• Izak Košir

    14. 11. 2017  |  Družba

    Spoznajte Ahmada!

    K zaustavitvi za danes načrtovanega postopka deportacije sirskega begunca Ahmada Šameja so pozvali poslanci vseh treh koalicijskih strank in Levice, kasneje pa sta se jim pridružila tudi premier Miro Cerar in predsednik Državnega zbora Milan Brglez. Slednji meni, da ima Slovenija v skladu z določili tako ustave kot Evropske konvencije o človekovih pravicah in tudi dublinske uredbe možnost, "da v določenih primerih naredi izjemo".

  • Franco Juri

    14. 11. 2017  |  Svet

    Katalonija in teorija rusko-venezuelske založniške zarote

    Španija in Evropa sta dobili zunanjega sovražnika, katalonski nacionalizem najbi bil le »peta kolona«. Madrid sedaj Evropi namiguje, da, če bodo na katalonskih volitvah 21.decembra ponovno zmagale separatistične stranke, bodo za to krivi Vladimir Putin , Nicolás Maduro in Julian Assange . Vsaj tako je možno razumeti novo komunikacijsko strategijo Madrida, ki ni le vladna, saj tezo o zunanji rusko-venezuelski zaroti proti Španiji in Evropi, prek spodbujanja katalonske neodvisnosti, že več dni zagovarja z vztrajnim objavljanjem »dokazov« o hekerskih diskreditacijah španskih oblasti, osrednji prosocialistični časopis El Pais v lasti mogočne kapitalske družbe Prisa.

  • Damjana Kolar

    14. 11. 2017  |  Kultura

    Ljubljana bogatejša za nov galerijski prostor

    Na Prešernovi cesti 10a v Ljubljani bo 14. novembra ob 19.00 s skupinsko razstavo Nekje končati, nekje začeti, odprli nov galerijski prostor RAVNIKAR GALLERY SPACE [R – s p a c e]. Na razstavi, ki na samosvoj način raziskuje črte, ki se rojevajo v nove, sveže zgodbe, se bo predstavilo šest mladih in že uveljavljenih umetnic: Nevena Aleksovski, Ivana Bajec, Nina Čelhar, Mina Fina, Maja Babič Košir in Helena Tahir.

  • IK, STA

    13. 11. 2017  |  Politika

    Cerar in Brglez pozvala k začasni ustavitvi deportacije sirskega begunca

    Premier Miro Cerar je danes povedal, da je zaprosil notranje ministrstvo, naj odloži deportacijo sirskega begunca Ahmada Šameja, ki je načrtovana za torek, dokler ne bodo preučili vseh pravnih in političnih možnosti, ali je mogoče uporabiti diskrecijsko pravico in ga ne vrniti na Hrvaško. K odložitvi deportacije je pozval tudi Milan Brglez.

  • Darja Kocbek

    14. 11. 2017  |  Svet

    Utišan, ker je razkril lažno prikazovanje primanjkljaja

    Andreas Georgiou je tisti šef grškega statističnega urada, ki je konec leta 2010 popravil lažne statistike svojih predhodnikov. Tokrat je bil vnovič obsojen – ker je »obrekoval« svoje predhodnike. Enemu od nekdanjih vodij oddelkov mora plačati 10 tisoč evrov odškodnine, ker je leta 2014 v sporočilu za javnost vprašal, zakaj je sam bil obtožen za pravilne statistike. Proti tistim, ki so odgovorni za napačne podatke o grškem proračunskem primanjkljaju do leta 2009, ni bilo niti preiskave.

  • Darja Kocbek

    13. 11. 2017  |  Svet

    Kaj je v objektiv med potovanjem po Severni Koreji ujel slovenski fotograf

    Pričujočo fotografijo je Matjaž Tančič posnel v predmestju Pjongjanga, v majhnem tematskem folklornem parku, ki so ga odprli leta 2012 in so ga lahko obiskovali tudi turisti. Zdaj ga ni več. Njegovo gradnjo je vodil Jang Song Thaek, stric severnokorejskega voditelja Kima Jong Una, ki so ga decembra 2013 usmrtili. Posledično so uničili tudi njegov park, ker je bil del njegove zapuščine. Ko ga je leta 2014 obiskal slovenski fotograf Matjaž Tančič, tam ni bilo skoraj nikogar.

