-
6. 10. 2023 | Mladina 40 | Kultura | Film
Huligani ponoči sredi Ljubljane brutalno pretepejo Kristjana Gričarja, masaker, ta snuff, ki ga prenašajo prek Facebooka, pa v živo gleda 20 tisoč ljudi – in nihče ne pokliče policije. Kristjan – Jezus dobe socialnih omrežij – obleži v mučeniški komi. V Kliničnem centru se bori za življenje, toda Lara (Diana Kolenc), članica reševalske ekipe, ki ga je rešila, nenadoma od njega dobi smileyja.
-
6. 10. 2023 | Mladina 40 | Kultura | Film
Žaga X je nov reboot Žage, neuničljive franšize o neuničljivem na smrt bolnem Johnu Kramerju (Tobin Bell), ki zadnje – resda neskončne – trenutke življenja posveti pikantnim maščevalnim igram. V mitotvorni Žagi X, novo gradilko svetov, ki kronološko stoji nekje med prvo in drugo Žago (ne sprašujte), Kramer izve, da ima terminalnega raka in da ga lahko reši le neki norveški doktor, ki eksperimentira v Mehiki – bajno plačaš in morda čudežno preživiš. In res, Kramer bajno plača – kaj mu pa preostane? Vse svoje prihranke investira v svoje preživetje – v čudež. Živelo alternativno zdravstvo! Živel Hipokrat! A kot se hitro izkaže, je čudež le »čudež« – prevara. Naletel je na prevarante, ki so pogruntali »igro«, s katero obupanim pacientom tik pred smrtjo poberejo vse prihranke, kar je prava privatizacija zdravstva. Toda Kramer ne bi bil Jigsaw, kralj personalizirane torture, če udarca ne bi vrnil – njegove igre, srhljivi dialekti torture porna, so pikantnejše in šokantnejše od pohlepnega, pokvarjenega, mazaškega, izrojenega zdravstvenega sistema.
-
6. 10. 2023 | Mladina 40 | Kultura | Film
V McKayevi Veliki potezi ste videli, kako so veliki investitorji in borzni igralci pred letom 2008 stavili proti ameriškemu hipotekarnemu trgu (pri tem so obsceno obogateli, a zrušili globalni finančni trg), v Gillespiejevem Odpuljenem denarju, robustni farsi, pa lahko vidite, kako so mali, res drobni, amaterski investitorji in trgovalci – naivni, tesnobni, zadolženi, zapostavljeni, pozabljeni, anonimni »združeni proletarci«, ki jih vodi Keith Gill (Paul Dano), manični robinhoodski podtalni vplivnež z Reddita in YouTuba – med pandemijo na bajno in viralno zaslužili z množičnim in neomajnim kupovanjem delnic slovite, slabo stoječe, degradirane in podcenjene trgovske verige GameStop, s čimer so povsem pokvarili igro velikim ribam, etabliranim, prestižnim, goljatskim, pohlepnim investitorjem (Seth Rogen, Vincent D’Onofrio, Nick Offerman, Sebastian Stan, Rushi Kota), zlatim ajatolam hedge skladov in Wall Streeta, ki so počeli ravno nasprotno: stavili so, da bo GameStop propadel. Stavili – in igrali – so proti njemu.
-
6. 10. 2023 | Mladina 40 | Kultura | Film
Kaj, če umetna inteligenca dobi kode za aktiviranje jedrskega orožja? V Kreatorju, ki je prežet z nostalgijo za prihodnostjo in ki ga je posnel Gareth Edwards, avtor franšiznih spektaklov (Godzilla, Rogue One: zgodba Vojne zvezd), se zgodi natanko to: umetna inteligenca dobi dostop do jedrskega orožja – in ga uporabi.
