-
23. 3. 2018 | Mladina 12 | Uvodnik
Prva javnomnenjska anketa po odstopu premiera Mira Cerarja – in delala jo je verodostojna agencija Ninamedia za Dnevnik in RTV Slovenija – nakazuje, da bodo tokratne volitve drugačne. To sicer pravijo analitiki za vsake volitve, a nekaj pomembnih razlik je. Kljub kritičnosti javnosti tako do vladajoče politike kot do politike nasploh je v nasprotju z volitvami leta 2008, 2011 in 2014 v državi nekakšno mirno obdobje. Gospodarske razmere so stabilne, tudi v sami politiki se ne odvija kaj res ekscesnega. To močno vpliva na politično aktivnost prebivalstva in bo vplivalo tudi na volilno udeležbo. Seveda so volivci nezadovoljni, v tem trenutku tudi še šokirani zaradi premierovega odstopa, odločitev vlade, da zavestno ne poviša plač zaposlenim v javnem sektorju, še ni dobila svojega dejanskega odziva v javnosti, dejstvo, da ljudje ne čutijo gospodarske rasti v življenjskem standardu, v veliki meri vpliva na opredeljevanje do domnevnih uspehov vlade in ekonomije. Dejansko jih jezi, ko se politiki hvalijo z gospodarsko rastjo, saj je večina ne občuti v meri, kot jo želijo predstaviti politiki. Pri čemer so se plače politikov dejansko povečale, saj je vlada že lani sprostila najvišje plače v javnem sektorju in z davčnimi olajšavami za najbolje plačane še razbremenila lastne dohodke.
-
23. 3. 2018 | Družba
Radio Mladina: Staš Zgonik o drogah v ljubljanski kanalizaciji
Pogovor je nastal na podlagi članka Informirani izločki, ki ga lahko preberete v novi številki Mladine in tudi na spletu >>
https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/417557708&color=%23ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false
-
-
23. 3. 2018 | Mladina 12 | Politika
Ne vem, ali ste videli film 9. življenje Louisa Draxa, a bi ga morali. Če bi ga videli, bi laže razumeli slovensko politiko. Louis Drax je devetletni deček, ki nima sreče, saj se nanj kot za stavo lepijo vsemogoče nesreče – zlomi, zastrupitve, piki, okužbe, zadušitve, elektrika in tako dalje. Neprestano pada v situacije, v katerih mu življenje obvisi na nitki (zdaj je med družinskim piknikom padel še v prepad!), vendar ima srečo v nesreči – vedno čudežno preživi.
-
23. 3. 2018 | Mladina 12 | Politika
V ponedeljek, 11. marca 2013, se je Janez Janša, ki je takrat na položaju predsednika vlade opravljal tekoče posle, odpeljal na grad Mokrice in s tedanjim hrvaškim premierom Zoranom Milanovićem podpisal memorandum o Ljubljanski banki. V njem v angleščini piše: »Vlada Republike Hrvaške na podlagi tega memoranduma o soglasju do končne rešitve tega vprašanja … zagotovi ustavitev vseh sodnih postopkov, ki sta jih začeli dve hrvaški banki (ZaBa in PBZ) v zvezi s prenesenimi deviznimi vlogami.« Dva dni pozneje, 13. marca, je slovenska vlada memorandum ratificirala, istega dne se je z njim seznanila tudi hrvaška vlada. Na koncu dokumenta piše: »Ta memorandum začne veljati z dnem prejetja zadnjega od uradnih obvestil, s katerima se pogodbenici po diplomatski poti obvestita o dokončanju notranjepravnih postopkov.« Konec tistega tedna, so sporočili s slovenskega zunanjega ministrstva, je Hrvaška Slovenijo z noto obvestila o dokončanju notranjih postopkov. Tako je z vidika Ljubljane odpadla še zadnja ovira za slovensko ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe k EU.
