobraževanje Valeria Fedeli. Njeno razmišljanje je pri delu stroke naletelo na oster odziv. V združenju za zaščito potrošnikov Codacons so ga denimo označili za "popoln nesmisel".
-
14. 9. 2017 | Svet
Renzo Piano, mednarodno priznani arhitekt, je zaslovel v 70. letih prejšnjega stoletja, ko je skupaj z britanskim arhitektom Richardom Rogersom načrtoval Center Pompidou v Parizu. Od tedaj si je izmislil mnogo arhitektur, od poslovnih stavb do muzejev, pa tudi letališča in šole, ki so bile deležne mnogo kritik.
-
13. 9. 2017 | Kultura
Vstajniški zombiji kot živi mrtveci
Novo sezono bodo v Prešernovem gledališču Kranj odprli 16. septembra ob 19.30 s premiero črne komedije Matjaža Zupančiča Pesmi živih mrtvecev, ki je nastala v koprodukciji s SLG Celje, leta 2015 pa je bila nominirana za Grumovo nagrado na 45. Tednu slovenske drame. Povod za nastanek drame je bila zgodba vstajniškega gibanja leta 2012 oziroma reakcija takratne vladajoče politike, ki je množice demonstrantov označila za zombije. Najbolj množični protesti v samostojni Sloveniji so se začeli v Mariboru, od tam pa so se razširili še v Ljubljano in druga mesta. Zbiranje ljudi je bilo organizirano prek družabnih omrežij, glavna vzroka za vstaje pa sta bila predvsem nezadovoljstvo zaradi korupcije in nepotizma v lokalni politiki in gospodarstvu ter vedno slabše socialne razmere.
-
13. 9. 2017 | Kultura
Prenova bo potekala na osnovi projekta za gradbeno dovoljenje, ki so ga leta 2013 izdelali v arhitekturnem biroju Scapelab, gradbeno dovoljenje je bilo izdano leta 2014, ter na osnovi izvedbene projektne dokumentacije, ki jo je letos izdelal isti projektant. Projekt biroja Scapelab je bil izbran v okviru javnega natečaja, ki ga je za rešitev ureditve območja Cukrarne z Ambroževim trgom in nabrežjem Ljubljanice ter zasnovo novega upravnega središča za celotno območje Ljubljane - Ene hiše - na območju Cukrarne Mol razpisala leta 2009.
-
8. 9. 2017 | Mladina 36 | Družba
Ker otrok ni opravil obveznih cepljenj, ni sposoben za vstop v vrtec. Tako je sklenil neznani pediater iz jeseniškega zdravstvenega doma. Fotografija potrdila je v minulih dneh zaokrožila po Facebooku. Na otroškem oddelku jeseniškega zdravstvenega doma na naša vprašanja, poslana po elektronski pošti, niso odgovorili.
-
12. 9. 2017 | Svet
Temnopolti in belopolti živijo v istih mestih, a v različnih svetovih
Ko Chris Smiley govori o Detroitu, mesto imenuje »džungla«, kjer se »temnopolti streljajo kot živali«. Smiley (53 let), gradbenik, lastnik več najemniških hiš in volivec republikanske stranke, je belopolt in živi v predmestju Detroita Royal Oaku, natančneje v »vanilja predmestju«. To so predmestja, kjer so se v šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja naselili belopolti prebivalci Detroita. Mnogi pravijo, da so takrat belopolti zbežali iz centra mesta, v die Zeit piše Milena Hassenkamp.
-
8. 9. 2017 | Mladina 36 | Politika
»Nisem popoln in tudi nisem moralna avtoriteta in se to ne trudim biti,« je pred dnevi dejal predsednik republike Borut Pahor, ki se poteguje za še en mandat na čelu države.
-
12. 9. 2017 | Kultura
Prispevek k izboljšanju družbe
V organizaciji Zavoda za kulturo Delavski dom Trbovlje bo med 14. in 16. septembrom 2017 potekal 9. mednarodni festival novomedijske kulture Speculum Artium, katerega namen je na zanimiv in interaktiven način približati novomedijsko kulturo 21. stoletja širšemu občinstvu, mu predstaviti drugačne možnosti uporabe novomedijske tehnologije in njeno povezavo s klasičnimi vizualnimi tehnikami. Tema letošnjega festivala je Umetnost in znanost za opolnomočenje, ki problematizira deviantnost potrošniške družbe in zaslepljenost posameznika - konzumenta. Tudi sodobna vizualna umetniška praksa je močno vpeta v tržni sistem in posledično prevzema formo potrošnega blaga. Festival bo že sedmo leto popestril tudi mednarodni festival video umetnosti DigitalBigScreen.