-
6. 10. 2023 | Mladina 40 | Kultura | Film
Aki Kaurismäki, auteur auteurjev, je leta 2017 posnel Drugo stran upanja, svoj zadnji film. In to dobesedno – rekel je namreč, da je to njegov zadnji. Kdaj je že Steven Soderbergh rekel, da ne bo več posnel nobenega filma. Davno. In kdaj je že Anthony Hopkins rekel, da v filmih ne bo več igral. Davno, res davno. A oba se vračata. Tudi Kaurismäki se je vrnil, toda Jesensko listje, ki ga je verjetno naslovil japonski transcendentalist Yasujiro Ozu, avtor Pozne pomladi, Zgodnjega poletja in Jesenskega popoldneva (liričen, asketski, homogen, kontemplativen, melanholičen in velikodušen kot Kaurismäki), izgleda kot Kaurismäkijev »izgubljeni« film – kot film, ki ga je posnel že pred leti, a so ga našli šele zdaj. Bari so videti tako, kot da bi padli iz preteklosti, džuboks – ja, Wurlitzer – vrti stare štikle, mobilnih telefonov ni na spregled, karaoke nadomeščajo Tinder, vsi izgubljenci in outsiderji, ki naseljujejo ta demi-monde, so tako osamljeni in zapuščeni, kot da so tik pred odkritjem socialnih omrežij, ne obračajo se po vetru, vsi tako vneto in permanentno kadijo, kot da kajenje še ni prepovedano, a cigaretni dim, ki ovija, zavija in spodvija njihovo anonimno žalost, osamljenost in zapuščenost, je – tako kot Mornarjev džeket iz kačje kože v Lynchevih Divjih v srcu – simbol njihove individualnosti in vere v osebno svobodo.
-
29. 9. 2023 | Mladina 39 | Kultura | Film
Filmi so vedno glorificirali ženske, obenem pa so jih brezsramno objektivirali, poniževali in klofutali – v filmih je bilo pretepanje žensk nekaj povsem »normalnega«. Protislovje? Vsekakor. In film Prvič po vsem ga poosebi: Hardin (Hero Fiennes Tiffin), protagonist te franšize (Prvič …), pisatelj, avtor avtofikcije, ki je postala bestseller, je v ustvarjalni krizi – naslednjega romana ne more in ne more napisati. Blokiran je. Pije. Rešila bi ga lahko le njegova nekdanja muza – Tessa (Josephine Langford), ki pa ga je pustila, jasno, zaradi toksičnosti, sebičnosti, arogance, narcizma. Ker ji je zagrenil in uničil življenje, ga noče več. Hardinu tako ne preostane drugega, kot da se odpravi v Lizbono, kjer živi Nathalie (Mimi Keene), njegova prejšnja muza – tudi njej je s svojo toksičnostjo zagrenil in uničil življenje. Ergo: v ženski vidi muzo in objekt.
-
29. 9. 2023 | Mladina 39 | Kultura | Film
»Matt Turner, pod tvojim sedežem je bomba!« Matt Turner je berlinski bančnik, igra pa ga Liam Neeson, ki v temle rimejku španskega enopremisnega Maščevanja nima priložnosti, da bi demonstriral svoj »set veščin«, s katerim rožlja že vse tja od Ugrabljene – ves film namreč obtiči v avtu. Za volanom. Z otrokoma, ki ju je hotel odpeljati v šolo in ki zrušita vse rekorde zoprnosti (kot da bi hotela poudariti krizo sodobne patriarhalne družine). Nihče ne sme vstati. Nihče ne sme ven. Kdo je nastavil bombo, ne ve, kakor tudi ne ve, čigav je vsevidni in vsevedni glas, ki ga po telefonu izsiljuje in režira. Ja, ugrabljeni so. In ja, zgodi se jim Hitrost, toda na dolgočasen način. Vsi svoje vloge le recitirajo. Tudi strah le recitirajo.