  • Borut Mekina

    10. 11. 2017  |  Mladina 45  |  Politika

    Referenduma ne bo, a najpomembnejši del zdravstvene reforme šele prihaja

    Predsednica zdravniške zbornice Zdenka Čebašek Travnik je ta teden, ko zbornici ni uspelo zbrati dovolj podpisov za referendum o zakonu o zdravniški dejavnosti, napisala sporočilo za javnost o zaroti proti zdravnikom. Zdravnikom s predlogom referenduma ni uspelo domnevno zato, ker mediji »naših in mojih osebnih opozoril večinoma niso želeli predstavljati javnosti,« je zapisala. Mladi zdravniki naj bi bili razposlali sporočila na več kot 300 medijskih naslovov – »skoraj brez vsakega odziva«. Vprašala se je, zakaj je iz arhiva oddaj RTV Slovenija izginilo poročilo z novinarske konference v zvezi z zbiranjem podpisov za referendum.

  • Damjana Kolar

    13. 11. 2017  |  Kultura

    Pritličje praznuje tretji rojstni dan

    Pritličje, ljubljanski lokal in kulturni center praznuje 3. obletnico delovanja, ki jo bodo obeležili s pestrim štiridnevnim programom. Pripravili bodo tribuno na temo nadlegovanja in nasilja nad delavci v gostinstvu #BullyFreeBar, koncert Tomaža Groma in Žige Murka, predstavitev EP-ja Gašperja Torkarja “Dreams Of Others”, DJ program, koncert Diamonda Terrifierja in Partijske linije (Blaža Pavlice in Jaše Bužinela), R36, Muzikačake, Luke Prinčiča, tribute DJ Verhu s Felis Catusom.

  • Uredništvo

    13. 11. 2017  |  Kultura

    Kdo vlada svetu?

    V Modri sobi Filozofske fakultete v Ljubljani bo 15. novembra ob 17.00 v okviru cikla Na Besedni postaji potekal pogovor ob izidu knjige Noama Chomskega z naslovom Kdo vlada svetu?, na katerem bodo sodelovali: prof. ddr. Rudi Rizman, prof. dr. Žiga Vodovnik in moderator Igor Jurekovič, študent sociologije in novinar Mladine.

  • Izak Košir

    12. 11. 2017  |  Politika

    Šarec Pahorju čestital za zmago

    Marjan Šarec je že čestital Pahorju za pričakovano zmago na letošnjih predsedniških volitvah. Po več kot 99 odstotkih preštetih glasovnic je Pahor dobil skoraj 53-odstotno podporo. Volilna udeležba je bila zelo nizka oziroma zgolj 41-odstotna. Največ podpore je Šarec dobil v okraju Kamnik, kjer opravlja funkcijo župana. Tam ga je podprlo skoraj 75 odstotkov volivk in volivcev, Borut Pahor pa je največ podore dobil v primorski regiji. Morda je vredno dodati, da je Marjan Šarec (sicer za las) zmagal tudi v ljubljanskem okrožju. 

  • Izak Košir

    12. 11. 2017  |  Politika

    Na predčasnem glasovanju zmagal Pahor, Šarec mu je tesno za petami

    Slovenija bo nocoj, po drugem krogu volitev, dobila novega predsednika republike. To bo lahko aktualni predsednik Borut Pahor, ali njegov izzivalec Marjan Šarec. Oba predsedniška kandidata sta glasovala že dopoldan - Šarec je svoj glas oddal ob 9. uri na volišču v Šmarci pri Kamniku, Pahor pa je na volišče v Šempetru pri Gorici prišel ob 11. uri. Volivci na predčasnem glasovanju Pahorju namenili 52,95 odstotka, Šarcu pa 47,05 odstotka glasov.

