
Dr. Milica Antić Gaber, sociologinja, Filozofska fakulteta v Ljubljani, vodilna slovenska avtorica na področju študije spolov
-
4. 7. 2014 | Mladina 27 | Komentar
Vse od začetka slovenskih vstaj in množičnih protestov so prevladovali transparenti, ki so zahtevali, naj se iz politike umaknejo vsi politiki, ker da so vsi enaki, vsi enako umazani, vsi skorumpirani. Zahtevali so se novi obrazi. Večina medijev je vestno spremljala dogajanja ter s svojimi zapisi in medijskim prostorom, ki so ga dali na voljo novim obrazom, močno podprla njihove zahteve. O »kratkosti dosega« zahteve po novih obrazih, njeni problematičnosti in tudi »skreganosti z realnostjo« je bilo že kar nekaj zapisanega.
-
26. 7. 2013 | Mladina 30 | Komentar
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je junija dalo v javno razpravo Zakon o starševskem varstvu in družinskih prejemkih. Razprava bo trajala do 2. avgusta. V pričujočem zapisu ne bom razpravljala o celotnem zakonskem predlogu; zagotovo so v njem, tako kot bolj ali manj v vsakem zakonu, tudi rešitve, ki niso najbolj domišljene in bi jih bilo mogoče še izboljšati. Omejila se bom na predlog uvedbe 30 dni neprenosljivega dopusta, ki naj bi ga izkoristili očetje. Novi zakonski predlog namreč predvideva 260 dni starševskega dopusta, od katerih je 30 dni neprenosljivih, 240 dni pa si starša lahko poljubno razdelita. Gre za rešitev, na katero se je vsul plaz kritik.
-
Seveda imamo pri izbrisanih opravka z nedopustnimi kršitvami človekovih pravic. Od tu naprej pa imata primer izbrisanih in ukinitev urada za enake možnosti skupno večje število elementov: čas, akterje, odsotnost reakcije javnosti, logiko in simbolno sporočilo.
-
16. 12. 2011 | Mladina 50 | Komentar
Nedavne državnozborske volitve so bile izredne v več pomenih. Še najmanj so bile izredne po tem, da niso bile redne. Več tako na primer pove dejstvo, da se bosta v državnem zboru zamenjali kar dve tretjini poslancev in poslank. V državnem zboru prvič ne bo strank, ki bi predstavljale liberalno-socialni del volilnega telesa. Iz njega je izpadla stranka, ki je na vsakih dosedanjih volitvah našla novo nacionalno »volilno nišo« itd. Za nas pa je ključna izrednost letošnjih volitev to, da bo v državnem zboru prvič sedelo več kot 30 odstotkov žensk.