-
29. 9. 2023 | Mladina 39 | Kultura | Film
P’estanian in trije smrčketirji
Tale španski animirani film, sicer predelava televizijske serije z začetka osemdesetih, je povsem zvest Dumasovi klasiki Trije mušketirji (kraljeve mušketirje igrajo psi, fatalno milady igra mačka ipd.), a je obenem tudi povsem brez duha. Animacija brez imaginacije. Vse je tako poceni, da skušajo kot produkcijsko vrednost tržiti tudi prdenje. (kino)
-
29. 9. 2023 | Mladina 39 | Kultura | Film
Dobro veste, katero vprašanje si zadnje čase spet vsi zastavljajo: ali obstajajo neznani leteči predmeti in zunajzemeljska bitja? Milton Robinson (Ben Kingsley), ostareli in osamljeni rezident neke pensilvanske vukojebine, ki gre po poti Očeta (via Anthony Hopkins), na to vprašanje odgovarja pritrdilno – in to odločno, entuziastično, evforično. To ve iz prve roke. Na njegovem vrtu je namreč pristal – okej, strmoglavil – neznani leteči predmet, leteči krožnik, vesoljsko plovilo, v katerem je prijazno, ljubko, nežno, nemo humanoidno zunajzemeljsko bitje, s katerim se sprijatelji, medtem ko – kot E.T. – čaka na vrnitev domov. Problem je le v tem, da Julesu nihče ne verjame. Ne bližnji (hči), ki so se oddaljili, ne mestne oblasti (policija), ki ga ignorirajo – tisti »vesoljček«, Jules, je metafora osamljenosti, ki deprimira, pustoši in alzheimerira starejše.
-
29. 9. 2023 | Mladina 39 | Kultura | Film
Film Plačanci 4 je popolna prevara, totalni nateg, žalitev. Za gledalca se sploh ne zmeni. Nikomur se namreč čisto nič ne ljubi – ne zgodbi, ne akciji, ne humorju, ne lokacijam, ne igralcem. Zgodba: bad guys z Bližnjega vzhoda se dokopljejo do detonatorjev jedrskega orožja, tako da začnejo pakirati III. svetovno vojno, good guys – plačanci, ki jih vodita Sylvester Stallone in Jason Statham – pa skušajo to preprečiti. Ja, kliše – ki pa se ne pretegne. Nima idej. Niti zares klišejski se mu ne ljubi biti. Lokacije: vse se odvrti v dotrajanih, izmučenih, odsluženih, dolgočasnih industrijskih kompleksih, ki so brez dodane vrednosti in ki za art direction še niso slišali (in ki so se zataknili v slepem črevu hrvaške denacionalizacije). Akcija: akcijski prizori so brez domišljije in brez elana, upehani, inertni, lenobni in premočrtni, kot da bi padli iz eksplozivnih, pirotehničnih akcijskih filmov, v kakršnih je nekoč, tam v osemdesetih letih, igral Chuck Norris – potrebujejo veliko hitre, divje montaže, filtrov in zatemnitev, da bi prikrili, da nimajo kaj pokazati. Razen monotonosti. Jasonu Stathamu, alias Leeju Christmasu, se ne ljubi niti skloniti. Hodi in strelja kar povprek, naveličano in neselektivno – vsi morajo umreti, vsi so krivi. In brezimni bad guys trumoma padajo. Niti pogleda ne, kam ustreli, pa jih pade deset – vanj jih hkrati strelja deset ali sto, a ga nihče ne zadene.
-
29. 9. 2023 | Mladina 39 | Kultura | Film
General Augusto Pinochet (Jaime Vadell), čilski fašistični diktator, ki je leta 1973 z vojaško hunto strmoglavil vlado Salvadorja Allendeja in dal potem mučiti in pobiti na tisoče »komunistov«, je El Conde, grof, vampir, ki pri dvestopetdesetih – ob asistenci svojega zvestega beloruskega butlerja, ki je nekoč vodil Pinochetova taborišča smrti, žene, ki jih z ugrizom noče »podariti« nesmrtnosti, kopice otrok, ki prežijo na njegov zaklad (produkt brezmejne, patološke korupcije), in mlade nune (Paula Luchsinger) z eksorcističnim know-howom in blaznim zgodovinskim spominom – išče novo kri in nova srca, obenem pa se spominja, kako je svojo vojaško, morilsko, mračno kariero začel na dvoru francoskega kralja Ludvika XVI., v času francoske revolucije, jasno, na strani kontrarevolucije, kako je potem, kot bi rekel Coppolov Drakula, »preplul oceane časa« in pristal v latinski Ameriki, ki ji je, kot bi rekel Eduardo Galeano, odprl žile, in kako je en passant večkrat oportunistično in strahopetno insceniral svojo smrt, da bi se izognil roki pravice, itak prepričan, da je nedolžen in nad zgodovino.
