Vlado Miheljak

Vlado Miheljak

 |  Mladina 14  |  Dva leva

Le PEN Slovène

(Voltairove norčije)

»V PEN me je leta 1988 kot političnega disidenta povabil slovenski pisatelj Drago Jančar. Takrat je bil PEN zbirališče uglednih in pogumnih literatov, ki se je borilo za človekove pravice in svobodo izražanja. Danes se je v vodstvo te organizacije nateplo vse mogoče, glavno besedo pa imajo sodelavci Udbe in Ozne. Zato ne preseneča, da je ena njihovih glavnih javnih aktivnosti neprestano iskanje notranjega sovražnika in boj za privilegije pri državnih jaslih.«
— Janez Janša je tudi v PEN-u odkril notranjega sovražnika

»Smo denimo tudi predstavniki slovenskega PEN-a sodelovali pri izključitvi Vojislava Šešlja iz srbskega in mednarodnega PEN-a leta 91.«
— Boris A. Novak, pesnik in član Slovenskega centra PEN, razkriva, da so drugod notranji sovražniki že veliko prej obračunavali s člani PEN-a

»Bog je komedijant, ki igra pred občinstvom, preveč plašnim, da bi se mu smejalo.«
— Voltaire vidi notranjega sovražnika v božji publiki

Oh, groza! Iz slovenskega centra PEN so izključili največjega slovenskega literata. Borisa Pahorja? Nikakor. On je izstopil sam. Izključili so Janeza Janšo, ki je slovenskim hermetičnim literatom pred časom zabrusil, da je prodal več knjig kot vsi tisti, ki ga izključujejo, skupaj. Po kvantitativnih merilih je verjetno res največji. Navsezadnje nenehno poudarja, da črni fond, nepojasnjen vir njegovih gotovinskih sredstev in nakupov, izhaja iz prihrankov od ogromne prodaje Premikov in Okopov. Torej več kot orožja? To verjetno ne, čeprav njegovo vojaško-taktično prozo in poezijo kupujejo tudi tisti, ki knjig sicer ne berejo. In izključitvi so sledile predvidljive reakcije, kakršnih smo v Janševi eri v Sloveniji že vajeni. Ko se mu zgodi kaj neprijetnega, mu njegovo spremstvo izreka nekritično podporo, tako kot so mu brez kritične distance sledili ali vsaj molčali ob njegovi neredko sporni dejavnosti. Izstopi so bili zato pričakovani. Nekateri naj bi izstopali in vstopali, kot da je PEN avtobus, pravi Boris A. Novak in pri tem meri na večkrat izstopljenega Capudra. Iz te zgodbe štrli edino izstop Ferija Lainščka, ki bi mu težko pripisali politično motiviranost. A prav zato bi moral vedeti, da je bolj kot vprašanje, zakaj je Janša izključen, primerno vprašanje, kako je lahko bil toliko časa član.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.

Pisma bralcev

  • Radivoj Pahor, Renče

    Le PEN Slovène

    Med člani slovenskega in tako tudi mednarodnega PEN-a je nekdanji predsednik deželne vlade »deloval« (beri: plačeval članarino) 25 let, ko pa so zaradi vrste neetičnih dejanj (vsaj tako osebno razumem razloge za izključitev) postavili njegovo članstvo pod vprašaj in ga končno, ne pa še dokončno, izključili, jih je kar počez, zlasti pa vodstvo, ozmerjal z oznovci in udbovci. Več