-
23. 3. 2018 | Mladina 12 | Družba
»Sindikati, še posebej sindikati javnega sektorja, so zapadli v ekonomistično logiko. Vsak se bori za ozke ekonomske (plačne) interese svoje baze,« opozarja sociolog dr. Miroslav Stanojević, vodilna avtoriteta na področju sindikatov pri nas. Namesto da bi se sindikati povezovali in sodelovali, se ločujejo in med seboj tekmujejo. Solidarnost se spreminja v konkurenčnost. To se je še posebej pokazalo v zadnjem času, ko so si sindikati javnega sektorja prizadevali za dvig plač svoji bazi. Solo akcijo so izvedli policisti, sledili so jim gasilci, pa zdravniki in na koncu še učitelji. Januarja je stavkalo šestnajst sindikatov javnega sektorja, tudi Visokošolski sindikat Slovenije, ki ga vodi dr. Marko Marinčič. Ta sindikat ima približno 800 članov s področja visokega šolstva. Nato je februarja stavkal Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (Sviz), ki ima 38.000 članov, pokriva pa vse ravni izobraževanja, od vrtcev do univerz. Javnost je bila zaradi teh ločenih akcij zmedena. Ni ji bilo razumljivo, zakaj visokošolski učitelji ne nastopajo skupaj z osnovnošolskimi in srednješolskimi učitelji in zakaj niso vsi člani enega sindikata. Kaj je povzročilo razkol med njimi? Zakaj je prišlo do tolikšne fragmentacije stavk in sindikalnih zahtev? Ali porast solo akcij pomeni, da stari rek »v slogi je moč« danes ni več učinkovit? Je v pogajanjih mogoče doseči več ločeno kot skupaj? Je v družbi, ki poveličuje konkurenčnost, lažje zmagovati s samostojnim kot pa s kolektivnim nastopom? Branimir Štrukelj, glavni tajnik sindikata Sviz, odkrito priznava, da je bila solo akcija njihovega sindikata zdrs od običajnega načina nastopanja. Še vedno je vnet zagovornik sindikalne solidarnosti in povezovanja.
-
30. 3. 2018 | Pisma bralcev
V obeh člankih so navedena neresnična dejstva ter podani oziroma insinuirani napačni zaključki, ki grobo prizadevajo tako pravice in interese predstavnice družbe Future For Humanity Foundation, ge. Melinde Woolf, kot tudi interese in pravice same družbe. Vsebina navedenih člankov tako v javnosti ustvarja izkrivljeno in napačno predstavo o poštenosti in zakonitosti delovanja družbe Future For Humanity Foundation kot organizatorja dogodka SDG Hackathon. Vsled navedenega tako skladno z določili Zakona o medijih zahtevamo objavo popravka v naslednjem besedilu: »POPRAVEK ČLANKOV: Kje je denar, ki je bil objavljen dne 23. 2. 2018 ter Sta bili sodnici pristranski?, ki je bil objavljen dne 6. 3. 2018.
-
23. 3. 2018 | Mladina 12 | Politika
Dr. Alenka Zupančič Žerdin: Um ni stopnja izobrazbe
O veliko stvareh bi se lahko še pogovarjala, veliko je ostalo nedorečenega, veliko je tudi izpadlo iz že tako dolgega intervjuja. A velja ugotovitev, da je pogovor z dr. Alenko Zupančič Žerdin, ki dela na Filozofskem inštitutu Znanstvenoraziskovalnega centra SAZU, vedno luciden. V svetu polresnic in vulgarizmov, ki uokvirjajo naš vsakdan, to ni samo nekaj pomembnega, svežega, neobičajnega, v času, ko je iz družbe pregnan um, se je treba ustaviti in pomisliti, kaj je prignalo ljudi do besa in obupa, in zakaj vseskozi izbirajo politike, ki poglabljajo njihovo spiralo brezizhodnosti. Manjka ostrine misli, tihega tkanja duha, discipline mišljenja, ki bi omogočalo usodnejše družbene premike.
-
23. 3. 2018 | Kultura
Ne veste kam v petek in soboto zvečer? V K4 bo v organizaciji kolektivov Synaptic in Sezam gostoval lo-fi šef z najboljšim producentskim imenom: Ross From Friends!. V Študentskem kampusu bodo nastopili East End Dubs iz Londona, Aney F, Uno Taman in Luthia, v Channel Zero pa v organizaciji ekipe Bojler prihaja starosta založb Mixpak in Swing Ting, irski DJ in producent Famous Eno.