-
29. 9. 2023 | Mladina 39 | Kultura | Film
Ženskam, prvim žrtvam kapitalizma, je preostala le solidarnost
V Franciji leta 1981 prevzame oblast François Mitterrand, toda njegov socializem – sicer inspirativen in optimističen – je prešibek za kapitalizem, ki ustvarja slabe službe, brezdomce, lirično nespečnost, mrak in množico osamljenih ljudi, ki telefonarijo v radijski nočni program. Konzumentka enega izmed teh programov je tudi Élisabeth (Charlotte Gainsbourg), sveže ločena in brezposelna mati dveh najstnikov, družbeno-kritične Judith (Megan Northam) in poetično zasanjanega Matthiasa (Quito Rayon-Richter), ki se v steklenem in hladnem stanovanju tako utaplja v negotovosti, tesnobi, zapuščenosti, bolščanju predse, flirtih z novo svobodo in nočnem spleenu, da pokliče gostiteljico tega radijskega programa, Vando Dorval (Emmanuelle Béart), ki ji po izpovedi – solidarno – ponudi službo studijske telefonske operaterke, sprejemalke nočnih klicev. Ta ponudbo sprejme, med klicatelji in klicateljicami pa ji v ušesa najbolj pade Talulah (Noée Abita), izgubljena, zasvojena, brezdomna, potepuška najstnica, ki ji – solidarno – ponudi streho, hrano in uteho. Potniki noči so film o potnicah noči – o ženskah, ki jim, kot bi rekel Hegel, nasproti stoji »noč sveta« in ki jih lahko reši le solidarnost.
-
22. 9. 2023 | Mladina 38 | Kultura | Film
Dvanajstletna Mina, zvedava in zatreskana, se prijavi na avdicijo za novo plesno hiphop skupino – in na njeno veliko presenečenje jo sprejmejo. Mi nismo tako zelo presenečeni, kakor tudi nismo presenečeni, da tako entuziastično, agilno in emocionalno zapleše s svojimi sanjami, saj smo videli vsa nadaljevanja mjuzikla Odpleši svoje sanje. (Kinodvor/Kinobalon)
-
22. 9. 2023 | Mladina 38 | Kultura | Film
Anchorage je road movie, v katerem Goli v sedlu srečajo Strah in grozo v Las Vegasu in Zaklad Sierra Madre. Gola v sedlu sta Jake (Scott Monahan) in John (Dakota Loesch), brata, totalni zgubi, ki ju je življenje – blaginja, šole, dobre karierne priložnosti ipd. – zaobšlo in ki skušata ukradena mamila, skrita v medvedkih v prtljažniku kadilaka, s Floride prepeljati na Aljasko, jih prodati in bajno zaslužiti. Na hitro hočeta obogateti in unovčiti svoje delnice v ameriškem snu. Denar leži na cesti, samo pobrati ga je treba, pravita. »Zdaj sva midva na vrsti!« Toda ko pripeljeta v puščavo, Ground Zero ameriškega sna, mentalno skreneta – na trd, oster, surov, naturalističen, jezen, antibudžeten, izgorel način. (Amazon Prime)
-
22. 9. 2023 | Mladina 38 | Kultura | Film
Največje leglo serijskih pedofilov
V času, ko je med slovenske tabornike treščila spolna zloraba, bo tale doku deloval kot prava grozljivka, saj za največjega spolnega predatorja, za največjega spolnega nadlegovalca otrok, za največje leglo serijskih pedofilov razglasi Boy Scouts of America – organizacijo ameriških skavtov, ki je veljala za čisto kot ameriška pita in ameriška zastava. Za zlati standard. Če hočeš biti skavt, kaj šele starešina, moraš biti res čist, časten, moralno neoporečen, patriotski, toda skavtstvo, pravi novinar Patrick Boyle, raziskovalec in razkrinkovalec skavtskih zlorab, je vedno pritegovalo moške, ki so jih pritegovali dečki. Skavti so imeli problem. Kako so ga reševali? Logično – z zaroto molka.