  • Grega Repovž

    Grega Repovž  |  foto: Borut Krajnc

    10. 11. 2017  |  Mladina 45  |  Komentar

    Če bo v nedeljo zmagal Šarec, mu bo to zmago prinesel Pahor

    Slovenski volivci so v prvem krogu slavili pomembno zmago: dosegli so drugi krog volitev in s tem oba favorita prisilili v ponovno in natančnejšo predstavitev stališč, osebne zgodovine in osebnih značilnosti. Po treh tednih nadaljevane volilne kampanje o obeh kandidatih vedo več in ju bolje poznajo – kar pa ne pomeni, da je odločitev lažja. Ne glede na to, kdo bo izvoljen, bodo ti trije tedni kampanje bodočega predsednika republike močno zaznamovali. Najbolj bo mandat bodočega predsednika zaznamovala udeležba. S kritiko, ki je bila izkazana že v prvem krogu, bo obremenjen celoten mandat – ne glede na to, kdo bo izvoljen.

  • Izak Košir

    10. 11. 2017  |  Družba

    Radio Mladina: Davčne oaze za telebane (gost: Borut Mekina)

    Pogovor je nastal na podlagi članka Svet, prikrojen za 0,01 odstotka ljudi iz nove številke Mladine >>

    https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/353295704&color=%23ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false

  • Vsi predsednikovi možje

    Eno leto mineva od ameriških predsedniških volitev – in Donald Trump je še vedno v Beli hiši. Kar je presenetljivo. Pravijo, da je izumil »fake news«, izraz »unpresidented« in podobne norosti, toda videti je tako, kot da je izumil srečo. Še najbolj namreč spominja na Johna Travolto in Samuela L. Jacksona, pred katera v Tarantinovem Šundu skoči neki mladenič in vanju z nekaj metrov izstreli vse krogle, ki so v nabojniku – toda vse krogle ju čudežno zgrešijo. Če pogledate Trumpa, je okrog njega vse preluknjano in razcefrano – vse krogle so ga čudežno zgrešile. Res je nepredvidljiv.

  • Damjana Kolar

    10. 11. 2017  |  Kultura

    REJVikend

    V petek v K4 prihaja britanski DJ Haus, šef založbe Unknown to the Unknown, v soboto pa Patrick Hawkins, član novozelandskega drum'n'bass dua State of Mind. V Klubu Monokel bo nastopila poljska DJ-ka FOQL, ki se bo predstavila s svojim live hardware setom, pridružili pa se ji bodo še Ikonal iz Zagreba in domači Shekuza, Nulla in R36.

  • Izak Košir

    9. 11. 2017  |  Družba

    Igor Kadunc odgovarja Ljerki Bizilj: "Vse besede so podprte s številkami"

    Ljerka Bizilj, direktorica TV Slovenija, je medijem poslala svojo izjavo, v kateri je bila kritična do nekaterih trditev, ki jih je na tiskovni konferenci izrekel generalni direktor RTV Slovenija Igor Kadunc. Slednji se je zdaj odzval na številne očitke, med katere spada tudi ta, da prireja podatke. Njegov odgovor, v katerem posebej demantira domala vsako trditev, ki jo je zapisala Ljerka Bizilj, objavljamo v celoti. 

  • Izak Košir

    9. 11. 2017  |  Družba

    "Če se hoče generalni direktor RTV znebiti Ljerke Bizilj, bo to moral storiti na drug način"

    Direktorica TV Slovenija Ljerka Bizilj se je odzvala na včerajšnjo tiskovno konferenco generalnega direktorja RTV Slovenija Igorja Kadunca. Slednji je odgovarjal na vprašanja novinarjev, predstavil polletno poslovanje javnega zavoda ter razkril nekaj načrtov za prihodnost. Ljerko Bizilj je najbolj zmotilo to, da je Kadunc izjavil, da bo nacionalka leto končala z izgubo. "Vsi uradni podatki kažejo, da TV Slovenija od januarja do septembra posluje dobro! In v primerjavi z letom 2016 - v močni medijski konkurenci - celo pridobiva gledalce!" je zapisala Ljerka Bizilj.

