Vlado Miheljak

Vlado Miheljak

 |  Mladina 35  |  Dva leva

Luka Luka Koper

(medtem ko desnica mašuje, levica kadruje)

…. Je bil papež na strani fašizma, na žalost, takrat. To se je poznalo tudi v Sloveniji. Slovenija je ravnala med vojsko, ne sodelovat s komunisti, zato ker je papež prepovedal. Ampak Amerikanci so podpirali Ruse oziroma Sovjete, tu pri nas so podpirali tudi Angleži partizane in tako naprej. Ljubljana uboga ni kapirala, koliko je ura, in je šla po svoji poti.
— Boris Pahor, o zgodovinski vlogi medvojne slovenske cerkve (Pahoriana, Opera SNG, 26. 8. 2013)

Kako, da ste se znašli v Dachauu?
Mene so prišli januarja 1944 iskat domobranci; najbrž jim je to svetoval kaplan, ki je vedel, da ne bom na njihovi strani, saj sem objavljal v Kocbekovem »Dejanju«. Pri meni doma so našli proglas proti nacizmu – v katerem sem zapisal, da si bo nacizem na tržaških skalah razbil glavo – in me izročili gestapu
— Boris Pahor o slabih izkušnjah z domobranskimi borci proti totalitarizmu (intervju Mladina, 27. 8. 2009)

Pisatelj je bil …kritičen do nekdanjega predsednika slovenske vlade Janeza Janše zaradi njegovega nedeljskega govora v vasi Rovte pri Logatcu ob 70-letnici domobranstva. Janša je po Pahorjevem prepričanju postavil zgodovino na glavo, ko je odgovornost za vse zlo naprtil izključno komunistom (kot mladenič je bil Janša sam član komunistične partije, je dejal književnik) pozabil pa je na vse ostalo.
— Boris Pahor ne zaupa antikomunizmu nekdanjega komunista (Primorski dnevnik, 28. 8. 2013)

Hja, medtem ko desnica mašuje in glorificira spomin na slovensko domobranstvo, je pogled politične levice usmerjen naprej. Očitno v njej razumejo napotilo velikega učitelja Stalina, da je treba gledati naprej in ne nazaj, če se nočeš zmotiti v politiki. To, kar se je pred dnevi zgodilo v Rovtah, se ne bi smelo. A tudi to, kar se je zgodilo v Luki Koper, prav tako ne. Če začnemo pri slednjem, moramo ugotoviti, da Mišič ni prvi, ki je kot politični kader, brez jasnih kompetenc, zasedel pomembno mesto. A tokrat je bila idealna priložnosti, da se v pomembni paradržavni firmi preseka z logiko političnega kadrovanja. Dobro, lahko bi sicer kdo dokazoval, da imenovanje ni politično, saj so levji delež prispevali predstavniki zaposlenih in lokalne skupnosti. Res je tudi, da Bratuškova ta čas ni potrebovala afere Mišič, a to še ne pomeni, da nastavitev ni bila politična. Ne zato, ker bi Bratuškova negodovala ob Mišičevemu imenovanju na čelu Luke s figo v žepu, ampak ker lahko to imenovanje, če obstane, resno zamaje koalicijo in tudi stranko PS. Prehod človeka, brez nedvomnih kompetenc in izkušenj za vodenje tako velikih sistemov, naravnost iz vladne garniture nedvomno kaže na pomanjkanje kadrovske higiene. Ob tem je najbolj absurdno, da nekateri bivši poslanci po preteku mandata zlepa ne morejo dobiti služb na področjih, za katera imajo nedvomno kvalifikacije in kompetence. Pričakujemo in upamo lahko, da bo to sporno imenovanje »izbilo Sodu (Slovenski odškodninski družbi) dno« in da bo na koncu anulirano.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.