-
22. 9. 2023 | Mladina 38 | Kultura | Film
Roman Smrt deklice z vžigalicami, ki ga je leta 2002 objavil Zoran Ferić, je skušal biti hrvaški Twin Peaks, film, ki ga je Goran Kulenović, režiser serije Črno-beli svet, posnel po njem, pa skuša izgledati kot skandinoir (s pridihom Kroga, Izganjalca hudiča in celo Ducata umazancev). Rab, kjer se dogaja (leta 1992, ja, tik pred začetkom »domovinske vojne«), je videti kot mračno, morbidno, zapuščeno, ledeno mestece v kakem norveškem fjordu. Vsi se poznajo. Vsi drug o drugem vse vedo. Čisto vse. Drug drugega celo bolje poznajo kot sami sebe. Tudi drug drugega ščitijo, pa čeravno s tem ščitijo le sami sebe, saj si tako vedno znova zagotovijo roko, ki bo umila roko. Quid pro quo imajo v genih. In na ta otok, zatopljen v preteklost in prežet z miti, fantazmami in identitetno politiko, ki so tako zakoreninjene, da imajo moč ideologije, se po ločitvi vrne moški, ki ga je zapustil – Fero (Ozren Grabarić), patolog. In vrne se ravno v pravem trenutku – nekdo namreč umori migrantko, romunsko nebinarno prostitutko, »deklico z vžigalicami«, umori pa jo tako groteskno in grizlijevsko, da se zdi, da jo je pokončala pošast. Fero in robustni inšpektor Mungos (Goran Navojec), mladostna prijatelja, skušata ugotoviti, kdo je ta pošast, osumljeni pa so praktično vsi moški, od pisatelja (Voja Brajović) do žalujočega Globusa (Slavko Sobin), saj so bili, kot kažejo medicinske kartoteke (ne sprašujte), tako rekoč vsi žrtvini klienti.
-
22. 9. 2023 | Mladina 38 | Kultura | Film
Ko bi se slovenski naslov filma A Haunting in Venice, posnetega po romanu Agathe Christie (nadaljevanje franšize, ki sta jo spočela Umor na Orient ekspresu in Smrt na Nilu), glasil vsaj Strah v Benetkah ali Strahovi v Benetkah ali Strašenje v Benetkah ali Groza v Benetkah ali Duhovi v Benetkah ali Skrivnosti Benetk – magari Umor v Benetkah ali Smrt v palači ali Smrt v beneški palači, navsezadnje, »smrt«, ki jo leta 1947 preiskuje elegantni, afektirani, brkati, simpatično mizantropski, vsevedni in vsevidni Hercule Poirot (Kenneth Branagh), belgijski Sherlock Holmes (s sabo ima tudi Watsona, alias Portfoglia, telesnega stražarja, ki ga varuje pred feni in fenicami in ki ga igra Riccardo Scamarcio), po novem rezident Benetk, se je zgodila prav tam, v beneški palači. Samo Smrt v Benetkah ne – nikar! In nikdar!
-
22. 9. 2023 | Mladina 38 | Kultura | Film
V vojnah so jih uporabljali za topovsko hrano
Tiste, ki ste se spraševali, kdo za vraga je na roko in z dinamitom – napol samomorilsko – razbijal skale v francoskih in švicarskih Alpah, kjer so zrasli vsi tisti neverjetni gorski tuneli in vrtoglave železnice, bodo odgovor dobili v francoskem animiranem filmu Psom in Italijanom vstop prepovedan, v katerem Alain Ughetto avtobiografsko – da ne rečem avtofikcijsko (in metafikcijsko, če hočete) – pokaže, da so to počeli migranti.
-
15. 9. 2023 | Mladina 37 | Kultura | Film
Red, White & Royal Blue je romantična komedija z ubijalsko premiso: Henry Fox Mountchristen-Windsor (Nicholas Galitzine), britanski princ, in Alex Claremont-Diaz (Taylor Zakhar Perez), sin prve ameriške predsednice (Uma Thurman), sta geja – in ne le geja, ampak se tudi zaljubita. Jasno, skrivaj. Najprej si gresta sicer na živce, toda le zato, ker se tako blazno privlačita. Vse delata, da bi to skrila, obenem pa se morata – v imenu dobrososedskih transatlantskih odnosov – delati, da se odlično razumeta, da sta celo prijatelja, kar pomeni, da se lahko na odprti sceni – pod žarometi, pred kamerami – objemata in stiskata, pa nihče nima pojma, kaj se dogaja.