  • Darja Kocbek

    9. 11. 2017  |  Družba

    Neenakost vedno ustvari politika, nikoli tehnologija

    Najbolj pogosta utemeljitev za povečanje neenakosti v zadnjih štiridesetih letih je tehnologija, ker je povečala potrebe po zahtevnih spretnostih in hkrati zmanjšala potrebe po rutinskem ročnem delu. Manj razširjene so ugotovitve, da je sedanjo neenakost povzročila trgovinska politika ali politika trga dela. Tehnologija je najpogostejša razlaga za sedanje povečanje neenakosti zato, ker je v tem primeru mogoče reči, da se je neenakost povečala neodvisno od politike.

  • Uredništvo

    9. 11. 2017  |  Svet

    Mladina: Oktobrska revolucija

    »Devetega aprila 1917 je Vladimir Iljič Uljanov - Lenin z brzovlakom številka 263 potoval iz Züricha proti nemški meji. Njegov cilj je bila ruska prestolnica Petrograd. Nezaklenjen je bil le zadnji izhod. Tam sta sedela nemška častnika, od preostalih potnikov ločena s črto, zarisano na tleh vagona z belo kredo.«

  • Damjana Kolar

    9. 11. 2017  |  Kultura

    Deset kulturnih dogodkov od četrtka do nedelje

    V SNG Opera in balet Ljubljana bodo premierno uprizorili balet Orfična himna, belgijskega koreografa Jeroena Verbruggna. V Kinu Šiška bodo nastopili nizozemski tranceblues šamani My Baby, v Gala hali pa madžarska elektronska/downtempo zasedba Belau in ljubljanski trip hoperji Blu.Sine. V Mini teatru bo premiera dramskega besedila Pod snegom, letošnje dobitnice Borštnikovega prstana Saše Pavček.

  • Izak Košir

    8. 11. 2017  |  Družba

    Nič več zaradi Thompsona

    Vodstvo RTV Slovenija je prejšnji teden začelo postopek razrešitve urednice informativnega programa Jadranke Rebernik. Generalni direktor Igor Kadunc je postopek "po temeljitem razmisleku" sprožil na predlog direktorice TV Slovenija Ljerke Bizilj, konkretnih razlogov za omenjeno potezo pa ni pojasnil. Kadunc bo Jadranki Rebernik v skladu z ureditvijo omogočil možnost zagovora in nato, tudi na podlagi pridobljenega mnenja uredništva informativnega programa, sprejel končno odločitev. Kot je poudaril na današnji tiskovni konferenci, bo to znano čez približno dva ali tri tedne. Igor Kadunc je v pogovoru z mediji sicer predstavil svoje polletno vodenje javnega zavoda, govoril pa je tudi o načrtih za prihodnost.

  • Darja Kocbek

    8. 11. 2017  |  Družba

    Ko ogoljufani delavci puščajo sporočila v Zarinih oblačilih

    Kupci oblačil blagovne znamke Zara v Istanbulu so v žepih našli sporočila delavcev tovarne, kjer so jih sešili, da za svoje delo niso bili plačani, poroča Associated Press. Ker na plačilo čakajo že od julija 2016 in ni videti, da ga bodo kmalu dobili, so odšli v trgovine in dali sporočila v žepe oblačil, ki so jih izdelali.

  • Borut Mekina

    3. 11. 2017  |  Mladina 44  |  Politika

    Priznali so napako

    Leta 2013 je bila Slovenija poskusni zajček za nov način reševanja evropskih bank. Evropska komisija je gradila sistem, eksperimentirala je z različnimi zamislimi in od Slovenije, ki je tako ali tako sama klicala trojko, zahtevala, da sprejme nenapisana pravila. V Ljubljano je prišlo 200 tujih finančnih strokovnjakov in nato so pol leta računali velikost bančne luknje, recimo s tako imenovano pločnik metodo, to je s stanjem na pločniku in ocenjevanjem vrednosti zastavljenih nepremičnin. Njihova ekspertiza je bila vredna približno 500 evrov na uro, koliko pa je skupaj stal celoten postopek, Banka Slovenije do danes ni objavila – predvideva se, da približno 30 milijonov evrov.