-
22. 3. 2018 | Politika
Kako so nam ugrabili demokracijo
Junija 2013 se je mlada Američanka, podiplomska študentka Sophie, med potovanjem ustavila tudi v Londonu in telefonirala direktorju podjetja, v katerem je bila pred tem pripravnica. Podjetje SCL Elections je medtem kupil Robert Mercer, skrivnostni milijarder, dejaven v tveganih skladih, in ga prekrstil v Cambridge Analytica. Pod tem imenom je postalo precej zloglasno kot podjetje za analizo podatkov, ki je igralo vlogo v Trumpovi predvolilni kampanji in v kampanji pred referendumom o izstopu Velike Britanije iz Evropske unije. A leta 2013 je bila to še prihodnost in London je takrat še užival v poolimpijskem zanosu. Velika Britanija še ni bila med vrati in svet se še ni postavil na glavo. »Takrat še nismo bili mračno, srhljivo podatkovno podjetje, ki je svetu prineslo Trumpa,« je dejal nekdanji zaposleni v Cambridge Analytici, ki mu bom rekla Paul. »Takrat smo bili zgolj podjetje za izdelavo psihološkega orožja.« Pa ste bili res samo to, sem ga vprašala, zgolj
-
26. 3. 2018 | Kultura
Pevec skupine Aerosmith prihaja v Trst
Frontman ameriške rock skupine Aerosmith Steven Tyler bo 18. julija nastopil v Trstu, natančneje na trgu dell'Unità d'Italia. Gre za koncert v sklopu samostojne evropske turneje, na kateri promovira svoj novi solo album We Are All Somebody from Somewhere. Na odru ga bo, namesto Joea Perryja in drugih sobendašev iz Aerosmithov, spremljala zasedba The Loving Mary.
-
22. 3. 2018 | Politika
Težave, ki jih prinašajo športne stave
Državni zbor je na 39. redni seji v tretji obravnavi sprejel Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o igrah na srečo. Sprejeti predlog razbija monopol, ki ga ima danes na področju stav Športna loterija. Po uveljavitvi sprememb, bodo lahko legalno prirejale stave tudi ostale gospodarske družbe, ki imajo sedež na območju Evropske gospodarske skupnosti in s strani države prejmejo koncesijo za opravljanje omenjene dejavnosti. Dosedanja ureditev na tem področju ni bila v skladu s pravnim redom Evropske unije, zato je bila sprememba zakonodaje nujna v izogib sankcijam in kaznim. Liberalizacija trga ponudnikov (spletnih) stav pa seveda ne bo odpravila težav, ki jih stave in igre na srečo povzročajo.
-
22. 3. 2018 | Politika
Neenakost, korupcija, oligarhija in avtoritarnost so nerazdružljive
»Potrebujemo naložbe v naše otroke, starejše, zdravstvo in izobraževanje, varovanje okolja. Nočemo vedno več vojn,« je ob 15. obletnici napada ZDA na Irak, dejal senator Bernard Sanders, ki mu leta 2016 ni uspelo, da bi kot kandidat demokratske stranke postal protikandidat Donaldu Trumpu za predsednika ZDA. »Ljudje v moji državi ZDA in povsod po svetu so naveličani porabe milijard dolarjev za jedrsko orožje, vojaška letala, rakete, bombe in tanke,« je po poročanju portala Truthout dejal Sanders. V svojem govoru je izpostavil tudi problem podnebnih sprememb in vzpona oligarhije.
-
22. 3. 2018 | Politika
Zakaj Rosvita Pesek ni več prijateljica Eugenije Carl
Novinarka TV Slovenija Eugenija Carl se je na Facebooku obregnila ob oddajo Odmevi, ki jo je na večer odstopa predsednika vlade Mira Cerarja vodila Rosvita Pesek. Ta si je za komentatorja nastalih razmer v zadnjem hipu izbrala Janeza Janšo in ga poklicala kar po telefonu, čeprav predsednik SDS javno poziva k neplačevanju RTV-prispevka in je njeni kolegici pred časom označil za odsluženi medijski prostitutki.
-
22. 3. 2018 | Politika
To je jutrišnja naslovnica Mladine
Več v novi številki Mladine, ki izide v petek, 23. marca.
-
22. 3. 2018 | Kultura
Deset kulturnih dogodkov od četrtka do sobote
Tokrat priporočamo pregledno razstavo slikarja in grafika Borisa Jesiha z naslovom Refleksije, predavanje svetovno znanega oblikovalca Mirka Ilića z naslovom Simboli sovraštva, premiero plesne predstave Orlandina v koreografiji Risime Risimkin, ki je posvečena plesalki Rosani Hribar in času, premiero lutkovne predstave Svetlane Makarovič Ščeper in Mba, premiero kontroverzne drame Naš razred slovitega poljskega dramatika Tadeusza Słobodzianeka v režiji Nine Rajić Kranjac.