-
15. 9. 2023 | Mladina 37 | Kultura | Film
The Cursed, alias Eight for Silver, je briljanten marksistični šoker, v katerem francoski podeželski aristokraciji na začetku 19. stoletja njen razredni fašizem eksplodira v obraz. Ko veleposestniki, ki jih vodi Seamus Laurent (Alistair Petrie), grizlijevsko zmasakrirajo Rome in si prisvojijo njihovo ozemlje, s čimer jasno pokažejo, kako nastane bogastvo (prvobitna akumulacija je genocid!), romsko »volkodlaško« prekletstvo (srebrna proteza!), kombinacija razrednega maščevanja in razredne krivde (breme belega človeka!), udari otroke te aristokracije (kri na vas in vaše otroke!). Patolog John McBride (Boyd Holbrook), ki je ravno tam, skuša odkriti, kaj se dogaja (»Naša trupla govorijo tudi po naši smrti«), kar pa je tako, kot bi rekli, da skuša ugotoviti, kako nastane ekonomska neenakost.
-
15. 9. 2023 | Mladina 37 | Kultura | Film
V Nuni 2, ki se dogaja štiri leta po Nuni, globalnem megahitu, začne nekdo po Evropi pobijati duhovnike (prvi zgori na križu v francoskem Tarasconu) in nune (prva se »ustreli« v madžarskem Szelestu), vloga neogotskega Sherlocka Holmesa pa – logično – pripade sestri Ireni (Taissa Farmiga), zgledni, pobožni, čudodelni nuni, kraljici wiki-demonologije, superjunakinji katoliške cerkve in dvomilijardnega »razširjenega kinematičnega vesolja Priklicanega zla«, ki na eksorcistično »misijo nemogoče« v francoski internat vzame tudi Watsona, sestro Debro (Storm Reid), tako da je le vprašanje časa, kdaj bo njun agregat vere in skepse – anticipacija paranormalne sprege Eda in Lorraine – postal mjolnir, s katerim bosta udarila po Valak(u), demonski, fluidni Nuni (Bonnie Aarons), brezobzirni serijski morilki, ki v tem, kar počne (v zlu, grehu, terorju, peklu), brezmejno uživa, a skrivaj, z občutkom krivde, saj se ves čas plazi v temi in sencah (oh, in moških telesih, če hočete), kot bi hotela poudariti svoj guilty pleasure (kaj, če je vino res kri?), kar jo prelevi v res groteskno karikaturo idealne katoliške vernice. (kino)
-
15. 9. 2023 | Mladina 37 | Kultura | Film
Andreas Malm je nedavno objavil knjigo Kako razstreliti naftovod (How to Blow Up a Pipeline), v kateri je zastavil ultimativno vprašanje: če so ekologi res prepričani, da emisije toplogrednih plinov povzročajo podnebne spremembe, ki bodo pokopale planet, zakaj potem ne razstrelijo naftovodov in plinovodov? Ni pa povedal, kako zares razstreliš naftovod – ni predložil načrta (v smislu kot je Anarhistična kuharica leta 1971 povedala, kako izdelaš razstrelivo). Toda Goldhaberjev film, posnet po njegovi knjigi, pokaže natanko to: kako razstreliš naftovod. How to Blow Up a Pipeline je načrt za razstrelitev naftovoda. Točno pokaže, kako izdelaš peklenski stroj, katere sestavine potrebuješ, kam ga namestiš, kako ga sprožiš in kako potem zbežiš. Če preživiš.
-
15. 9. 2023 | Mladina 37 | Kultura | Film
Mar ni to definicija prave ljubezni?
Poet Robert Frost se sprehaja po gozdu, kjer naleti na dve poti, ki se cepita. Žal mu je, da ne more prehoditi obeh in da mora izbrati eno. In izbere tisto zaraščeno, manj izhojeno. Pot, ki je ne izbere, pa si prihrani za drugič, čeravno dvomi, da se bo še kdaj vrnil, ker pač dobro ve, da poti vodijo naprej, k drugim potem (»way leads on to way«), in ne nazaj. A to, da je šel po tej poti, ne pa po oni drugi, je vse spremenilo. Tako se odvrti slovita pesem The Road Not Taken. In Pretekla življenja, s katerimi je kot režiserka debitirala dramatičarka Celine Song, izgledajo kot reimaginacija te pesmi.
