-
16. 5. 2025 | Mladina 20 | Za naročnike
-
16. 5. 2025 | Mladina 20 | Hrvaška Za naročnike
Odgovor na vprašanje iz naslova bi bil brez pretiravanja: nič, niti malo … Vsaj, če govorimo o Hrvaški. Dneva zmage nad fašizmom Hrvaška ne praznuje, niti protokolarno, in čeprav nisem zagovornica proslav, ker so praviloma namenjene krepitvi populizma, je nekaj kancerogenega na tem, da se država sploh ne zmeni za dan, ko so v njeno glavno mesto vkorakale partizanske enote na čelu z legendarnim voditeljem Druge proletarske brigade, gospodom in komunistom Kočo Popovićem. In ga rešile ustaške in nacistične pošasti. Kakorkoli, v Angliji in Franciji so v čast žrtvam fašističnega nasilja zadoneli zvonovi, enako je bilo po vsej Evropi, v Kanadi, ZDA – povsod so 80. obletnico osvoboditve izpod fašizma proslavili na državni ravni –, na Hrvaškem pa je bil ta dan popolnoma prezrt, čeprav je bila država, vključena v močno jugoslovansko protifašistično gibanje, takrat na pravi strani zgodovine. Tisti strani, ki se je danes sramuje, tisti, ki jo že od devetdesetih let razkraja politični revizionizem, tako da danes vsako omenjanje antifašizma ali praznovanje zmage nad fašizmom velja tako rekoč za prostaško, saj ne sodi k uradnemu projektu nacionalistične izključevalnosti, ampak spominja na osovraženi skupni partizanski boj Srbov in Hrvatov. Zato sta antifašizem in NOB v popolnem neskladju z ideologijo zakompleksane etnonacionalistične province.
-
16. 5. 2025 | Mladina 20 | Ekonomija Za naročnike
Trump je kapituliral, še preden so se prave bitke sploh začele
ZDA in Kitajska so v ponedeljek, 12. maja 2025, dober mesec po Trumpovi pompozni napovedi protekcionističnih carin, v Ženevi sklenile začasen trgovinski dogovor. Carine so obojestransko radikalno znižale, trgovinska vojna je odložena za najmanj devetdeset dni. Obe državi sta razglasili zmago, Washington na račun resetiranja odnosov s Pekingom, za Kitajsko pa so ZDA odstopile od svojega radikalnega protekcionizma. Dejansko sta obe strani poskušali rešiti trgovinsko blokado, ki ne koristi nikomur. Trump je glede na začeto trgovinsko vojno kapituliral, še preden so se prave bitke sploh začele.
-
16. 5. 2025 | Mladina 20 | Kolumna Za naročnike
Tovarni bežečih dobičkov / Največji banki nas odirata
Dve največji banki v Sloveniji se kopata v velikih dobičkih. Ti pa odtekajo iz države in zanje se lahko obrišemo pod nosom, ker sta banki v tuji lasti. Dobičke omogočajo državljani in podjetja, ki v teh dveh bankah varčujejo ali si od njiju sposojajo denar.
-
16. 5. 2025 | Mladina 20 | Pamflet Za naročnike
Številčno razpoloženje državljanov med enimi in drugimi volitvami sporočajo ankete javnega mnenja. Zdajšnji referendum jih je postavil več kot vprašljive. Zadnji aprilski sta opravila Valicon in Mediana; prvi je nameril podpornikom zakona 23, nasprotnikom pa 53, medtem ko je druga naštela 26 pro in 49 odstotkov kontra. Rezultat je bil popolnoma drugačen: zakon je podprlo 7, zavrnilo pa ga je 92 procentov volivcev.
-
16. 5. 2025 | Mladina 20 | Dva leva
Etapna zmaga Janševega razuma na dirki za Slovenijo
Potem ko si je argentinski papež Bergoglio varno izbral neobremenjeno ime Frančišek, ga domnevni nadaljevalec njegove doktrine ni nadgradil v Frančiščka II., ampak v veliko bolj zagonetno ime Leon. Pojasnilo je bilo, da bo nadaljeval Frančiškovo izročilo, a da ne bo njegova kopija. Predhodnik izbranega imena, Leon XIII., je bil promotor krščanskega socialnega nauka, kakršnega je pri nas zagovarjal Krek. Vprašanje je, ali je »krekovstvo« vesoljne cerkve res odgovor na izzive časa: položaj malega človeka, brezpravnega delavstva, razčlovečenih migrantov in beguncev, žrtev vojn etc. A kakorkoli. Ime Leon spodbuja tudi številne drugačne asociacije. Že itak je del standardne folklore notranje in eksterne kritike cerkve opozarjanje na neposredno ali posredno vpletenost visokih klerikov v spolne škandale. Tudi »rdeči papež« Bergoglio je prestrezal takšne očitke. Kaže, da jih bo ameriški papež Prevost še več.
-
16. 5. 2025 | Mladina 20 | Uvodnik
Ali rezultat na referendumu nakazuje, da bo tudi na volitvah v državni zbor leta 2026 slavila desnica oziroma SDS? Se je zgodil premik v volilnem telesu? Ne. Tokratni referendum namreč ni nakazal, da gre za spremembe v volilnem telesu. Da je v Sloveniji bolj priljubljena desnica, zlasti skrajna SDS, vemo že od lani, to so jasno pokazale že evropske volitve. Mar ni neverjetno, da se tega dejstva nihče več ne spomni?