-
21. 3. 2018 | Politika
Nekaj časa je bilo videti, da gre za eno od velikih napak katastrofalnega političnega leta. Amy Chua na spletnem portalu Politico misli na fotografijo, ki je bila objavljena novembra lani in na kateri izjemno bogat minister za finance v ZDA Steven Mnuchin skupaj z ženo škotsko igralko Louise Linton pred kamerami drži v roki sveže natisnjene bankovce za 1 dolar, na katerih je njegov podpis.
-
21. 3. 2018 | Kultura
Boleča tema evropske zgodovine
V Prešernovem gledališču Kranj bo 24. marca ob 19.30 premiera drame Naš razred slovitega poljskega dramatika Tadeusza Słobodzianeka v režiji Nine Rajić Kranjac, ki je nastala v koprodukciji z Mestnim gledališčem Ptuj in Mini teatrom Ljubljana. Drama o pokolu poljskih Judov v mestu Jedwabne leta 1941, ki ga niso izvršili Nemci, kot je veljalo vse do leta 2001, temveč Poljaki sami, bo poskušala odgovoriti na vprašanje: Kaj je v naši naravi, da se človek iz prijatelja spremeni v sovražnika?
-
20. 3. 2018 | Svet
Mladi genij, ki je nehote ustoličil Trumpa in brcnil Britance iz EU
V svetu odmeva afera Cambridge Analytica, ki je prvikrat zares odkrito pokazala, kakšno moč imajo informacije ter kako je mogoče z analizo podatkov z družbenih omrežij krmiliti svet. V ospredju je podjetje Cambridge Analytica, ki ga je financiral ameriški republikanski milijarder Robert Mercer, soustanovila pa sta ga Alexander Nix in Steve Bannon, ki je bil na začetku Trumpovega mandata njegov glavni svetovalec.
-
20. 3. 2018 | Družba
Moški, ki so poženščeni, in ženske, ki so prave možače
Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer je 9. marca v intervjuju za časnik Delo z naslovom Vsakdanje navade uspešnih ljudi: Vlasta Nussdorfer podala nesprejemljive izjave, ki vzbujajo dvom v njeno nadaljno primernost za opravljanje funkcije varuha človekovih pravic. Tako so zapisali na spletnem portalu zavoda za kulturo raznolikosti Open, nevladne organizacije, ki širi idejo protidiskriminacije, spoštovanja človekovih pravic in raznolikosti.
-
20. 3. 2018 | Družba
V petek, 23. marca, se bo ob 10. uri v Pritličju odvila novinarska konferenca, na kateri bodo predstavili novo kampanjo za pomoč begunskim otrokom na grškem otoku Lezbos. Kampanjo sta pod imenom Otrokom sveta zasnovala Jure Poglajen in David Zorko v sodelovanju z Borisom Krabonjo iz društva UP-ornik.
-
20. 3. 2018 | Kultura
V Projektnem prostoru Aksioma Ljubljana bodo 21. marca ob 19.00 odprli razstavo Cellout. me nizozemskega umetnika Jeroena van Loona, ki je konec leta 2015 preko spleta ponudil naprodaj vse podatke o svoji DNK – 380 GB podatkov o osebni DNK. Prodaja je potekala eno leto na posebni spletni strani, kjer je vsak lahko oddal svojo ponudbo. Na dan otvoritve bo potekalo tudi van Loonovo predavanje, v katerem bo podrobno predstavil projekt Cellout.me, ki temelji na ideji prodaje umetnikove DNK najboljšemu ponudniku na spletni dražbi ter razložil, zakaj je ta ideja relevantna za današnjo podatkovno družbo in kakšna temeljna vprašanja odpira na področju zasebnosti, avtorstva podatkov, masovnih podatkov in pristnosti.