-
8. 9. 2023 | Mladina 36 | Kultura | Film
Še vedno se ni polegel prah okrog filma Barbika režiserke in scenaristke Grete Gerwig, absolutnega hita poletja, ki je poskrbel za pravo barbimanijo in ravnokar postal najbolj dobičkonosen film studia Warner Bros vseh časov. A navdihnjeni s priljubljenim memom bi lahko rekli: »We have Barbie at home.« (Barbiko imamo doma.) Slovenski kratki animirani film Borbike, v katerem prav tako nastopajo barbike in keni, je zadnje mesece prava uspešnica domačih filmskih festivalov. Po novembrski premieri na Mednarodnem festivalu animiranega filma Animateka je občinstvo navdušil še na festivalu Kino Otok in nedavnem Festivalu kratkega filma v Ljubljani (FeKK). Dober odziv ne preseneča, saj je stop-motion animacija, v kateri se barbike in keni vživijo v sicer izmišljene, a vseeno dobro znane ljubljanske like, izredno duhovita satira malomeščanstva, razredne razslojenosti in plehkosti ter samozadovoljnosti kulturne elite.
-
8. 9. 2023 | Mladina 36 | Kultura | Film
Heart of Stone se nadvse trudi, da bi kanaliziral Misijo nemogoče in da bi superagentko Gal Gadot, alias Rachel Stone, prodal kot žensko verzijo Ethana Hunta, toda to počne tako patološko obupano in tako kičasto ceneno in tako depresivno kopistično in tako nelagodno brezsrčno ( ja, Stone ima sodelavce, ekscentrične genije, ki jo režirajo, selijo se od Alp do Lizbone, svet ogroža AI, pričakujte tajne organizacije, groteskne negativce, dvojne in trojne igre ipd.), da izgleda kot totalen dolgčas. Kot otroci, ki sklenejo, da bodo s telefonom posneli Matrico.
-
8. 9. 2023 | Mladina 36 | Kultura | Film
»Božji otroci niso naprodaj,« dahne Tim Ballard. To je njegov motto, njegov manifest, njegova ideologija. Jim Caviezel ga igra tako smrtno resno in tako enodimenzionalno mučeniško, kot da gre za reinkarnacijo Jezusa Kristusa. Ko govori, šepeta – in ječi. Ballard je družinski človek in ameriški patriot – kot oni ostrostrelec, ki ga je biografiral Clint Eastwood. Delal je za domovinsko varnost, postal strah in trepet spletnih pedofilov (»Pedofilu ne moreš zaupati,« je njegov radioerevanski truizem), a ni mogel več – hotel je rešiti otroke, ki jih mednarodno podzemlje za potrebe »zabave« ugrablja staršem. In to reševanje otrok, ki jih je pogoltnil groteskni tretji svet, prelevi v nekaj osebnega – v kombinacijo križarskega pohoda, martirija, vigilantizma, histerije in belskega misijonarstva. Film, sicer klon Sicaria, je posnet po resnični zgodbi. Če je Ballard to počel v monotonem, pogrebnem, antiklimaktičnem ritmu tega filma (brata verskih filmov à la Jesus Revolution, Breakthrough, The Wait, Blue Miracle in I Can Only Imagine), potem jih je rešil bolj malo.
-
8. 9. 2023 | Mladina 36 | Kultura | Film
Oče je odšel (infarkt), mama odhaja (demenca), Toula (Nia Vardalos) pa odide v Grčijo, na veliko družinsko srečanje, kjer naj bi očetovim prijateljem predala njegov dnevnik – dnevnik njegovega ameriškega sna, dnevnik njegovega imigrantskega garanja in odpovedovanja. A tja ne odide sama, temveč v družbi moža, brata, hčerke, tete in drugih (ekscentričnih, glasnih, nasmejanih, altruističnih, »zlepljenih z znojem«), ki so presenečeni, da Grki govorijo grško, toda ko pride tja, v zapuščeno hribovsko vasico (brez wi-fija in vode), se ustraši, da na ta veliki shod – spoznavni žur – ne bo nikogar.