  • Damjana Kolar

    8. 11. 2017  |  Kultura

    Vizija sodobnih in (zgodovinskih) zavetij Babilona

    V Kibla Portalu Maribor bodo 9. novembra ob 19.00 odprli mednarodno razstavo in interdisciplinarni festival KIBLIX z osrednjo temo Zavetja Babilona / Shelters of Babylon, ki bo na treh lokacijah povezal več kot 80 umetnikov, strokovnjakov, teoretikov, performerjev, študentov, programerjev, vizualnih animatorjev, predavateljev. Gre za konfrontacijo umetnosti in realnosti skozi vizijo sodobnih (in zgodovinskih) "zavetij Babilona." Razstava je druga v seriji velikih mednarodnih dogodkov štiriletnega projekta Risk Change / Tvegaj spremembo (2016–2020), ki ga sofinancira program Ustvarjalna Evropa Evropske Unije. Na otvoritvi se bodo s performansi predstavili: DJ D'Sun aka Damir Pečnik, Bojana Križanec in Huiqin Wang. Kuratorja razstave: Peter Tomaž Dobrila in Nina Jeza

  • Damjana Kolar

    8. 11. 2017  |  Kultura

    Serija fotografij manj znanega dela Jožeta Plečnika

    V letošnjem letu obeležujemo dve obletnici, ki sta zaznamovali življenje Jožeta Plečnika: 60. obletnico smrti in 145. obletnico njegovega rojstva, zato so se v Centralni tehniški knjižnici Univerze v Ljubljani odločili, da z razstavo osvetlijo eno manj znano Plečnikovo delo. 9. novembra ob 19.00 bodo odprli fotografsko razstavo Gašperja Lešnika z naslovom Plečnikov spomenik v Črni na Koroškem, ki predstavlja spomenik žrtvam 1. in 2. svetovne vojne.

  • Boris Vezjak

    7. 11. 2017  |  Politika

    Simič v Odmevih: ne grešnik, davčna avtoriteta

    Ne, ni bilo Slavka Bobovnika, to vlogo je prevzela Rosvita Pesek. In ko smo že pričakovali, da se bo moral Simič kot lastnik podjetij v davčnih oazah zagovarjati zaradi dejstva, da odpira svoja podjetja v davčnih oazah zaradi manjših davkov, se je vse obrnilo na glavo.

  • Darja Kocbek

    7. 11. 2017  |  Svet

    Od leta 2020 bodo nadzorovali in ocenjevali vse državljane in pravne osebe

    Državni svet Ljudske republike Kitajske je 14. junija 2014 objavil dokument o oblikovanju sistema ocenjevanja državljanov. To je klasičen kitajski dolg in pust politični dokument, a vsebuje radikalen predlog. Kaj pomeni, da Kitajci načrtujejo vzpostavitev nacionalne lestvice zaupanja, s katero bodo ocenjevali, kakšen državljan je vsak posamezni prebivalec, sprašuje Wired.

  • Damjana Kolar

    7. 11. 2017  |  Kultura

    Neskončna prepletenost in tragičnost neizpolnjene ljubezni

    V Cankarjevem domu bo 7. novembra ob 19.30 gostoval japonski plesalec in koreograf Saburo Teshigawara, eden najprepoznavnejših, samosvojih in po mnenju New York Timesa eden najboljših koreografov sodobnega plesa. Tokrat se v Ljubljano vrača s plesno predstavo Tristan in Izolda, ki je nastala po istoimenski kultni operi Richarda Wagnerja. Saburo Teshigawara in njegova soplesalka Rihoko Sato dopolnjujeta Wagnerjevo glasbo, ki ostaja osrednji del predstave, s keltsko legendo o Tristanu in Izoldi ter njenih tragičnih razsežnostih, ko telesi nesojenih ljubimcev postaneta glasnika neizrekljivega.

  • IK, STA

    6. 11. 2017  |  Družba

    RTV Slovenija bo Nataši Pirc Musar izplačala 70.000 evrov odškodnine

    RTV Slovenija in Nataša Pirc Musar sta v primeru odprave sklepa o imenovanju Pirc Musarjeve za generalno direktorico RTV sklenila sodno poravnavo. Javni zavod bo nesojeni generalni direktorici izplačal 70.000 evrov odškodnine.