-
19. 3. 2018 | Družba
Če bi nam bilo res mar za ljudi, problema nizkih plač ne bi bilo
Publicist James Bloodworth je predlani pol leta opravljal nizko plačana dela v Veliki Britaniji. To je bil čas, ko je v tej državi (enako kot zdaj v Sloveniji) vladal optimizem zaradi zmanjševanja brezposelnosti, čeprav je rast števila sklenjenih pogodb za delo za krajši delovni čas pomenila, da nova delovna mesta niso primerljiva s tistimi pred finančno in gospodarsko krizo.
-
19. 3. 2018 | Politika
Največ vprašanih bi prihodnjo vlado zaupalo Šarcu
Da je bil sredin odstop predsednika vlade Mira Cerarja pravilen, ocenjuje skoraj dvotretjinska večina vprašanih v anketi Dela. Največ, 14 odstotkov, vprašanih bi prihodnjo vlado najraje zaupalo kamniškemu županu Marjanu Šarcu. Kar 45 odstotkov se jih ne strinja z razveljavitvijo referenduma o drugem tiru.
-
18. 3. 2018 | Družba
Po hudi bolezni je v nedeljo popoldne umrl Matjaž Gantar. Bil je predsednik upravnega odbora KD Group, ene največjih finančnih skupin v Sloveniji. Star je bil 54 let, za seboj pa je pustil štiri otroke in soprogo. Kot vnet zbiratelj likovnih del je bil tudi idejni oče umetniške zbirke, ki je danes združena pod imenom AS Galerija. Bil je na čelu AS Fundacije, ki pomaga nadarjenim šolarjem.
-
19. 3. 2018 | Kultura
Po francosko na velikem platnu
20. marca povsod po svetu praznujejo mednarodni dan frankofonije: države, katerim je skupen francoski jezik, izkažejo svojo odločenost za skupno delovanje v službi miru, sodelovanja, solidarnosti, trajnostnega razvoja in medkulturnega dialoga. To so vrednote, ki jih zagovarja 84 držav oz. vlad članic Mednarodne organizacije za frankofonijo. V Kinodvoru in Slovenski kinoteki bodo od 20. do 27. marca v sodelovanju s Francoskim inštitutom v Sloveniji pripravili že 7. Festival frankofonskega filma, ki bo letos ponudil 9 celovečernih filmov iz enajstih držav.
-
16. 3. 2018 | Družba
Laži in zavajanja v slovenski proticepilski bibliji
Leta 2014 je Slovenija dobila prvo »znanstveno« delo, ki je utemeljevalo zgrešenost in nevarnost cepljenja. Pred tem so se nasprotniki cepljenja praviloma zanašali na tujo literaturo, Mateja Černič pa je poskrbela, da smo tudi Slovenci dobili svojo »proticepilsko biblijo«. Njena doktorska disertacija z naslovom Ideološki konstrukti o cepljenju vse trditve o koristnosti cepiv označi za ideološke konstrukte, cepiva pa za škodljiva, nevarna in neučinkovita.
-
15. 3. 2018 | Uvodnik
V zadnjih tednih so se stvari začele za predsednika vlade (zdaj že v odstopu) zelo zaostrovati. Zaradi napak prejšnjega plačnega pogajalca ministra Borisa Koprivnikarja, ki je s svojimi preteklimi dogovori s sindikati zrušil plačna razmerja v javnem sektorju, je ta teden dokončno postalo jasno, da dogovor z vsemi sindikati sploh ne bo več mogoč, ker je vlada pogajalsko v veliki meri onemogočena – to je bilo jasno od ponedeljka, ko so preostali sindikati vladni dogovor s šolniki izkoristili za dodatno zaostritev. Pripravljal se je močan napad (protest) na ministrico za zdravje, za katerim stojijo povezani lobistični (zavarovalnice) in politični interesi. Zdravje je tako priročna tema, v manipulaciji s podatki o čakalnih vrstah pa mediji tako uživaško sodelujejo, da se ne bi rešila nobena vlada.
-
16. 3. 2018 | Družba
Radio Mladina: Razbijamo mite o cepljenju
Člana projekta Imuno Vid Čeplak Mencin in Nina Jerala na podlagi znanstvenih analiz s skupino večih študentov medicine razbijata mite o cepljenju. Več o tem si lahko prebete v posebni rubriki Cepljenje >>, Staš Zgonik pa o tem piše v novi Mladini - članek z naslovom Strah pred cepljenjem je na voljo na tej povezavi.
https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/414012072&color=%23ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=fals
-