-
8. 9. 2023 | Mladina 36 | Kultura | Film
Pravičnik 3 se začne z razstavo trupel – v neki sicilijanski vinski kleti najdejo kopico pikantno pobitih, poklanih in polomljenih mafijcev. Izgledajo kot perfektna tihožitja. Kot ekscesne instalacije. Body art. Body horror. Ne, ni jih pobil John Wick (še manj Bryan Mills), temveč nekdanji specialec Robert McCall (Denzel Washington), toda v slogu Johna Wicka. Kako to vemo? Ker jih takoj zatem v slogu Johna Wicka pobije še nekaj. Kako najlažje ubiješ mafijca? Tako, da drugemu mafijcu zabiješ pištolo v oko in potem skozenj ustreliš tistega, ki stoji tam zadaj. En passant da tudi nov pomen izrazu “nekomu izprašiti rit”. In ko že mislite, da bo doktoriral iz Johna Wicka, ga ranijo (nikoli ne boste uganili, kdo!), tako da obtiči v Minoriju, idiličnem, slikovitem, razgledniškem mestecu ob Amalfijski obali, kjer okreva. Ko ga zdravnik (Remo Girone), ki mu oskrbi rano, vpraša, kako mu je ime, odvrne: »Roberto.« Ne, ni Roberto, temveč Denzel Washington – vsi domačini se začnejo namreč obnašati tako, kot da je mednje prišel holivudski zvezdnik. Vse bi naredili zanj. Vneto mu prikimajo. Gledajo ga ljubeče in spoštljivo. Takoj ga posvojijo. Brez vprašanj, kaj šele podvprašanj. Jejo mu iz roke. Ko hoče plačati čaj ali kosilo ali kaj tretjega, nočejo denarja – ne, pustite, ni treba! Vsi so njegovi feni. Vse natakarice bi spale z njim, še zlasti Aminah (Gaia Scodellaro). Denzel – okej, Roberto – le poseda v restavraciji, sreba čaj, zlaga prtičke, se vljudno smehlja, opazuje dogajanje in čaka, da ga mladi ošabni, kretenski kamoristi, ki izsiljujejo lokalne gostilničarje in trgovce, užalijo ali pa da napadejo kakega dobrega, nedolžnega, pobožnega človeka. Marca (Andrea Dodero), šefa teh kamoristov, zgrabi za roko s tako strokovnim prijemom, da začne javkati in ječati, sam pa mu dahne, da se tu počuti čudovito in da bo tu ostal, zato hoče mir – štalo pejte delat kam drugam!
-
8. 9. 2023 | Mladina 36 | Kultura | Film
V Zupaničevem dokumentarcu Sarajevo safari vidimo in slišimo, kako so turistični, snuffovski ostrostrelci med vojno v Sarajevu streljali muslimane, v Žaličevem Prazniku dela primejo muslimana, ki je med vojno v Sarajevu »snel« srbskega ostrostrelca, a povzročil mučno »kolateralno škodo«, v romantični tragediji Najsrečnejši človek na svetu, ki jo je koproducirala Slovenija, pa pravnica Asja (Jelena Kordić Kuret), s pomočjo analognega tinderja spozna Srba, bančnega uslužbenca Zorana (Adnan Omerović), ki je med vojno v Sarajevu »streljal na svoje mesto«, da bi dokazal, da ni »pička«. Ko je ustrelil prvič, je zadel njo. Spoznata se na seansi »Dotik sreče«, ki poteka v nekem socialističnem hotelu, kjer »povezujejo« osamljena srca in kjer sedita drug nasproti drugega in odgovarjata na »osebna« vprašanja, ki jih zastavlja moderator (»Bi hodili z žensko drugačne veroizpovedi?«). Vse poteka po pravilih in pod nadzorom (udeleženci si morajo natakniti priponke z imeni in celo uniforme), kajti ljubezen je nevarna, nepredvidljiva in eksplozivna – lahko se izrodi v vojno.
-
1. 9. 2023 | Mladina 35 | Kultura | Film
V norveški vasi že stoletja vse vsakdanje probleme in zagate rešuje Superlev, skrivnostni superjunak, toda ko se njegov čarobni kostum pri pranju skrči, je to priložnost za nacionalizacijo skrivnih talentov in kolektivizacijo superjunaške presežne vrednosti, kar tole animacijo prelevi v skoraj marksistični cri du cœur. (kino)